skip to Main Content

9 wskazówek, jak napisać dobry poradnik

Czym jest poradnik? 

Poradnik to pisemne streszczenie wiedzy z danej tematyki, na którą posiadamy ważne informacje. Tradycyjnie ma on postać wydrukowanego artykułu w gazecie bądź książce, jednak coraz częściej używaną formą publikacji poradnika jest wydanie go w formie elektronicznej; jako e-book lub artykuł na stronie. Poradniki cieszą się niemałą popularnością; ze strony czytelnika jest to swego rodzaju „lekarstwo”, dzięki czemu jest w stanie przyswoić najważniejsze elementy bez dogłębnego badania pozycji naukowych bądź eksperckich, natomiast twórca jest w stanie przekazać swoją fachową wiedzę w sposób konkretny i niepochłaniający dużej ilości czasu, przy okazji generując duży ruch na swojej stronie. Kupowane są na potęgę; w wersji tradycyjnej, wydanej w pięknej oprawie, jako uniwersalny prezent dla bliskich z każdej kategorii wiekowej. Pełnią ponadto ważną funkcję w rozwoju osobistym czytelnika.

Poradniki piszą dziś niemal wszyscy; celebryci, eksperci, influencerzy, również zwykli ludzie. Internet stał się kopalnią wiedzy, z której skorzystać może każdy, dlatego ważne jest aby dzielić się swoją wiedzą w sposób usystematyzowany oraz przejrzysty.

Najważniejsze zasady pisania poradników:

1. Postaraj się aby język, którego używasz był zrozumiały.

Po poradniki sięgamy w konkretnym celu. Pozyskiwanie informacji będzie utrudnione, jeśli używać będziesz języka zbyt kwiecistego i skomplikowanego. Postaraj się pisać w sposób prosty i zrozumiały, bez zbędnych dygresji i wprowadzania tematów pobocznych. Wyobraź sobie, że chcesz się dowiedzieć tego, o czym piszesz; które informacje uznasz za absolutnie konieczne a bez których tekst może się obyć?

2. Zachowaj porządek.

Poradnik powinien mieć jasno określoną strukturę. Przeprowadź czytelnika krok po kroku przez cały proces rozwiązywania problemu. Podziel tekst na najważniejsze elementy i ustal kolejność pojawiania się poszczególnych akapitów. Pomocny okazać może się konspekt pracy, stworzony przed rozpoczęciem pisania artykułu. Uporządkowanie, przejrzystość treści – to wszystko skutkuje większą efektywnością przyswajania wiedzy przez czytelnika.

3. Stosowanie wyliczeń, podpunktów

Jest to niejako rozwinięcie poprzedniego podpunktu. Udowodnione zostało, że ludzki mózg zdecydowanie lepiej przyswaja wiedzę, gdy ilość tekstu jest ograniczona. Nie oznacza to jednak, że nie możesz dokładniej wytłumaczyć czytelnikowi ważniejszych kwestii; postaraj się jednak, aby wyjaśnione zostały ciągi przyczynowo skutkowe, bez niepotrzebnego wdawania się w szczegóły. Pomocne w tym będą wyliczenia – nie dość, że tekst stanie się bardziej przejrzysty i łatwiej będzie wyłapać najważniejsze kwestie, to także twoja chęć nadmiernego rozbudowania każdego podpunktu z osobna zostanie lekko stłumiona. Nie ma nic gorszego w pisaniu poradników niż przegadanie. Niepotrzebne zdania, akapity, cytaty niczego nie wniosą. Mogą co najwyżej skutecznie zniechęcić do nas czytelnika.

4. Dokładny research

Nie pisz na tematy, do których brakuje ci podstawowej wiedzy. Postaraj się pisać teksty oparte o twoją fachową wiedzę. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z danym zagadnieniem, upewnij się, że dokładnie przygotowałeś się do napisania poradnika. Przeczytaj dostępne wyniki badań naukowych, poszukaj artykułów napisanych przez autorytety w danej dziedzinie i nie lękaj się czerpać wiedzy z książek. Zajmuje to z reguły największą ilość czasu ale zdecydowanie się opłaca. Jeśli poradnik zostanie napisany w oparciu o sprawdzone informacje, czytelnicy nie stracą zaufania do twojej wiedzy i chętniej powrócą do twojej twórczości.

