skip to Main Content

Co musisz wiedzieć o budowaniu wizerunku firmy w Internecie?

 

Co musisz wiedzieć o budowaniu wizerunku firmy w Internecie?

 

Wizerunek firmy w Internecie powinien być ważny dla każdego przedsiębiorstwa – to na jego podstawie wielu klientów decyduje, czy skorzysta z oferty danej firmy. Obecnie klienci nie tylko poszukują produktów za pomocą Internetu, ale chcą także zapoznać się z informacjami dotyczącymi ich producenta – czytają opinie, przeglądają konta na portalach społecznościowych oraz zapoznają się z recenzjami innych konsumentów. Właściwie wykreowany wizerunek firmy w Internecie potrafi przynieść przedsiębiorstwu bardzo dużo korzyści. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Zaznacz wartości jakie wyznaje firma

Przed rozpoczęciem budowania wizerunku przedsiębiorstwa w Internecie musisz dokładnie przemyśleć to, w jaki sposób zamierzasz to zrobić. Jeśli dopiero rozpoczynasz, to warto stopniowo informować konsumentów o tym, jakie wartości są wpisane w ideę danej firmy. Wyznawane przez przedsiębiorstwo wartości powinny być na stałe wpisane w jej wizerunek. Firma powinna wówczas prowadzić działalność, która będzie z nimi w stu procentach zgodna, ponieważ każde naruszenie wyznaczonych zasad zostanie szybko dostrzeżone i z całą pewnością odbije się szerokim echem wśród klientów. Z tego względu wybierając wartości nie należy kierować się obecnie panującą modą i nastawieniem konsumentów, przedsiębiorca powinien przede wszystkim sprawdzić czy jest w stanie prowadzić firmę zgodnie z tymi wartościami, które wybierze. Jeśli tak nie będzie to firma zostanie narażona na ośmieszenie i stratę zaufania wśród potencjalnych odbiorców. Wartości muszą być także dostosowane do produktów, które są wytwarzane przez dane przedsiębiorstwo – na przykład firma, która zajmuje się produkcją plastikowych sztućców czy talerzy nie powinna posiadać hasła związanego z ekologią – byłaby to wysoce kuriozalna sytuacja.

Dobrym przykładem, który pozwala zobrazować sobie jak podążanie za modą na ekologię może pogrążyć przedsiębiorstwo jest sytuacja Coca-Coli, która stworzyła kampanię dotyczącą segregowania odpadów plastikowych. W tym celu firma wysłała do wybranych twórców internetowych puste butelki od napoju z listem, w którym znajdowały się wskazówki dotyczące prawidłowej segregacji. Wbrew pierwotnym założeniom akcja zyskała negatywny rozgłos, a bardzo wiele osób w Internecie krytykowało tę kampanię. Internauci stwierdzili bowiem, że już samo rozsyłanie pustych butelek nie jest działaniem ekologicznym, a dodatkowo ich zapakowanie i wysyłka także szkodzą środowisku. Coca- Cola była w stanie poradzić sobie z tym chwilowym kryzysem, gdyż jest to marka bardzo duża i rozpoznawalna na całym świecie, jednak warto pamiętać o tym, że budowanie wizerunku na wartościach sprzecznych z charakterem przedsiębiorstwa może skończyć się poważnym kryzysem wizerunkowym.

Dobrze zaplanuj wizerunek jaki chcesz promować

Kiedy już ustalisz wartości, które chcesz przekazywać swoim klientom, to pomyśl o kształtowaniu wizerunku. Wizerunek firmy w powinien być przede wszystkim spójny, dlatego powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio zaplanowany. W pierwszej kolejności zastanów się na tym, jak chcesz być postrzegany przez swoich potencjalnych klientów, a następnie poświęć trochę czasu na dopracowanie szczegółów swojego planu. Zastanów się między innymi nad tym, do jakich grup docelowych będzie skierowana Twoja oferta, zaplanuj także sposoby reklamy oraz to, w jaki sposób będziesz komunikować się z konsumentem. Ustalenie takich szczegółów pozwoli Ci między innymi dostosować język, formę oraz sposób promowania wizerunku Twojej firmy w Internecie. Jeśli chcesz trafić do szerokiego grona odbiorców i prześcignąć konkurencję, to wykreowanie wizerunku powinno być poprzedzone ustaleniem konkretnego planu działania. Wizerunek powinien być konkretny i spójny, ale co jakiś czas należy go nieco modyfikować – zmiany nie powinny być oczywiście drastyczne ani nagłe, a raczej stopniowe. Klient musi oswoić się z nowościami, które zachodzą i przyzwyczaić się do nich. Jak wiadomo wszystko się zmienia, pojawiają się nowe trendy, zmienia się moda – dlatego warto być czujnym i w sposób ciągły pracować nad wizerunkiem przedsiębiorstwa.

Aspekt wizualny i komunikacja z klientem

Bardzo ważnym elementem, który niewątpliwie wpływa na to, jak przedsiębiorstwo jest postrzegane w Internecie jest aspekt wizualny – np. jakość zamieszczanych zdjęć, ogólny wygląd strony internetowej lub spójność profili społecznościowych. Duża część przedsiębiorstw w reklamowaniu swoich produktów lub usług posługuje się darmowymi grafikami, które są ogólnodostępne w Internecie. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze z punktu widzenia budowania dobrego wizerunku. Warto posiadać własne zdjęcia, grafiki, czcionki lub piktogramy. Takie działanie pokazuje, że firma jest zaangażowana w to co robi i sprawia, że przedsiębiorstwo wyróżnia się na tle konkurencji. Internauci bardzo często oceniają firmę właśnie na podstawie tego, jak wygląda jej strona wizualna. Jeśli  witryna jest przyjazna dla konsumenta – to znaczy przejrzysta, estetyczna i ciekawa, to jest on w stanie zostać na niej dłużej i zapoznać się z ofertą produktową lub usługową. Estetyczne przygotowanie strony i profili w social mediach sprawi, że cele i założenia dotyczące promowania konkretnego wizerunku w sieci zostaną osiągnięte. Jeśli chcesz odpowiednio dostosować swoją stronę, to warto poza pozycjonowaniem SEO zainteresować się także UX.

Wiesz już, że wygląd jest bardzo ważny, jednak nawet najbardziej idealna grafika nie jest jednak w stanie zastąpić dobrej interakcji. Wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale bardzo duży wpływ na wizerunek firmy ma sposób komunikowania się z klientem. Przedsiębiorca, lub jego pracownicy, powinni przede wszystkim reagować na problemy zgłaszane przez klientów, jak i odpowiadać na bieżące pytania i wątpliwości. Dobra komunikacja to szybkie odpowiadanie zarówno na komentarze, jak i na wiadomości oraz maile – jednak źle postrzegane przez internautów jest odpowiadanie na komentarze metodą kopiuj-wklej.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top