skip to Main Content

Na czym polega korzystanie z webinarów?

Na czym polega korzystanie z webinarów?

Webinar zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, szczególnie w obliczu pandemii. Coraz częściej pojawiają się różnotematyczne webinary, z których korzystają tysiące użytkowników. To narzędzie stosują zarówno sprzedawcy i marketerzy, jak i nauczyciele oraz studenci. Na czym polega korzystanie i prowadzenie webinarów? Dowiesz się tego z niniejszego tekstu!

Czym w ogóle jest webinar?

Webinar jest wydarzeniem odbywającym się przez Internet, przy pomocy narzędzi multimedialnych. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem słów seminar oraz web, czyli w wolnym tłumaczeniu jest to internetowe seminarium. Webinary to zdalne spotkania w wirtualnej sali, które mają na celu przedstawienie lub omówienie jakiegoś tematu, zwykle specjalistycznego. Osoby prowadzące takie wydarzenia muszą być wyposażone w kamerę, mikrofon, a często także w materiały dydaktyczne takie jak prezentacje multimedialne.

Webinary stosowane są na setki różnych sposobów. Pomagają w komunikacji pracowników, studentów lub innych osób, które mieszkają w różnych zakątkach świata. Dzięki webinarom można skutecznie przekazać informacje, omówić jakiś problem lub przedstawić temat, a następnie poznać reakcję publiczności. Istnieje możliwość utworzenia głosowań, udzielania głosu członkom spotkania oraz przedstawienia tematu w sposób multimedialny, za pomocą video.

Czego potrzebujesz, aby przeprowadzić webinar?

Żeby zorganizować tego typu seminarium potrzebujesz laptop lub komputer stacjonarny, niezawodny Internet oraz kamerę i mikrofon. Mogą być one wbudowane w laptopa. Nie potrzeba specjalistycznych programów, ponieważ webinary prowadzone są na różnych platformach, takich jak Facebook, Youtube, Skype oraz Teams.

Potrzebujesz także wiedzy na temat, który chcesz omówić, a także materiałów, które możesz zaprezentować uczestnikom. Mogą być to filmy z Youtube lub własna prezentacja multimedialna. Musisz wybrać także tzw. „pokój webinarowy”. Poczytaj jakie funkcje oferują różnorakie platformy, a następnie wybierz tę, która wydaje Ci się najbardziej słuszna dla celu Twojego webinaru.

Jak wybrać platformę do prowadzenia webinarów?

Przede wszystkim przeanalizuj, na jaki temat będzie Twój webinar, a także kto będzie w nim uczestniczył. Każda strona oferuje inne możliwości dostosowane do różnych celów, po to, aby każda firma znalazła coś dla siebie. Webinary mogą mieć różne cele oraz publiczność, dlatego weź pod uwagę wszystkie poniższe kwestie:

 • Czy platforma umożliwia udostępnianie swojego ekranu, materiałów wideo oraz innych?
 • Czy można udostępnić transmisję na mediach społecznościowych?
 • Czy istnieje możliwość przeprowadzenia kwestionariusza lub innego rodzaju ankiety?
 • Czy można komunikować się z uczestnikami webinaru, udzielać im głosu?
 • Czy platforma oferuje możliwość sprzedaży produktów?

Do czego użyć webinaru?

Webinary mogą być używane przez szereg różnych organizacji, firm oraz osób. Wiele wydarzeń odbywających się w formie tradycyjnej, np. w miejscu pracy w aktualnej sytuacji przeniosło się w sferę internetową. Co do stosowania webinarów nie ma żadnych ograniczeń i każdy może stworzyć swoje wydarzenie online. Jakie są najczęstsze zastosowania?

 • Edukacja

W dobie pandemii zarówno nauczyciele szkolni, jak i wykładowcy zaczęli korzystać z Internetu przy uczeniu swoich podopiecznych. Prowadzą oni zajęcia dodatkowe, szkolenia oraz spotkania organizacyjne przy pomocy narzędzi internetowych. Często także pojawiają się webinary specjalistyczne, prowadzone przez eksperta z danej dziedziny. Stanowią one podstawę do poszerzenia swojej wiedzy na jakiś temat, który interesuje daną grupę odbiorców.

 • Sprzedaż

Ważne jest dobre zaprezentowanie produktu swoim potencjalnym klientom, dlatego tak często odbywają się webinary produktowe. To tam oferta danej firmy zostaje przedstawiona w sposób szczegółowy, a poza tym można odpowiedzieć na wszelkie pojawiające się pytania. Zainteresowani danym towarem z chęcią dowiedzą się więcej na jego temat, co daje wysoką wartość sprzedawcom oraz klientom.

 • Szkolenie

Wielkie firmy coraz częściej decydują się organizować szkolenia np. dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy za pomocą platform webinarowych. Dzięki temu wszyscy pracownicy są szkoleni w jednym momencie, a co za tym idzie jest to ogromna oszczędność czasu i kosztów. Szkolenia zdalne pozwalają zbadać zdobytą wiedzę za pomocą ankiety i otrzymać natychmiastowe wyniki pracy.

Wady i zalety webinarów

Webinar jak i każde inne rozwiązanie tego typu ma swoje wady oraz zalety. Istotne jest, aby zwrócić uwagę na wszystkie aspekty, zanim podejmiemy decyzję o zorganizowaniu takiego wydarzenia. Weź pod uwagę także spotkanie w standardowym formacie i ustal, która opcja jest najlepsza w danym przypadku.

Dobre strony webinaru:

 • oszczędzenie czasu;
 • obniżenie kosztów;
 • brak ograniczeń ilościowych publiczności;
 • możliwość szczegółowego nagrania spotkania;
 • możliwość komunikacji z wszystkimi uczestnikami;
 • możliwość udziału z każdego miejsca.

Słabe strony:

 • niezbędny sprzęt: laptop, kamera, mikrofon, głośniki;
 • konieczny dostęp do sieci;
 • niezbędne dobre warunki do uczestniczenia w wydarzeniu;
 • szybka prędkość Internetu;

Przy przeanalizowaniu wad i zalet webinarów, dobre strony zdecydowanie przeważają nad słabymi. Internet jest możliwy do uzyskania niemal wszędzie, a dostęp do komputera ma znaczna większość społeczństwa.

Najczęściej zadawane pytania na temat webinarów

Istnieje wiele niewyjaśnionych kwestii, nurtujące wiele osób, które nigdy nie prowadziły webinarów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy ta opcja jest dla Ciebie, przeczytaj nasze odpowiedzi.

Ile osób może brać udział?

W większości przypadków nie ma ograniczeń co do ilości osób, jednak niektóre platformy gwarantują najlepsze warunki pracy przy maksymalnej ilości kilkuset odbiorców. Im większa publiczność tym większa możliwość tego, że Internet lub strona zawiedzie i pojawią się problemy techniczne.

Na jaki temat można prowadzić webinar?

Tematyka webinaru zależy wyłącznie od organizatora. Tak naprawdę może być to każdy temat, który zainteresuje odbiorców. Nie ma co do tego żadnych ograniczeń.

Ile trwa webinar?

Takie spotkanie może trwać tyle, ile potrzeba, aby wyczerpać temat. Najwięcej z nich trwa jednak około 1/2 godziny. Jest tak dlatego, że im dłuższy webinar, tym większa szansa, że zanudzi się odbiorców. Zmęczony i przesycony treścią widz zapamięta o wiele mniej z wydarzenia i już nigdy nie pojawi się na podobnym spotkaniu.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top