5. Używaj jak najwięcej przykładów

Ten podpunkt jest niezwykle istotny, chociaż wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Przykłady z zastosowania zasad ujętych przez ciebie w życiu codziennym bądź zawodowym sprawią, że czytelnicy lepiej zrozumieją poruszaną kwestię. Możesz je znaleźć wszędzie; w historii, kulturze wybranego narodu, anegdotkach opowiadanych na wykładach czy przez znajomych. Sprawdź, na jakie sytuacje powołuje się twoja konkurencja, może znajdziesz coś, co wykorzystasz w swoim tekście. Warto także odwoływać się do własnych doświadczeń. Może autor całe życie zmagał się z trądzikiem i odpowiednia pielęgnacja pomogła mu wyciszyć problem? To zdecydowanie uwiarygodni przekaz zawarty w poradniku na temat pielęgnacji cery twarzy. Poza tym czytelnicy uwielbiają historie! Nigdy nie wiadomo, która historia poruszy czytelnika i która sprawi, że zostanie z nami na dłużej.

6. Poznaj swoich czytelników

Oczywiście nie musisz jeździć po kraju i poznawać ich osobiście. Zastanów się, kto jest twoją grupą docelową. Czy jest ściśle określona? Dotyczy na przykład jedynie nastolatków z cerą trądzikową? Może młodych rodziców z wykształceniem wyższym, którzy chcą w prawidłowy sposób dbać o higienę niemowlęcia? Oczywiście najlepiej gdy dokładnie wiesz, kto jest twoim docelowym czytelnikiem, łatwiej wtedy dopasować język i styl tekstu tak, aby czytelnik otrzymał od ciebie dokładnie tę wiedzę, której potrzebuje. Czasami jednak piszemy do szerszej grupy odbiorców i nie ma w tym nic złego. Zadbaj jednak o to, by w takiej sytuacji dostosować treść pod większość osób, które po twój poradnik sięgną.

7. Używaj zdjęć, grafik, wykresów

Nic tak nie ułatwia przekazu jak przedstawienie go za pomocą formy graficznej. Od dzieciństwa przepadamy za książkami z obrazkami. Nic w tym dziwnego! Informacje przekazane tą drogą są dużo łatwiej przyswajane przez mózg, czytelnik więc dużo łatwiej zrozumie treść oraz kolejność poszczególnych kroków.

8. Ćwicz

Nikt nie rodzi się mistrzem. Za to mogę zaręczyć, że każdy kolejny napisany przez ciebie artykuł będzie lepszy niż ten poprzedni. Lekkość pióra nieczęsto jest wrodzona; znacznie częściej jest wypracowana ćwiczeniami warsztatu. Postaraj się pisać kiedy tylko możesz. Zarezerwuj sobie 15 minut dziennie na pisanie na dowolny temat, tak aby poradzić sobie ze strachem przed niedoskonałością i słowami. Pamiętaj ponadto aby zapisywać swoje pomysły tak szybko, jak pojawią się w twojej głowie. Nie ma nic bardziej wkurzającego niż pomysły ulatujące z głowy, nieprawdaż?

9. Konsultuj swoją pracę

I nie mam tu na myśli jedynie ekspertów. Mama, babcia, znajomi… Od czasu do czasu przeczytaj na głos co już napisałeś i poproś o konstruktywną krytykę. Osobie postronnej dużo łatwiej wyłapać drobne błędy oraz nieścisłości. Zwróć jednak uwagę na to, by opinia bliskiego była jak najbardziej obiektywna. Czasami miło jest posłuchać samych pochwał, jednak prawdopodobnie nie wniesie to nic konstruktywnego do naszej pracy. Oczywiście działa to w dwie strony; nadmierna krytyka może podciąć skrzydła nawet najlepszemu twórcy.

Pisząc poradnik, upewnij się, że zaplanowałeś w jaki sposób chcesz go stworzyć. Dokładne rozplanowanie tekstu to aż 2/3 sukcesu! Jeszcze przed rozpoczęciem zastanów się z jakiś źródeł chcesz korzystać i do kogo kierujesz swój artykuł. Nie musisz od razu drukować powyższej listy i wieszać jej przy biurku, ale upewnij się od czasu do czasu czy korzystasz ze wszystkich dostępnych źródeł aby się doskonalić.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top