skip to Main Content

Pozycjonowanie WordPress – co trzeba wiedzieć?

Pozycjonowanie WordPress – co trzeba wiedzieć?

Obecnie praktycznie każda firma, niezależnie od tego, czy to mała firma rodzinna, czy międzynarodowe przedsiębiorstwo, promuje się w internecie. To oczywiście prawidłowa strategia, ponieważ to właśnie tam najłatwiej dotrzeć do swojej grupy odbiorczej i potencjalnych klientów. Stronę internetową dla firmy można stworzyć na wiele sposobów, w tym np. z wykorzystaniem popularnego systemu zarządzania treścią (CMS) – WordPress. Umożliwia on szybkie zaprojektowanie responsywnej witryny internetowej, ale czy ułatwia pozycjonowanie i optymalizację SEO? Na to i inne ważne pytania odpowiadamy w tym artykule!

Pozycjonowanie stron internetowych na WordPress

Każda strona internetowa to skomplikowana struktura i konstrukcja, której zawartość nie może być fizycznie widoczna. Każda strona internetowa zbudowana jest z plików i folderów. Jej treść znajduje się na specjalnym serwerze. Dla stworzenia profesjonalnej strony potrzebna jest jednak znajomość języków programowania. Pliki strony są napisane w różnych językach programowania: PHP, JavaScript, HTML, CSS. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy stworzymy stronę internetową opartą na CMSie, czyli systemie zarządzania treścią. WordPress jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS) do tworzenia stron internetowych i blogów. Ponieważ dzięki niemu możesz zarządzać, organizować i publikować różnego rodzaju treści (jak np. teksty i obrazy) bez konieczności posiadania żadnej wiedzy programistycznej. WordPress.org to bezpłatne oprogramowanie WordPress z otwartym kodem źródłowym, który można wykorzystać do stworzenia swojej witryny internetowej.

Czym jest WordPress?

Strona internetowa to dziś podstawowy element działalności prawie każdej firmy. Istnieje więc wiele sposobów, aby stworzyć i prowadzić witrynę firmową, która pomoże w rozwoju przedsiębiorstwa. Jednym z podstawowych i najpopularniejszych rozwiązań jest WordPress, czyli system zarządzania treścią CMS. WordPress to napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS), który początkowo został stworzony dla ułatwienia pracy blogerom. Według statystyk w 2018 roku strony oparte na WordPressie stanowiły ponad 30% wszystkich stron. Przewiduje się, że w następnych latach (aż do dzisiaj) liczba ta wzrosła jeszcze o kilka procent. Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi, a WordPress to prawdopodobnie oferuje najprostszy sposób na stworzenie profesjonalnej strony internetowej. WordPress jest bardzo szybki i intuicyjny. Jego bardzo ważną zaletą jest również prostota. Dzięki temu nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia mogą swobodnie obsługiwać swoją stronę na WordPress.

Strony WordPress – największe zalety

WordPress ma wiele zalet. Największą z nich jest prawdopodobnie to, że jest to jeden z najłatwiejszych do pozycjonowania systemów CMS. Specjaliści od pozycjonowania często osiągają zamierzone rezultaty w przypadku stron opartych na WordPress szybciej niż w przypadku pracy z innymi systemami. WordPress jest darmowy, dlatego poza zakupem domeny i serwera, stworzenie strony nie wiąże się z innymi kosztami (oczywiście poza współpracą ze specjalistą, jeśli nie tworzymy strony samodzielnie). WordPress jest darmowy dzięki temu, że został stworzony na open source, czyli oprogramowaniu, które można swobodnie pobierać i wykorzystywać. W przeciwieństwie do wielu innych systemów zarządzania treścią lub kreatorów stron internetowych WordPress jest bardzo łatwy w użyciu i właściwie każdy może go obsługiwać samodzielnie.

Pozycjonowanie WordPress – wykorzystanie wtyczek

Dużym plusem WordPressa jest też możliwość dodania naprawdę wielu funkcji za pomocą wtyczek – obecnie istnieje kilkadziesiąt tysięcy darmowych rozszerzeń, które umożliwiają bardzo dokładną personalizację strony. Strona stworzona na WordPress jest również bardzo atrakcyjna wizualnie, ponieważ i istnieje dosłownie niezliczona ilość darmowych motywów dla WordPressa. Jeszcze jakiś czas temu WordPress był wykorzystywany przede wszystkim do blogów internetowych. Obecnie jednak można na nim stworzyć również bardzo efektywną stronę firmową, landing page, portfolio, a nawet sklep internetowy.

