skip to Main Content

Współpraca z influencerami – czy się opłaca?

Współpraca z influencerami – czy się opłaca?

Influencerzy mogą stanowić ogromną wartość dla chcących zareklamować się firm. Za ich sprawą nie tylko reklama dotrze do szerokiego grona odbiorców, ale i podniesie się wartość firmy. W największych influencerów jest wpatrzony cały świat. A to, co powiedzą czy zaprezentują, ma ogromną wartość dla ich fanów. Ten potencjał nie jest jednak obecnie maksymalnie wykorzystywany. Tego typu współpracą powinny się jednak zainteresować osoby chcące stosować nowoczesne metody marketingowe. Dlaczego warto rozpocząć współpracę z influencerem oraz jakie typy influencerów wyróżniamy?

Influencerzy – czy warto rozpocząć z nimi współpracę?

Celebryci od lat reklamują różne produkty. Wśród fanów, budzą powszechne zaufanie. Często młodzi ludzie chcą również upodobnić się do ludzi, których podziwiają, dlatego często decydują się na zakup polecanych przez gwiazdy produktów. Mimo że aktorzy czy muzycy to osoby zupełnie nieosiągalne dla zwykłego człowieka, to i tak potrafią oni skłonić fanów do zakupu produktu, który reklamują. Trzeba pamiętać, że z influencerami sprawa przedstawia się trochę inaczej. Reklamują oni tysiące różnych marek i łatwo stać się wśród nich niezauważalnym. Co więcej, niektórzy influencerzy bazują głównie na swojej złej reputacji. Zawsze znajdzie się ktoś, kto taką osobę będzie wspierać i podziwiać, jednak bezpieczniej jest inwestować w osoby pewne. Mało jaka firma chce jednak wyłożyć nie wiadomo jakie pieniądze na osobę, która działa niczym baner reklamowy, a za sprawą swojej rozpoznawalności żąda wysokich stawek. Tutaj na pomoc przychodzą mikroinfluencerzy – nie mają oni może szerokiego grona odbiorców, za to są bliżej ze swoimi fanami. Co więcej, zazwyczaj mają mniej współprac, dzięki czemu nie znikniesz w tłumie.

Kim są mikroinfluencerzy?

Mikroinfluencer to ktoś, kogo na Instagramie śledzi kilka tysięcy osób, a na YouTube ma kilka tysięcy wyświetleń. Nie są to imponujące ilości, jednak niezaprzeczalnie mają oni swoje małe grono odbiorców. Zazwyczaj bardzo dbają o te relacje – komunikują się z fanami, przez co budzą wśród nich sympatię oraz bardzo duże zaufanie. Takiej osobie jest więc dużo łatwiej nawiązywać kontakt z odbiorcami niż dużemu influencerowi, który codziennie dostaje setki nowych wiadomości. Poleca się, żeby podejmować współpracę z osobami do 10 tys. obserwujących.

Zalety współpracy z mikroinfluencerami

Mikroinfluencerzy zaangażowani w swojej społeczności mają aż o 20-30% wyższy współczynnik konwersji od bardziej rozpoznawalnych infuencerów. A to jest bardzo ważne dla współpracujących z nimi firm. Co więcej, internetowi celebryci oczekują oczywiście dużo większej zapłaty za reklamę na mediach społecznościowych. Nierzadko są to naprawdę ogromne kwoty i na tego typu promocję mogą pozwolić sobie jedynie największe i najbardziej rozpoznawalne firmy. Mikroinfluencerzy zazwyczaj życzą sobie dużo mniejszych kwot za współpracę. Tak więc ostatecznie może się okazać, że to ich reklama przyniesie nam większy zysk. Warto zainwestować w parę mniejszych kont niż w jedno bardzo duże. W ten sposób reklama dotrze do większej ilości grup odbiorców, a nigdy nie wiadomo, wśród której z nich jest najwięcej potencjalnych klientów.

Jak znaleźć odpowiedniego mikroinfluencera?

Jeśli nasz biznes ma zasięg lokalny, to również warto znaleźć lokalnego influencera, którego treści odnoszą się do konkretnej rzeczywistości. Reklama będzie wtedy sprawiać wrażenie bardziej autentycznej. Odbiorcy takiej osoby to zazwyczaj osoby z lokalnej społeczności – a więc i potencjalni klienci lokalnego biznesu. Istnieją narzędzia służące do szukania influencerów, za pomocą których można znaleźć odpowiednie osoby, poznać ich statystyki oraz dowiedzieć się o poziomie ich zaangażowania w sieci. Na Instagramie łatwo wyszukać mikroinfluencera po hashtagach. Łatwo w ten sposób dotrzeć do osób poruszających tematykę związaną z działalnością firmy. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na stopień zaangażowania influencera, ponieważ współpraca opłaca się tylko wtedy, gdy jest to osoba bardzo aktywna w mediach społecznościowych, przywiązująca szczególną wagę do kontaktu z odbiorcami. Dobrze jest więc dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Najważniejsze, żeby dobrze dobrać mikroinfluencera – tylko wtedy odniesiemy korzyść biznesową. 

Współpraca z blogerem parentingowym – czy się opłaca?

Są również blogerzy. Niektóre blogi przyciągają szeroką publiczność, a twórca takiej strony to również influencer, ponieważ ma moc wpływania na społeczeństwo, a jego przekaz dociera do sporej liczby osób. Blogerzy mogą zapewnić świetną reklamę parentingową. Czym jest parenting i dlaczego ma tak wielkie grono odbiorców? Blogi parentingowe to strony, na których znaleźć można informacje na tematy związane z posiadaniem dzieci. Wydaje się to dość specyficznym rodzajem kontentu, jednak okazuje się, że cieszy się on ogromną popularnością. Można to wytłumaczyć oczywiście tym, że większa część społeczeństwa w jakimś momencie decyduje się na rodzicielstwo. Zostanie rodzicem to w końcu przełomowe wydarzenie w życiu, tak więc wiele ludzi chce się dowiedzieć jak najwięcej o życiu z dzieckiem. Tego typu blogi mogą poruszać najróżniejsze kwestie z tym związane, od wyprawki dla niemowlaka do radzenia sobie ze zbuntowanym nastolatkiem. Najlepsi blogerzy parentingowi to osoby cieszące się wielkim autorytetem – dyktują oni trendy.

Kto powinien podjąć współpracę z blogerem parentingowym?

Kto powinien rozważyć zareklamowanie się na blogu parentingowym? Opłacać się to będzie przede wszystkim firmom posiadającymi w swojej ofercie produkty dla dzieci, mam czy młodych małżeństw. Ale to nie wszystko. Blog parentingowy to zwykle po prostu opowieść o normalnym życiu. Dlatego z reklamy na blogu parentingowym mogą też skorzystać np. firmy oferujące produkty dla domu. Na współpracy ze znanym blogerem parentingowym można zyskać bardzo wiele.

Podsumowanie

Współpraca z influencerem – czy to instagramowym, czy blogowym – niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Zapewni rozpoznawalność marki, a także wzbudzi zaufanie potencjalnych klientów. Dlatego firmy, które chcą dotrzeć do szerszego grona odbiorców, powinny ją rozważyć. Najlepiej dla mniejszych firm sprawdzi się współpraca z mikroinfluencerem, który jest bardziej zaangażowany w kontakt ze swoimi obserwatorami, za sprawą czego budzi większą sympatię. Jeśli natomiast nasza firma zajmuje się np. produkcją artykułów dla dzieci bądź mam, to najlepszą opcją będzie reklama u rozpoznawalnego blogera parentingowego.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top