skip to Main Content

Na czym polega pozycjonowanie bloga?

Pozycjonowanie bloga

Blog firmowy jest niezwykle istotnym elementem strategii marketingowej przedsiębiorstwa. Jest to całkowicie normalne, gdyż pełni on parę istotnych funkcji jednocześnie.

Przede wszystkim celem bloga firmowego jest dostarczenie użytkownikom bloga wartościowej treści wysokiej jakości. Zwłaszcza te realizujące niszową tematykę są źródłem cennych informacji, jak i również miejscem gromadzącym specjalistów z danej branży.

Ponadto, blog firmowy uzyskuje nawet o 97 procent więcej naturalnych linków, aniżeli zwykła strona firmy. Właśnie dlatego blog firmowy jest niezwykle efektywnym narzędziem służącym do pozycjonowania. Aby osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarce, należy wiedzieć, jak prowadząc bloga, przeprowadzić skuteczne pozycjonowanie.

Dlaczego pozycjonowanie bloga jest istotne?

Blog, tak samo, jak działania w social mediach daje nam realne korzyści. Właściwie każda firma funkcjonująca na rynku i licząca się w swojej branży prowadzi nie tylko swoją stronę, ale także bloga.

Na naszym blogu znaleźć się może artykuł objaśniający zawiłość branży, opisujący ofertę firmy czy też przeprowadzane w pracy czynności.

Każdy artykuł pisany na blogu powinien mieć wartość merytoryczną dla klientów. Warto prowadzić blog ekspercki, który stanie się wsparciem dla użytkowników.

Dodawanie na nim artykułów eksperckich będzie pomocą dla klientów i pozwoli na łatwiejsze sprzedawanie usług. Oprócz tego, taki blog firmowy kreuje wizerunek eksperta oraz partnera, do którego można zwrócić się z zapytaniem o ofertę.

Prowadząc bloga, może on stać się nieoceniony w generowaniu nowych klientów i zysków, jednak musi być widoczny. Wart więc zadbać o jego wzrost widoczności w wyszukiwarce Google. Zanim więc prowadzenie bloga przyniesie pożądane rezultaty, niezbędna jest optymalizacja oraz pozycjonowanie bloga.

Na czym właściwie polega pozycjonowanie bloga?

Aby skutecznie pozycjonować bloga, należy przede wszystkim wiedzieć, czy tak dokładnie jest pozycjonowanie i na czym polega? Pozycjonowane stron jest to ciągły proces komunikacji pomiędzy stroną internetową a robotami wyszukiwarki. 

Działania podejmowane w ramach pozycjonowania bloga, mają na celu budować wiarygodność strony, jako wartościowego źródła informacji w danej dziedzinie. Jeśli więc prowadzisz swojego bloga o gotowaniu, to Gogle powinno wiedzieć, iż jest to blog kulinarny i musi być przekonane, że jest od lepszy od pozostałych o podobnej tematyce.

Do czynników wpływających na pozycjonowanie można zaliczyć te on-site oraz off- site. Czynniki on-site są to wszystkie te w obrębie witryny, natomiast off-site są to przede wszystkim linki oraz wzmianki o naszym blogu na pozostałych stronach internetowych i serwisach social media.

Przy pomocy czynników on-site można informować Google o tematyce twojego bloga firmowego. Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, są one pomocne do tworzenia autorytetu bloga firmowego w oczach Google.

Pozycjonowanie bloga- kwestie techniczne

W przypadku bloga firmowego, jego treść, jaka zostanie na nim zamieszczona, wydaje się oczywista. Jeśli jednak chcemy założyć swój blog, nie prowadząc firmy, musimy zastanowić się nad jego tematyką.

Można stworzyć szkice pierwszych treści na blogu, zastanowić się, jaki ma być wygląd strony głównej, czy ma zawierać spis treści. Pozycjonowanie stron jest bardzo zaawansowanych procesem, który zaczyna się o wiele wcześniej, aniżeli w momencie pisania pierwszego artykułu na bloga.

Gdzie założyć bloga?

Najpierw musimy zastanowić się gdzie założyć bloga firmowego? Mamy dwa dostępne rozwiązania. Blog firmowy możemy założyć na platformie blogowej (Blogger, WordPress.com)albo na własnym CMS, czyli własnej domenie i hostingu.

Platforma blogowa

Wszystkie platformy udostępniają darmowe warianty kont, nie trzeba również posiadać ogromnej wiedzy technicznej. Aby założyć bloga firmowego, wystarczy jedynie parę kliknięć. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy i nie pozwala skutecznie pozycjonować bloga.

Co najważniejsze, opcje edycji treści oraz konfiguracji bloga są znacznie ograniczone. Z tego względu optymalizacja bloga jest utrudniona. Nie ma także możliwości dowolnej personalizacji szablonu, edycji kody czy szybkości ładowania strony.