Pozycjonowanie WordPress a SEO

Podobnie jak w przypadku stron internetowych na innych systemach lub stworzonych z wykorzystaniem języka programowania, strony na WordPress również wymagają optymalizacji SEO i działań pozycjonujących. Prostota CMS WordPress sprawia, że w przypadku małych firm lub niewielkich organizacji pozycjonowaniem można zająć się samodzielnie. Oczywiście, najbardziej efektywną opcją jest jednak współpraca z agencją SEO lub freelancerem. Trzeba przy tym pamiętać, że rezultaty pozycjonowania są widoczne dopiero po jakimś czasie, dlatego najlepiej zacząć optymalizację strony od samego początku. W przypadku nowych stron witryna może znaleźć się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania dopiero po kilku miesiącach, a czasem nawet później. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z pozycjonowania strony na WordPress, ponieważ długoterminowo pozycjonowanie i optymalizacja SEO prowadzą do bardzo zadowalających rezultatów. Większość elementów optymalizacji SEO na stronie stworzonej na WordPress pokrywa się z działaniami podejmowanymi w przypadku innych stron. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne szczegóły, którymi zajmiemy się w następnych akapitach.

Czy korzystanie z WordPressa (CMS) ma znacznie przy pozycjonowaniu?

Odpowiedź na to pytanie może być bardzo krótka lub rozwinięta. Z jednej strony bardzo często można się spotkać z opinią, że WordPress jest bardzo dobry, jeśli chodzi o pozycjonowanie, głównie dzięki swojej łatwości w obsłudze i prostocie wprowadzania zmian. Z drugiej strony, witryny są indeksowane i „czytane” przez boty Google i algorytmy w ten sam sposób, dlatego tak naprawdę to, czy strona jest oparta na WordPress, nie ma znaczenia. Podczas procesu crawlowania, Google sprawdza tylko kod HTML, który może (ale nie musi) być stworzony przez dowolny CMS. Poza tym zarówno WordPress jak i strony „udekorowane” przez CMS mają swoje charakterystyczne elementy odpowiadające za wygląd strony. Oznacza to, że pozycja strony stworzonej w WordPress zależy od tych samych czynników, jak pozycja strony napisanej w HTML. Trzeba przy tym wyróżnić kilka ważnych cech WordPressa, które rzeczywiście pomagają w pozycjonowaniu. To właśnie one sprawiają, że pozycjonowanie strony na WordPress z reguły jest łatwiejsze i szybsze niż na pozostałych CMS’ach. Przede wszystkim mowa o przygotowanych adresach URL, które WordPress domyślnie przygotowuje w odpowiedniej formie. Podstrony na stronie z WordPressem nie powinny się więc duplikować.

Jak pozycjonować stronę na WordPress?

Przejdźmy teraz do konkretów, czyli do tego jak pozycjonować stronę na WordPress? W tej części przedstawimy najważniejsze działania, o których trzeba pamiętać przy pozycjonowaniu strony internetowej stworzonej na WordPress.

Audyt SEO

Pierwszą czynnością, którą wykonują specjaliści od pozycjonowania, niezależnie od wieku i historii strony jest audyt SEO. Audyt SEO to bardzo dokładne przeanalizowanie elementów witryny i działań content-marketingowych. Głównym celem przeprowadzania audytu SEO jest sprawdzenie skuteczności strony i ewentualne wykrycie luk i błędów, które mogą przeszkadzać w osiągnięciu zamierzonego celu. Analizie w trakcie audytu SEO poddawane są z reguły czynniki zewnętrzne, słowa kluczowe, budowa strony i różnego rodzaju treści. Uwzględniona powinna być również analiza konkurentów, aby zobaczyć zachowanie w internecie rywali z tej samej branży. Po zakończeniu audytu SEO sporządza się dokładny raport i planuje się strategię, która ma pomóc w poprawieniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Analiza i dobór słów kluczowych

Podobnie jak w przypadku pozycjonowania praktycznie każdej strony, pozycjonowanie witryny na WordPress również wymaga analizy słów kluczowych. Keywords (słowa kluczowe) to frazy, które są wykorzystywane do wyszukiwania określonej informacji, produktu lub usługi w wyszukiwarce Google. Wybór odpowiednich słów kluczowych, które będą wykorzystywane w promocji firmy, jest bardzo istotny. Dobrze przeprowadzona analiza słów kluczowych znacznie przyśpiesza cały proces pozycjonowania, ponieważ od samego początku można tworzyć treść wysokiej jakości i sprawić, że na stronę cały czas będzie napływać coraz więcej internautów. Znalezienie odpowiednich słów kluczowych nie jest jednak łatwe, dlatego najlepiej korzystać z darmowych narzędzi dostępnych w internecie lub płatnych programów, które zapewniają różne ważne informacje. Ważne jest również to, aby korzystać nie tylko z popularnych i krótkich fraz, ale również ze słów kluczowych z tzw. długim ogonem (tzw. long tail keywords).

