skip to Main Content

Psychologia i reklama – co je łączy?

Psychologia i reklama – co je łączy?

Jeżeli sądzisz, że te dwa pojęcia nie mają ze sobą nic wspólnego, jesteś w dużym błędzie! Skuteczna reklama opiera się bowiem na latach badań i analiz psychologicznych. Reklama to także świetne pole to wypróbowania szeregu mechanizmów, a wręcz sztuczek psychologicznych. Mają one na celu głównie jedno – zachęcenie jak największej ilości konsumentów do kupna konkretnego produktu lub usługi. 

Psychologia reklamy – co to takiego?

Psychologia reklamy to zbiór wiedzy na temat zachowań konsumentów. Chodzi tu przede wszystkim o główne czynniki, motywujące konsumenta do zakupu. Tych może być całe mnóstwo. Począwszy od gustu, czyli konkretnych upodobań i preferencji, a skończywszy na niezbyt chlubnym uczuciu zazdrości o ostatni zakup sąsiada. Zespół marketingowy przygotowując konkretną reklamę produktu, posługuje się wieloma technikami manipulacyjnymi, które w wielu przypadkach mają na celu sztuczne wykreowanie nowej potrzeby konsumentów. Dlatego w reklamach pojawiają się autorytety w danej dziedzinie lub znani i lubiani celebryci. Odbiorcy reagują na takie osoby pozytywnie, a przy okazji patrzą na konkretny produkt lub usługę przychylnym okiem. Zadaniem osób przygotowujących reklamy i oferty jest też odkrycie istniejących już potrzeb konsumentów i odwołanie się do nich za pośrednictwem swojego przekazu. Najbardziej naturalnym zachowaniem człowieka jest bowiem dążenie do zaspokojenia swoich potrzeb.

Reklama internetowa

Internet to bez wątpienia ta przestrzeń, w której znajdziemy najwięcej reklam. Pojawiają się praktycznie wszędzie, a niektóre z nich uważamy wręcz za irytujące. Dlatego tak ważna jest bardzo dobra znajomość odpowiednich technik kreowania pozytywnych doświadczeń konsumentów. Celem reklamy jest bowiem zachęcenie odbiorcy do zakupu, a nie jego zirytowanie. Z tego względu wszystko ma znaczenie! Kolorystyka, symbolika, barwa światła, dobór słów, barwa głosu aktorów biorących udział w spocie reklamowym. Wbrew pozorom nie chodzi o sam przekaz słowny. Wiadomo, jak ważne jest tzw. call to action. Niemniej nie może mieć ono formy natarczywej namowy do zakupu. Konieczne jest wejście w buty konsumenta, dokładne poznanie jego potrzeb, zainteresowań, a także niekiedy poprowadzenie krok po kroku od wyboru konkretnego produktu do finalizacji jego zakupu. Z tego wzgledu reklamy prxybieraja obednie formę krótkich filmów, opowiadają konkretną historię, której morał sugeruje, że zakup konkretnego produktu czy usługi, to doskonała inwestycja.

Nauka zachowań konsumentów – to się opłaca!

Stworzenie bardzo skrupulatnego profilu konsumenta, to bardzo opłacalna inwestycja. Tak przygotowany profil jest bowiem podstawą dla wszystkich działań promocyjnych. Dzięki niemu możliwe jest dobranie odpowiedniego słownictwa, grafiki, czy wreszcie argumentacji mającej zachęcić do zakupu.

Co zatem składa się na pełen profil konsumenta? W szczególności takie informacje, jak:

  • płeć,
  • wiek,
  • miejsce zamieszkania lub głównej aktywności (zawodowej, jak i prywatnej),
  • hobby, zainteresowania,
  • wykształcenie,
  • przeciętne zarobki.

Tak naprawdę wszelkie dane na temat konsumenta, mogą okazać się bardzo cenne. Dla przykładu, jeżeli dana grupa docelowa nie popiera konkretnych działań politycznych, należy wystrzegać się wszelkiej symboliki i aluzji w tym zakresie. Wywoła to bowiem negatywne skojarzenia u tej grupy konsumentów.

Na profil konsumenta składają sie także wszelkiego rodzaju badania, ankiety, wnioski wyciągnięte na podstawie komentarzy i opinii konsumentów. Negatywne opinie, to nie powód do rozpaczy, czy co gorsza obrażenia się na konsumenta. To źródło wiedzy na temat tego, czego należy unikać w przyszłości, nad czym popracować, co zmienić lub rozbudować. Konsumenci są podstawą w każdym biznesie, dlatego to na nich należy skupić się w pierwszej kolejności.

Przed przygotowaniem kampanii reklamowej na szeroką skalę, warto sprawdzić reakcję klientów za pomocą swego rodzaju próbnej wersji. Jest to działanie o znacznie mniejszym zasięgu, ale o podobnym lub takim samym celu, jak planowana akcja docelowa. Dzięki temu możesz zweryfikować, czy istnieje jakiekolwiek zainteresowanie produktem lub usługą, które chcesz wprowadzić na rynek. Taką próbną reklamę możesz potraktować jako swego rodzaju zapowiedź.

Pamiętaj, aby nie ulegać stereotypom i nie stosować zbyt daleko idących uogólnień. Obecnie konsumenci cenią sobie przede wszystkim indywidualne podejście do ich potrzeb – w końcu każdy z nas lubi być traktowany wyjątkowo.

Psychologia w służbie promocji marki

Budowanie swojej marki od podstaw, to nie lada wyzwanie. Psychologia oferuje zestaw niezwykle skutecznych narzędzi, które mogą w tym pomóc. Niemniej nie wystarcza same sprawdzone mechanizmy psychologiczne, jeżeli nie masz nic konkretnego do zaoferowania. Przede wszystkim konieczne jest stworzenie innowacyjnego produktu lub usługi. Dopiero w dalszej kolejności można wykorzystać psychologię w służbie promocji marki.

Warto zacząć od dobrze zoptymalizowanej strony internetowej, która oprócz wartościowych treści, będzie zawierała również intuicyjne menu. Czas to pieniądz, dlatego potencjalny klient doceni, że strona szybko się ładuje, a niezbędne informacje, jak np. dane kontaktowe są dostępne za pośrednictwem jednego kliknięcia. Obecnie strony internetowe należy optymalizować szczególnie z uwzględnieniem urządzeń mobilnych, bo to na nich w większości klienci robią zakupy lub rezerwują usługi.

Media społecznościowe to prawdziwe królestwo wszelkich metod manipulacji potrzebami klientów. Skuteczna kampania reklamowa powinna nie tylko przedstawić produkt lub usługę, ale przede wszystkim odwoływać się do potrzeb konsumentów. Może także uświadamiać istnienie pewnych potrzeb lub pomóc klientowi w ich zdefiniowaniu. Ludzie często nie są bowiem w pełni świadomi, czego tak naprawdę chcą i dlaczego. Z tego względu warto poświęcić nieco czasu na analizę różnych wypowiedzi konsumentów i wychwycenie treści ukrytych między przysłowiowymi wierszami. To właśnie tam kryją się potrzeby i pragnienia, za które gotowi są zapłacić!

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top