skip to Main Content

Zasady SEO, o których warto pamiętać

Zasady SEO, o których warto pamiętać

Usługi SEO copywritingu stawiają przed sobą bardzo zróżnicowane cele. Po pierwsze – jest to optymalizacja tekstu pod kątem słów kluczowych. Po drugie – tak zoptymalizowany tekst nadal przecież powinien być wartościowy i atrakcyjny dla odbiorcy. Po trzecie – musi on być dopasowany do wymagań stawianych przez algorytmy odpowiedniej wyszukiwarki. Jak nietrudno się domyśleć, sprawia to, że wysokiej jakości tekst SEO nie jest łatwy w przygotowaniu – zwłaszcza dla początkującego copywritera. Istnieją jednak pewne stosunkowo proste wskazówki, którymi zawsze warto się kierować.

Jakie są przykłady tekstów SEO

Wiele osób termin SEO kojarzy z marketingiem i promocją. Jest to zresztą słuszne skojarzenie, bo copywriting SEO bywa bardzo często wykorzystywany przy tworzeniu chociażby opisów produktów. Nie jest to jednakowoż jego jedyne zastosowanie. Copywriting SEO ma bowiem również zastosowanie przy pisaniu:

  • tekstów ofertowych, informacyjnych oraz FAQ
  • artykułów blogowych – w tym również specjalistycznych, oraz eksperckich
  • tekstów poradnikowych
  • wywiadów
  • tekstów wykorzystywanych w mediach społecznościowych

 

Celem tekstu napisanego zgodnie ze standardami SEO jest zwiększenie świadomości dotyczącej danej marki, a także dotarcie do nowych odbiorców. Prawidłowo wykonany i zoptymalizowany tekst SEO z pewnością przyciągnie nowych użytkowników danego portalu, lub klientów firmy.

Na czym polega tworzenie treści SEO?

Opracowanie wysokiej jakości treści SEO nie jest łatwe, dlatego powierzane jest przede wszystkim copywriterom o odpowiednim doświadczeniu. Musi on również posiadać dogłębną wiedzę z danego tematu, lub wykazać się umiejętnością przeprowadzenia researchu na najwyższym poziomie. Twórca artykuły SEO musi orientować się w poruszanych tematach na tyle dobrze, by być w stanie zinterpretować kontekst towarzyszący ewentualnym wydarzeniom, musi również orientować się w nowościach i ciekawostkach związanych z poruszanym tematem.

Po wykonaniu researchu musi on w odpowiedni sposób dobrać słowa i frazy kluczowe – copywriterzy SEO mają do swojej dyspozycji szereg pomocnych narzędzi. Celem jest uzyskanie treści, która będzie jednocześnie wysoko oceniana przez algorytmy wyszukiwarki oraz boty, jak i zrozumiała i łatwo przyswajalna dla użytkowników. W przypadku ofertowych czy sprzedażowych tekstów SEO, musi ona również stanowić dobrą prezentację oferty danego przedsiębiorstwa. Jedynie wysokiej jakości treść okaże się skutecznym sposobem na wypromowanie danej witryny internetowej czy firmy.

Tworzenie treści SEO – 10 podstawowych zasad

Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym zasadom, o jakich należy bezwzględnie pamiętać przy tworzeniu tekstu SEO. Zastosowanie się do nich jest kluczem pozytywnego efektu prac, dlatego żadnej z poniższych wskazówek nie wolno ignorować.

Język dopasowany do odbiorcy

Zanim copywriter SEO zacznie pisać tekst, musi on dogłębnie poznać grupę docelową. Dzięki temu będzie w stanie dobrać odpowiedni rodzaj języka – w innym stylu zostanie napisany tekst adresowany do wysokoposf awionych menedżerów firm farmaceutycznych, a w innym do młodzieży. Odpowiednio dobrany rodzaj języka to klucz dotarcia do odbiorcy.