Nie możemy dokonać więc indywidualnej optymalizacji bloga, aby było widać efekty pozycjonowania w Google. Nie będziemy mogli także często stworzyć adresy kanoniczne, przekierować ruch czy stworzyć ciekawe kształty tagów, czy kategorii.

Możliwości optymalizacji bloga będą znacznie ograniczone. Nie możemy więc liczyć na zadowalające efekty pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Wadą strony założonej na platformie blogowej jest także to, że jeśli właściciel serwisu zamknie biznes, wówczas nasz blog również przestanie istnieć.

Własny CMS

Pozbawiony jest wielu wad strony, założonej na serwisie blogowym. Przede wszystkim na takim blogu CMS mamy własny hosting i domenę. Masz szansę na rozwinięcie twojego biznesu i dokonanie dobrej optymalizacji bloga.

Na uwagę zasługuje, że blog założony na własnym CMS daje nam wiele zaawansowanych opcji. Oczywiście musimy mieć pewną wiedzę techniczną, aczkolwiek istnieje wiele poradników w Internecie, dotyczących między innym wybraniu hostingu.

Dostawcy zazwyczaj pozwalają na sprawną instalację różnych systemów zarządzania treścią poprzez parę kliknięć. Chętnie wybieranym CMS-sem służącym do blogowania jest WordPress. Swoboda działania jest największą zaletą własnego CMS-a, bez trudu możemy pozycjonować dany artykuł, jak i całego swojego bloga.

Dzięki CMS-sowi pozycjonowanie treści stało się o wiele bardziej skuteczne. Warto pamiętać jedynie, iż prowadzenie bloga na CMS-sie wiąże się z obowiązkiem opłacenia hostingu oraz domeny. Na całe szczęście nie jest to duży koszt, a efektywne pozycjonowanie bloga przyniesie wiele korzyści, które wynagrodzą poniesione na prowadzenie bloga koszty.

Wybór szablonu dopasowanego pod SEO

Istotnym krokiem wpływającym na pozycjonowanie bloga, jest dobór odpowiedniego szablonu. Musi on przede wszystkim zapewniać komfortową konfigurację, bez niepotrzebnych dodatków i pozwalać na wygodną edycję treści, a więc poprawne stosowanie wyróżnień, list, tabel, linków, nagłówków. Chcąc skutecznie pozycjonować bloga, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie kwestie jak:

Wyświetlanie tytułu wpisu

Na podstronie artykułu musi znaleźć się kodzie strony jako nagłówek H1, na pozostałych podstronach jako nagłówek H2 czy też niższym. Dobrze, jeśli jest w formie zwykłego tekstu.

Możliwość dodawania widgetów w panelu bocznym oraz stopce

Pozwoli to na utworzenie sekcji polecane artykuły oraz kategorie, wyświetlanie odnośników do nowych wpisów na każdej podstronie czy też dodawanie linków do social media.

Szybkość działania

Do porównania szybkości strony internetowej możemy wykorzystać narzędzie, takie jak PageSpeed Insights albo GTMetrix. Należy pamiętać, żeby testować zarówno stronę główną, jak i danego artykułu i kategorii.

Prostota konstrukcji

Niektóre czynniki sprawią, iż strona internetowa będzie działała wolno. Do takich czynników należy: nadmiar animacji oraz dodatkowe skrypty. Nie pozwalają one na prawidłowe indeksowanie zawartości, a ponadto rozpraszają użytkowników.

Tworzenie wartościowych treści oraz budowanie autorytetu

Przyglądając się wytycznym Google, obejmujących ocenę wartości treści w Internecie możemy zauważyć, iż słowa kluczowe nie są aż tak istotne dla pozycjonowania bloga, jak zaangażowanie użytkowników go odwiedzających.

Wysoka ocena użytkowników doprowadza do wysokiej oceny strony przez Google. W jaki sposób stworzyć wartościowy blog, doceniany przez Google? Warto kierować się strategią Google EAT (Wiedza, Autorytet, Wiarygodność).

Aby optymalizacja bloga dała dobre efekty, należy pamiętać przede wszystkim, aby wszystkie treści były aktualne (wywiady, zestawienia, recenzje, komentarze, aktualności).

Ponadto warto mieszać formaty, a więc stosować podcasty audio, infografiki, video. Dzięki grafikom cała treść jest ciekawsza i urozmaicona. Dobrze jest także przyciągać cenionych ekspertów i ułatwić dzielenie się treścią bloga.

Słowa kluczowe w treści bloga

Najważniejszymi miejscami na bloga, które są istotne dla robotów wyszukiwarek to: tytuł, nagłówki oraz adresy URL. Podczas tworzenia artykułów, należy więc pamiętać o tym, aby w nazwie były dane słowa kluczowe.

