skip to Main Content

Co zrobić, gdy słowa zawodzą – wyszukiwanie obrazem bez tajemnic

Co zrobić, gdy słowa zawodzą – wyszukiwanie obrazem bez tajemnic

Wyszukiwanie treści w Internecie jest obecnie prawdopodobnie najczęściej wybieranym sposobem na znalezienie informacji na dowolny temat. Chcesz znać menu i godziny otwarcia restauracji w okolicy? Proszę bardzo. Szukasz najświeższych wiadomości ze świata gospodarki? Nic prostszego! Wystarczy wpisać w Google interesującą nas frazę, żeby w ułamku sekundy otrzymać wyniki wyszukiwania. Co jednak zrobić, kiedy poszukiwane treści trudno ubrać w słowa, a żadna z prób znalezienia informacji nie przynosi oczekiwanych efektów? W takich sytuacjach pomocne okazuje się wyszukiwanie obrazem. Sprawdź, jak korzystać z tej funkcji i dlaczego warto się tego nauczyć!

Jak działa wyszukiwanie obrazem w Google?

Treści internetowe, zarówno tekstowe, jak i graficzne, zwykle opatrzone są powiązanymi tematycznie tagami. Taki sposób oznaczania umożliwia wyszukiwanie informacji nie tylko za pomocą słów kluczowych, ale również z użyciem obrazu. Wyszukiwarka Google znajduje poszukiwane materiały wizualne w oparciu o zawartość wybranej grafiki, korzystając z przypisanych do niej tagów. Oprócz tego, pozwala także znaleźć obrazy o zbliżonej kolorystyce i w podobnym stylu.

Dlaczego wyszukiwanie obrazem jest przydatne?

Jeżeli potrzebujesz informacji o konkretnym miejscu, zdjęciu, obrazie, twarzy albo innej dowolnej treści wizualnej, a wszystkie dotychczasowe wyszukiwania okazują się bezskuteczne, spróbuj wyszukiwania obrazem! Dlaczego warto?

Oszczędzisz czas – wymyślenie adekwatnych słów kluczowych i sformułowanie trafnego zapytania niekiedy graniczy z cudem. Zamiast poświęcać na to czas, skorzystaj z szybkiej metody wyszukiwania obrazem i po prostu umieść grafikę w oknie przeglądarki, aby uzyskać podobne obrazy i dotyczące ich informacje.

Znajdziesz zakupowe perełki – masz zdjęcie ukochanego płaszcza, który nie nadaje się już do użytku, ale nie możesz się z nim rozstać, więc z uporem szukasz podobnego? A może marzy Ci się uzupełnienie kolekcji plakatów o następne, utrzymane w tej samej tonacji i stylistyce? Dzięki wyszukiwaniu obrazem znajdziesz artykuły o pożądanych cechach, bez konieczności ich opisywania! Dodatkowo wyszukiwarka Google łatwo przeniesie Cię do sklepów internetowych, w których możesz je zdobyć.

Poszerzysz wiedzę – odkrywanie świata staje się o wiele łatwiejsze, kiedy możesz niemal bez wysiłku sprawdzić, gdzie trzeba pojechać, żeby zobaczyć na żywo zabytek, którego zdjęcie właśnie trzymasz w ręku, kto namalował stary obraz wiszący w salonie u babci, i co to za egzotyczna roślina, którą znajomi podarowali Ci w prezencie, ale nikt nie miał pojęcia, jak właściwie się nazywa i w jaki sposób należy o nią dbać.

Zweryfikujesz prawa autorskie – wyszukiwanie obrazem bywa pomocne w przypadku tworzenia własnych materiałów, np. prezentacji, z wykorzystaniem treści wizualnych. W takich sytuacjach warto sprawdzić, skąd pochodzi wykorzystana grafika i kto jest jej autorem. Z pomocą wyszukiwarki graficznej sprawdzisz także, gdzie w Internecie znajduje się Twoja własna twórczość. Możesz dzięki temu uchronić się przed ewentualnym plagiatem i kontrolować zakres wykorzystania autorskich treści przez osoby postronne.