Optymalizacja meta opisów i znaczników

Aby algorytmy wyszukiwarki wysoko oceniły tekst, należy go odpowiednio zoptymalizować. Jedną z najważniejszych kwestii jest optymalizacja opisów meta, title i ALT. Powinny one być dopasowane do treści artykułu, jednocześnie uwzględniając zarówno przekaz marketingowy, trendy, jak i wymagania botów indeksujących.

Odbiorca musi być zaspokojony

Aby treść SEO była skuteczna, musi ona być nie tylko widoczna, ale i pełnić rolę edukacyjną i informacyjną – również w przypadku tekstów sprzedażowych. Odbiorca tekstu musi uznać, że dostarcza mu on ciekawych i niezbędnych informacji podanych przystępnym językiem, aby rozważyć stałe odwiedzanie danej witryny WWW.

Odpowiednie formatowanie jest koniecznością

Odpowiedni podział i hierarchiczność treści jest potrzebny nie tylko z punktu widzenia odbiorcy, ale i botów indeksujących. Pisząc treść SEO musimy więc pamiętać o uwzględnieniu numeracji, nagłówków, czy też list punktowanych. Pozwala to odbiorcy łatwiej odnaleźć się w treści artykułu, a algorytmy ocenią taki artykuł wyżej, niż jeden, ciągły blok tekstu.

Pobudzenie i utrzymanie zainteresowania

Aby tekst SEo skutecznie promował daną firmę, lub przyciągnął na naszą stronę stałych klientów, musi on pobudzić i utrzymać ich zainteresowanie od pierwszego do ostatniego słowa. Możemy wykorzystać do tego celu chwytliwy tytuł, ciekawy opis, czy lead, jednak kluczem jest utrzymanie wysokiego poziomu treści przez cały artykuł.

Długość treści nie jest stała

Pisząc tekst SEO powinniśmy pamiętać, jakiego rodzaju zamówienie realizujemy i gdzie ma być umieszczony nasz artykuł. Długość tekstu będzie bowiem inna w przypadku opisu kategorii w sklepie, inna w przypadku wpisu na blog, jeszcze inna w przypadku artykułu specjalistycznego.

Linkowanie wewnętrzne daje wiele

Aby utrzymać zainteresowanie naszymi treściami, w artykuł SEO warto wkomponować linki wewnętrzne. Przeniosą one użytkownika w inne miejsce na naszej stronie, gdzie pozna on nowe, interesujące informacje na wybrany przez niego temat. Bardzo ważne, by artykuły połączone za pomocą linków wewnętrznych zgadzały się ze sobą tematycznie.

Stała czujność

Czasem może się okazać, że treści przedstawione w naszym artykule SEO nie są już ważne, czasem wygaśnie link wewnętrzny, czy zewnętrzny. Wszelkie wpisy SEO musimy stale monitorować, aby móc je zaktualizować zgodnie z najnowszymi informacjami, lub poprawić ewentualne błędy.

Słowa i frazy kluczowe

Jednym z najważniejszych elementów optymalizacji SEO jest odpowiednie dobranie słów i fraz kluczowych. Pamiętać musimy zarówno o frazach short, jak i long tail – rezygnować za to powinniśmy ze zbyt ogólnych i powtarzalnych fraz kluczowych. Pamiętajmy jednocześnie o tym, by stosować je w poprawnej gramatycznie formie i w umiarkowanych ilościach.

Kreatywność i oryginalność

Bez wątpienia niezwykle ważnym aspektem jest kreatywność i oryginalność, z jaką skomponowaliśmy dany artykuł SEO. Jeśli jesteśmy w stanie przedstawić “oklepany” temat w nowy, interesujący sposób – wykorzystajmy ten fakt. Mamy szansę zyskać w ten sposób na popularności, a także zwiększyć liczbę użytkowników stale czytających nasze treści

Oczywiście – bardzo ważne jest również szczere zaangażowanie. Z tekstu SEO pisanego na siłę często nic dobrego nie wyjdzie. .

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top