skip to Main Content

5 cech skutecznego mailingu

5 cech skutecznego mailingu

Działania marketingowe i sprzedażowe, które sprowadzają się do mailingu, są obecnie bardzo popularne. Jednak, czy to oznacza, że jednocześnie są skuteczne? Nie można odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Tak naprawdę mail mailowi nie równy. Wiele zależy od tego, w jaki sposób mail zostanie opracowany. Aby osiągnąć wyniki, które będą powodem do satysfakcji, warto poznać podstawowe cechy skutecznego mailingu. Dzięki podążaniu za kilkoma, prostymi zasadami, można osiągnąć dość dobre wyniki, a nawet zaskakujące. O czym zatem warto wiedzieć?

1. Docelowa grupa odbiorców

Przede wszystkim należy określić do kogo wiadomość jest kierowana. Jeśli maile będą wysyłane do odbiorców, którzy nie są zainteresowani danym produktem lub usługą, istnieją bardzo nikłe szanse, by taką wiadomość ktoś przeczytał. W jaki sposób można ustalić grupę odbiorców? Warto skorzystać z ankiety. Grupa docelowa to grono odbiorców, które można określić na podstawie przesłanek psychologicznych takich styl życia, wykonywanie konkretnych aktywności, czy zamiłowanie do konkretnej kuchni. Oczywiście, to, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, podczas tworzenia grupy docelowej, w dużej mierze zależne są od tego, jakie są cechy produktu, do kogo jest on skierowany. Dlatego należy także określić chociażby wiek potencjalnego odbiorcy, jak również jego płeć. Warto także stworzyć kilka, różnych grup odbiorców. Na podstawie konkretnych grup odbiorców, można dostosować przekaż, w zależności od charakteru samej grupy, jak chociażby wiek. Bardzo ważne jest zbieranie informacji, danych oraz ich analiza. Dzięki temu można zmienić i dostosować nie tylko treść, ale modyfikować również grupę odbiorców w ten sposób, by działania przynosiły jak największe korzyści.

2. Temat, który zainteresuje i preheader

To dwa, najważniejsze elementy mailingu – temat oraz prehead. Nawet, jeśli dany odbiorca nie otworzy wiadomości, to właśnie te, dwie zwięzłe formy przekazu przynajmniej przelotnie wpadną mu w oko. Dlatego warto popracować nad ich treścią. Są rodzajem pierwszego kontaktu z odbiorcą oraz pierwszego wrażenia. Gdy odbiorca patrzy na wiadomości, kluczowym elementem, który decyduje o tym, czy zajrzy do danego maila, jest to, czy jego tytuł i krótki wstęp zachęcą go do takiej czynności.

Należy pamiętać, że wiele osób korzysta z newsletterów. Oznacza to, że na ich skrzynkę trafiają wiadomości z różnych stron. Dlatego trzeba mieć siłę przebicia, by właśnie nasza wiadomość zaintrygowała odbiorcę. Temat i preheader powinny być oryginalne, zwięzłe oraz dopasowane do pozostałej treści maila. Również te dwa elementy to miejsce, w którym można przekazać ważne informacje marketingowe. Liczy się jednak zwięzłość przekazu.

3. Jak zachęcić odbiorcę do działania?

W końcu to główny cel mailingu – podjęcie przez odbiorcę działania. A co jest tym działaniem? Od odwiedzenia strony, z którą związany jest mail, do skorzystania z danej usługi, czy dokonania zakupów. Dlatego w mailingu należy umieścić Call To Action. Jest to krótki opis, który zachęca do skorzystania z konkretnej oferty. W przypadku maili można zastąpić treść przyciskiem graficznym. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, jak przycisk prezentuje się pod kątem wizualnym. Powinien być widoczny, a najlepiej, jeśli kontrastuje z tłem. W końcu to najważniejszy element mailingu, który umożliwia odbiorcy podjęcie konkretnego działania. Obok przycisku można umieścić krótką informację, dzięki której odbiorca będzie wiedział, jaką funkcję pełni przycisk, na przykład „Zamów już teraz”.

4. W jaki sposób używać języka odbiorcy

Jak wiadomo, najczęściej łatwiej jest porozumieć się dwóm osobom, które, jak to przysłowiowo się mówi, nadają na tych samych falach. Dlatego Twój mailing również musi nadawać na tych samych falach, co odbiorca lub grupa odbiorców. Język maili powinien być żywy, momentami nawet potoczny, zbliżony do mowy mówionej, ponieważ to ułatwia nawiązanie kontaktu z odbiorcą. Jednocześnie sprawia, że tekst brzmi o wiele bardziej naturalnie. Schematyczne lub mechaniczne treści, pozbawione warstwy emocjonalnej, które wyglądają jak stworzone przez robota, odstręczają odbiorców od dalszego zapoznania się z treścią. A to dlatego, iż nie powodują w nim żadnych odczuć, może tylko poza znudzeniem. Warto stosować język, którym posłuje się na co dzień w pracy z klientami. Swobodny i naturalny.

5. Przywiązuj uwagę do szczegółów i ogólnego wyglądu

Pierwsze wrażenie ma zastosowanie niemal w każdej dziedzinie marketingu. Także w przypadku mailingu. Żaden odbiorca nie będzie zastanawiał się, czy otworzyć danego maila, czy go pominąć. To działa raczej na zasadzie odruchów. Ktoś przegląda skrzynkę widzi jedną, drugą, trzecią, taką samą wiadomość, nagle z monotonii wyrywa go Twój mail, który wyróżnia się na tle innych. Sam fakt, iż dany odbiorca wejdzie w wiadomość mailową jeszcze nie oznacza, iż będzie zainteresowany jej treścią. Na chwilę obecną daje szanse mailowi. Dlatego tak ważne jest, aby jego zawartość była atrakcyjna, zarówno pod względem wizualnym, jak też merytorycznym. Na samym początku wiadomości warto umieścić podsumowanie, najważniejsze, kluczowe informacje. Takie, które chcesz, by dotarły do jak największej liczby osób. Dzięki temu wzrasta szansa na to, że spora część z grupy odbiorców zapozna się przynajmniej z podstawowymi informacjami na temat produktu lub usługi. Warto też sam tekst urozmaicić wizualnie. Można w tym celu wykorzystać listy punktowe, pogrubienia, inny kolor czcionki. Wszystko, co przykuje uwagę i podkreślić najważniejsze elementy w treści.

Czy skuteczny mailing istnieje?

Oczywiście, że istnieje. Warto jednak poświęcić trochę czasu na pracę na treścią oraz wyglądem wiadomości. Jest ona swego rodzaju wizytówką, która prezentuje daną firmę. Jeśli to pierwszy kontakt odbiorcy z daną marką, na podstawie maila kształtuje się pogląd na daną firmę. Warto zadbać o jej odpowiedni wizerunek.

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej obsłudze mailingowej, wysokiej jakości treściach i profesjonalnym podejściu, nasi specjaliści przygotują dla Ciebie odpowiedni rodzaj mailingu

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top