skip to Main Content

Najczęstsze błędy w branży copywritingu – jak ich unikać?

Najczęstsze błędy w branży copywritingu – jak ich unikać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z copywritingiem, z pewnością popełniasz szereg błędów. To nic złego, każdy kiedyś był początkujący! Musisz jednak rozwijać swoje umiejętności, a także dążyć do doskonałości. Być może jesteś właścicielem bloga, sklepu lub innej strony internetowej? Poznaj najczęstsze błędy w branży copy i spraw, aby Twoje teksty były jak najlepsze!

Najczęstsze błędy w branży copywritingu – jak ich unikać?

Każdy copywriter stara się dostosować swoje teksty do czytelników. Muszą być one ciekawe i rzeczowe, a zarazem spełniać warunki, które stawia klient. Zależnie od zlecenia, artykuły lub opisy mogą mieć różnoraki cel. Niektóre stanowią materiał reklamowy, inne mają pełnić rolę poradnika, a jeszcze inne być pisane pod wyszukiwarki. Żeby napisać doskonały tekst, istotne jest przeanalizowanie zlecenia i stworzenie pracy, która spełni oczekiwania zleceniodawcy. Są jednak błędy, które copywriterzy popełniają niezależnie od tematyki czy celu zleconej im pracy. Jakie wpadki najczęściej się zdarzają?

Kopiowanie treści

Największą zmorą zleceniodawców są copywriterzy, którzy piszą nieunikalne teksty. Początkujący autorzy tekstów często kopiują zdania lub całe teksty, które później stanowią treść strony. Jest to istotne nie tylko ze względu na prawo autorskie, ale także na pozycjonowanie strony. Jeśli artykuły na danej witrynie są unikalne, ma ona większą szansę na pojawienie się w wyszukiwarkach. Użytkownicy wpisujący daną frazę np. w Google otrzymają liczne teksty, a jako pierwsze będą wyświetlać się najbardziej unikalne z nich. Jako copywriter nie powinieneś kopiować żadnych tekstów internetowych, tylko zrobić niezbędny research, aby stworzyć własną pracę na ich podstawie. Jeśli jesteś właścicielem strony, zanim umieścisz dany artykuł w witrynie, sprawdź jego unikalność za pomocą wykrywaczy plagiatu.

Złe używanie słów kluczowych

Słowa kluczowe są niesamowicie istotne w pozycjonowaniu tekstów w Internecie. Trzeba jednak mieć podstawowe informacje na temat korzystania z nich, aby nie popełnić wpadki. Jeśli umieścisz zbyt wiele takich samych słów w tekście, będzie on nisko wyświetlany w wyszukiwarkach. Jeśli jednak użyjesz ich za mało, roboty nie będą w stanie rozpoznać tematyki tekstu. Istnieją specjalne oprogramowania liczące jakich słów kluczowych i w jakiej ilości użyć. Korzystaj z nich, jeśli chcesz, aby Twoje teksty były uznawane przez systemy za najbardziej wartościowe.

Błędy składniowe, językowe oraz merytoryczne

Każdy zleceniodawca liczy na jak najwyższą jakość tekstów, które otrzyma. Jeżeli odwiedzający stronę będzie miał problem z naturalnym przeczytaniem tekstu, a w co drugim zdaniu znajdzie błąd, szybko opuści stronę. Ważne jest, aby przed wysłaniem tekstu do akceptacji, ponownie go przeczytać. Kiedy piszesz artykuły cały dzień, możesz być już zmęczony i nie widzieć błędów, które popełniasz. Jeżeli masz problem z interpunkcją lub innymi błędami, możesz wkleić tekst do programu Word lub innego, który podkreśla błędy. Jeśli masz stronę, upewnij się, że nie ma na niej tekstów z błędami. Twoja marka będzie kojarzona z niskiej jakości artykułami i brakiem profesjonalizmu.

Zbyt specjalistyczne teksty

Często zdarza się, że teksty pisane na blogi lub portale internetowe źle się czyta. Może to wynikać nie tylko z błędów językowych, ale również z niedostosowaniem artykułu do odbiorców. Jeśli copywriter piszący dla portalu dla laików stworzy bardzo specjalistyczny tekst, osoby odwiedzające stronę nic z niego nie zrozumieją. Aby napisać dobry tekst, koniecznie zapoznaj się z witryną na której się on pojawi. Dowiesz się, jak powinien wyglądać ukończony przez Ciebie artykuł i jakim językiem ma być napisany. Jeśli specyfika strony nie jest profesjonalna, możesz pozwolić sobie na odrobinę luzu! Odbiorcy strony będą o wiele bardziej zainteresowani Twoim tekstem.

Brak samokrytyki

Twoje teksty nie są idealne i z pewnością nigdy nie będą. Ważne jest, aby rozwijać się i ciągle stawać się coraz lepszym autorem. Dzięki temu poszerzysz swoje portfolio, a w przyszłości będziesz tworzyć za wyższe stawki. Nie ceń swojej pracy zbyt wysoko, jeśli wiesz, że dopiero zaczynasz. Istotne jest poczucie własnej wartości, jednak klienci mogą być rozczarowani tekstami, które będą niskiej jakości. Bierz pod uwagę każdą wskazówkę zleceniodawców i wykorzystuj je w swojej pracy. Szybko staniesz się profesjonalnym copywriterem, który tworzy artykuły spełniające oczekiwania klientów.

Złe ocenienie swoich możliwości

Kolejnym częstym błędem copywriterów jest zła ocena swoich możliwości. Nie oferuj wykonania setek tekstów, na które nie masz czasu. W branży będziesz znany jako osoba nieterminowa, która nie wywiązuje się z obowiązków. Jeśli nie jesteś pewien, czy zdążysz na czas, napisz o tym wcześniej. Nie proponuj napisania wielu długich tekstów w ciągu krótkiego okresu czasu. Lepiej zgłosić chęć wykonania zbyt małej ilości tekstów, które później dokładnie dopracujesz, niż nie wysłania połowy pracy w wyznaczonym czasie. Nieadekwatna ocena możliwości zdarza się także w zakresie wiedzy. Jeśli nic nie wiesz w danej dziedzinie, research może zająć długie godziny. Nie musisz być ekspertem, aby podjąć się stworzenia jakiegoś tekstu, jednak istotne jest, abyś miał podstawowe informacje. Jeśli twój stan wiedzy na dany temat jest zbyt niski, zleceniodawca może być bardzo zawiedziony Twoją pracą.

Jak unikać tych błędów?

Przede wszystkim staraj się słuchać wszystkich porad oraz krytyki. Nie od razu Rzym zbudowano, więc każdy kolejny tekst będzie coraz lepszy. Korzystaj z możliwości, które daje Ci Internet: rób szczegółowy research, korzystaj z oprogramowań do rozmieszczania słów kluczowych, wykrywania plagiatu oraz podkreślania błędów. Dokładnie analizuj stronę na której pojawi się Twój tekst oraz zlecenie od klienta. Zadawaj sobie pytania: Jaki jest cel mojego tekstu? Gdzie pojawi się mój artykuł? Kto jest odbiorcą tej pracy? Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie te wskazówki, Twoich błędów będzie o wiele mniej. Jednak pamiętaj, że zawsze będą się zdarzać, więc nie poddawaj się!

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top