Content Marketing

Pozycjonowanie nie ma praktycznie żadnego sensu bez odpowiednio zaplanowanego content marketingu. Pod pojęciem „content marketing” (marketing treści) rozumiemy szeroki zakres treści, zaczynając od słowa pisanego (opisów, artykułów blogowych itd.), przez infografiki i zdjęcia, aż po różnego rodzaju video i wiele innych materiałów. Dzięki content marketingowi i odpowiedniemu użyciu słów kluczowych algorytmy Google mogą rozpoznać, o czym jest konkretna strona internetowa. Użytkownicy otrzymują z kolei dostęp do wartościowej treści, która może im pomóc w rozwiązaniu problemu lub pomaga w podjęciu jakiejś decyzji.

Wybór odpowiedniego motywu WordPress

WordPress, jak już wspominaliśmy wyżej, umożliwia wybór darmowego (lub płatnego) motywu, który sprawia, że strona internetowa wygląda bardzo nowocześnie i przyjaźnie. Motyw strony można jednak wybrać dopiero po stworzeniu strategii pozycjonowania i rozplanowania treści, która będzie się znajdować na stronie. Dobór szablonu musi być dopasowany do tematyki strony i grupy docelowej. Trzeba również pamiętać o tym, że najważniejszym czynnikiem przy wyborze motywu jest jego szybkość. Tempo ładowania się strony musi być priorytetem, ponieważ to od tego zależy User Experiance. To samo dotyczy doboru grafik i innych elementów – żaden z nich nie powinien spowalniać strony.

Google Search Console i wtyczki potrzebne do pozycjonowania strony na WordPress

Jedną z największych zalet WordPress jest ogromna ilość dostępnych darmowych i płatnych wtyczek, które bardzo ułatwiają pozycjonowanie i funkcjonalność strony na WordPress. Istnieje również wiele wtyczek skupiających się na SEO do WordPress. Z jednej strony to duży plus, jednak z drugiej wielu początkujących może czuć się przytłoczonymi. Na szczęście istnieją wtyczki, które w pewien sposób łączą w sobie funkcje wielu różnych wtyczki jak np. Yoast SEO i All in One SEO (AIOSEO). Obie z nich zapewniają wskazówki dotyczące pozycjonowania. Innymi wtyczkami wartymi uwagi są również The SEO Framework i RankMath. Bardzo ważnym narzędziem w procesie pozycjonowania jest także Google Search Console.

Zalety pozycjonowania strony na WordPress – in one seo pack

  • Pozycjonowanie sprawia, że strona internetowa znajduje się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania
  • WordPress ułatwia optymalizację i pozycjonowanie
  • Skuteczne pozycjonowanie może przynieść rezultaty już po kilku miesiącach
  • Pozycjonowanie jest tańsze niż reklama w internecie
  • Dzięki optymalizacji strony zwiększa się zaufanie potencjalnych klientów do marki

Czy warto współpracować z agencją SEO lub freelancerem, czy lepiej samodzielnie zadbać o pozycjonowanie strony na WordPress?

Pozycjonowanie strony internetowej to nie proste zadanie. Oczywiście, można dziś znaleźć w internecie wiele poradników i wskazówek, jak pozycjonować stronę internetową i spróbować podjąć się tego zadania samodzielnie, jednak z reguły lepszą opcją jest współpraca z profesjonalistami. Agencja SEO lub doświadczony freelancer potrafią przeprowadzić research i wybrać słowa kluczowe, opracować i wdrożyć skuteczną długoplanową taktykę pozycjonowania oraz zadbać o każdy, nawet najmniejszy detal w ciągu całego procesu. Specjaliści z pewnością zadbają również o tak istotny element jak content na stronie, link building, meta title, nagłówki h1 i przyjazne linki URL. Jeśli zatem planujesz rozwój strony internetowej swojej firmy, nie czekaj i skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu stron na WordPress!

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top