Odszukasz osoby i miejsca – poszukiwania internetowe są świetnym sposobem na znalezienie informacji o konkretnych lokalizacjach i osobach, jednak nie zawsze informacje, którymi dysponujesz, okażą się wystarczające, by takie dane skutecznie wyszukać. Warto wspomóc się wtedy wyszukiwaniem za pomocą obrazu. Co prawda, wyniki w tym przypadku mogą okazać się mniej dokładne ze względu na potencjalne podobieństwo tagów przypisanych do obrazów należących do tej samej kategorii (np. fotografii portretowych), ale znacząco różniących się od siebie istotnymi szczegółami (chociażby rysami twarzy).

Jak wyszukiwać treści za pomocą obrazu?

Wyszukiwanie graficzne jest możliwe na kilka sposobów. Przede wszystkim, możesz zrobić to, korzystając z komputera lub mobilnie – z użyciem systemu iOS lub Android. Dostępne jest wyszukiwanie z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji. Przetestuj opisane niżej metody i sam wybierz najwygodniejszą!

Wyszukaj obraz zapisany na dysku – uruchom przeglądarkę internetową i wybierz wyszukiwarkę Google Grafika. Kliknij opcję Wyszukiwanie obrazem (ikonka aparatu), a następnie Prześlij obraz. Z otwartego okna wybierz interesujący Cię plik i kliknij Otwórz lub Wyślij. Możesz także wykorzystać podobną opcję: otwórz Google Grafika i dla ułatwienia zmniejsz rozmiar otwartego okna. Następnie znajdź na swoim dysku interesującą Cię grafikę, kliknij ją i trzymając wciśnięty przycisk myszki, przeciągnij plik w pole wyszukiwarki. Upuść go, aby wyszukiwarka znalazła dla Ciebie podobne obrazy.

Przeciągnij obraz do okna przeglądarki – dzięki metodzie opisanej powyżej możesz wyszukiwać także grafiki z innych stron internetowych, bez pobierania poszukiwanych obrazów. Wystarczy, że zamiast przeciągać obraz z pulpitu, przemieścisz go pomiędzy otwartymi oknami przeglądarki.

Kliknij obraz w wyszukiwarce – jeżeli interesujący Cię obraz jest dostępny na dowolnej stronie internetowej, a chcesz wyszukać podobne do niego grafiki jeszcze szybciej, kliknij w niego prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanej listy, która wyświetli się obok obrazu, wybierz opcję Szukaj obrazu w Google. Wyszukiwarka przeniesie Cię do nowej karty z wynikami wyszukiwania. Funkcja wyszukiwania na podstawie menu kontekstowego jest dostępna w wyszukiwarce Chrome, dla innych wyszukiwarek należy w tym celu aktywować wtyczkę Search by Image.

Wyszukaj za pomocą adresu URL – obraz możesz wyszukać również, korzystając z bezpośredniego linku do grafiki. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na plik wyjściowy i z menu kontekstowego wybierz opcję Kopiuj adres obrazu. W oknie wyszukiwarki Grafika Google kliknij opcję Wyszukiwanie obrazem (ikonka aparatu), a następnie Wklej adres obrazu. Ta funkcja umożliwi umieszczenie w polu tekstowym skopiowanego adresu URL.

Znajdź obraz na urządzeniu mobilnym – jeżeli używasz telefonu z systemem iOS lub Android, skorzystaj z narzędzia Obiektyw Google. Dzięki tej aplikacji z łatwością wyszukasz interesujące Cię obrazy, wybierając je spośród zapisanych plików lub wykonując nowe zdjęcie poszukiwanego obiektu. Opcjonalnie możesz skorzystać z funkcji Discover, którą znajdziesz w dolnej części okna przeglądarki na urządzeniu mobilnym. W polu wyszukiwarki kliknij opcję Obiektyw Google i wybierz dowolny obraz z galerii lub zrób nowe zdjęcie, aby wyszukać je w przeglądarce.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyszukiwaniu obrazem?

Wyszukiwanie obrazem jest nie tylko skuteczne, proste i szybkie, ale również bezpieczne. Obrazy wykorzystywane do poszukiwań nie trafiają do historii wyszukiwania, dzięki czemu łatwiej chronić swoją prywatność w sieci.

Wyszukiwarka Google oferuje liczne możliwości i udogodnienia – warto wiedzieć, jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i ułatwić proces wyszukiwania potrzebnych informacji, tak aby był on nie tylko efektywny, ale i przyjemny. Wyszukiwanie obrazem z pewnością do takich narzędzi należy i dlatego może okazać się bardzo przydatne – zwłaszcza, kiedy znalezienie odpowiednich słów okazuje się niemal niemożliwe.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top