W przypadku tworzenia bloga w systemie Blogger czy WordPress to zazwyczaj mamy już ustawione tworzenie przyjaznych adresów. Istotne dla danego artykułu słowa kluczowe muszą więc znajdować się w nagłówku artykułu, jego tytule oraz adresie URL.

Dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo tego, iż Google wyświetli właśnie nasz wpis na zapytania powiązane z tymi frazami. Co ważne, Google preferuje treści tekstowe, gdyż można je łatwo przyporządkować i przeanalizować, pod kątem zapytań. Jeśli więc na naszym blogu przeważają głównie zdjęcia, wówczas należy dodawać podpisy do wpisu.

Oprócz tego dobrze, jeśli artykuł zawiera listy czy wskazówki, jak i opinie do przedstawianych zdjęć. Co ważne, artykuł musi być naturalny i użyteczny. Nie należy artykułu przesycać nic nieznaczącymi frazami.

Dobrze, jeśli dodając zdjęcia do wpisu, miały one atrybut znacznik „alt”, w którym także możemy zawrzeć słowa kluczowe. Kiedy wybierzemy edycję obrazka, wówczas pojawi się opcja uzupełnienia tego elementu.

Trafne meta opisy

Meta opis jest to treść ukazująca się na liście wyników wyszukiwania Google razem z linkiem do strony internetowej. Meta opisy są to elementy, o których często się zapomina.

Nie należy jednak pozwolić na samodzielnie wybranie opisu przez system. Istotne jest to, jaki opis ukazuje się w wynikach wyszukiwania Google.

Pomimo tego, iż nie oddziałują na ranking stron w Google, to jednak są niezmiernie ważne, gdyż to od ich trafności zależy to, czy użytkownik kliknie link.

Odpowiednio napisane meta opisy polepszają znacząco CTR bloga, a tym samym poprawiają jego pozycję w wynikach wyszukiwarki Google. W jaki sposób pisać meta opisy?

Meta description

  • Długość wynosząca od 155 do 160 znaków (lepiej trzymać się dolnej granicy, gdyż skrócenie opisu przez Google może okazać się niezbyt dobrym działaniem)
  • Słowa kluczowe znajdujące się w treści opisu (słowa kluczowe muszą znaleźć się w meta opisie, aby nasza strona była ważna dla wyszukiwanej frazy)
  • Jedynie oryginalne wpisy (meta opisy nie mogą być duplikowane dla kilku stron naszego bloga)

Meta title

  • Długość wynosząca ok 55 znaków
  • Najważniejsze słowo kluczowe (tytuł musi być stworzony na bazie słowa kluczowego, które jest najistotniejsze w nim)
  • Najtrafniejszy tytuł (trafny tytuł musi się wyróżniać i wybijać na tle tytułów nadanych przez konkurentów)

Grafiki na blogu

Istotnym elementem każdego bloga są zdjęcia czy też wszelkiej maści ilustracje. Dzięki nim strona nie wydaje się nudna i monotonna. Są znakomitą przerwą dla czytelnika, od zapoznawania się z treścią bloga.

Grafiki przyciągają uwagę i można je zastosować także w pozycjonowaniu bloga. Należy jedynie umieścić słowa kluczowe w sposób naturalny w opisach alternatywnych grafik czy nazwach plików.

Warto pamiętać o tym, iż nieprawidłowo zoptymalizowane obrazy mogą wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie bloga. Pogorszą również znacząco jego odbiór całościowy.

W sytuacji, kiedy nie dostosujemy rozmiarów grafik do miejsc, w jakim mają być ukazywane (opublikowanie pliku o rozdzielczości 4000 × 3000 zamiast 1200 × 900), wówczas wygenerujemy niewłaściwy ładunek do pobrania, przez to strona będzie ładowała się o wiele wolniej, co będzie kłopotliwe dla jej użytkowników.

Istota monitoringu

W przypadku kiedy rozpoczynamy dopiero tworzenie naszego bloga, możemy nie myśleć od razu o pozycjonowaniu. Należy jednak pamiętać, jak ważna jest stała kontrola bloga, aby móc czerpać z niego w późniejszym okresie zyski.

Dobrze wypozycjonowana strona przyniesie nam wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku bloga firmowego. Do monitoringu bloga możemy wykorzystać pewne darmowe narzędzia monitorujące od Google, a więc Google Search Console czy Google Analytics.

Za ich pomocą dowiemy się tego, ile osób czyta nasze artykuły, ale także czego od naszej strony oczekują użytkownicy. Takie informacje przydadzą nam się podczas procesu pozycjonowania bloga.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top