skip to Main Content

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Optymalizacja SEO dla e-commerce, w zasadzie nie różni się od żadnej innej witryny, ale niektóre osobliwości typowe dla pozycjonowania sklepów internetowych sprawiają, że musimy zwrócić większą uwagę na te a nie inne aspekty.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie sklepu internetowego, niektóre rzeczy muszą być koniecznie przygotowane i zoptymalizowane, a w innych przypadkach ważne jest, aby zostały sprawdzone i poprawione.

Pozycjonowanie sklepu internetowego: aspekty, które należy wziąć pod uwagę

 • Tworzenie oryginalnych opisów dla poszczególnych produktów
 • Prawidłowy dobór słów kluczowych: nazwy produktów, kategorie i lokalizacja
 • „Mówiące” adresy URL: ze wskazaniem kategorii i nazwy produktu
 • Meta tagi (pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają!)
 • Optymalizacja obrazu
 • Linki wewnętrzne i zewnętrzne do produktów
 • Responsywność witryny
 • Strona mobilna

Pozycjonowanie sklepu internetowego: sprawdź dokładnie

 • Słowa kluczowe
 • Zduplikowaną zawartość
 • Prawidłowe indeksowanie
 • Nawigację
 • Zarządzanie produktami niedostępnymi w magazynie

Oryginalne opisy: Jak uniknąć duplikatów treści sklepów internetowych?

Opisy produktów muszą być oryginalne i z doświadczenia wynika, że samo to już może wystarczyć, aby dobrze pozycjonować sklep internetowy.

Przykład jakie mogą być efekty pozycjonowania sklepów internetowych:

Kilka lat temu przyjaciel przejął witrynę sklepu internetowego w celu migracji z Joomla 1.0 do 2.5.

Sklep internetowy był doskonale pozycjonowany, pomimo faktu, że nic nie zostało zrobione ze strategicznego punktu widzenia. Brak optymalizacji pozycjonowania sklepów internetowych, adresy URL nie zostały przepisane, strona wprowadzająca została z dwoma przyciskami: Przejdź do witryny, Idź do sklepu.

Jednak strona była bardzo dobrze ustawiona, tak bardzo, że zwrócono się do przyjaciela właśnie z obawy przed utratą tej pozycji.

Po pierwszej obserwacji i przezwyciężeniu momentu oszołomienia (bo kolega nie rozumiał, jak to możliwe), zauważył, że doskonała optymalizacja sklepu, była związana z kartami sprzedaży, prawie 2000, wszystkich ze zdjęciami i zawierającymi oryginalne opisy produktów.

Z tego przypadku uczymy się bardzo ważnej lekcji SEO dla pozycjonowania sklepu internetowego: z pewnością czasami prawie niemożliwe jest wykonanie oryginalnych arkuszy i opisów produktów, i zrozumiałe jest, że 2000 artykułów to naprawdę wiele, ale musisz wiedzieć, że wszyscy myślą w ten sposób, a kto znajdzie siłę i odwagę, aby rozróżniać karty, również robi tym różnicę wyszukiwarce Google.

Słowa kluczowe: jak pozycjonować sklep internetowy za ich pomocą

Prawdopodobnie dzisiaj skupienie się na poszczególnych kluczach lub listach słów kluczowych można uznać za ograniczające, szczególnie w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych.

Ważne jest jednak, aby stosować content marketing, pracować nad słowami kluczowymi, aby wybrać nazwę produktu i kategorię, do której należy sklep internetowy. Z tego powodu istotnym staje się możliwość korzystania z narzędzi SEO, które mogą pomóc wybrać odpowiednie słowa kluczowe w zależności od konkurencji.

Rada, do której dobrze jest się zastosować, to: zidentyfikuj swój niszowy rynek i postaraj się, aby Google zrozumiał, że wszystkie powiązane słowa kluczowe są częścią twojego e-commerce, ponieważ wskazują, co sprzedaje strona.

Tak więc, oprócz tego, że są oryginalne, Twoje treści muszą być napisane w perspektywie SEO dla pozycjonowania sklepu internetowego, z myślą o użyciu fraz kluczowych.

Warto również zlokalizować same tylko słowa kluczowe, biorąc pod uwagę, że wiele osób szuka sklepu internetowego w google z precyzyjnym odniesieniem do miasta, w którym mieszka, używając fraz takie jak:

⇒ Odzież sportowa Wrocław

⇒ Akcesoria motocyklowe Poznań

Adresy URL twojego e sklepu: nadaj im opisy

Adresy URL muszą być objaśniające, to znaczy powinny zawierać nazwę produktu i kategorię referencyjną. Nie tylko dlatego, że ułatwi to indeksowanie i przechowywanie, ale także sprawi, że w wynikach wyszukiwania pojawią się zrozumiałe fragmenty.

Podczas pracy nad SEO dla e-commerce ważne jest, aby przepisać adresy URL, jeśli są one skomplikowane przez dziwne znaki i zbyt wiele parametrów opisowych.

Nie jest powiedziane, że lepiej zachować niektóre z tych parametrów, na przykład może być lepszym bluza-nike-bluza z kapturem-niebieski URL.htm, a nie po prostu bluza-nike.htm.

Meta Tagi a pozycjonowanie sklepów internetowych

Uważaj na elementy strony HTML. Wydają się oczywistymi operacjami, ale wciąż jest ktoś, kto nie wstawia nazwy produktu w tytule, komu nie zależy na opisie, który następnie znajdzie się we fragmencie, lub co gorsza, kto pozwala na jego automatyczne wstawianie, uzyskując niezrozumiałe i powielone opisy.

Zawsze optymalizuj wszystkie elementy strony HTML, od elementów formatowania po inne informacje obecne w nagłówku. Zwróć uwagę na język.

Obrazy: znaczenie dla twojego sklepu

Obrazy stanowią dobrą część SEO, a sklep internetowy wykracza daleko poza samo SEO.

 • Podkreślamy aspekty, które są zasadniczo związane z nazwą pliku (najlepiej zarówno z nazwą produktu), który musi również pojawić się w krótkim opisie, umieszczonym w tekście alternatywnym.
 • Plik powinien być progresywnym jpgiem, posiadać minimalną wagę. Logicznie rzecz biorąc, zmniejszając wagę, jakość spada, co w niektórych przypadkach może przynosić efekt przeciwny do zamierzonego.

Sugeruje się, aby zrobić więcej zdjęć, małych i lekkich, ze szczegółami, które chcemy podkreślić, a nie pojedynczy ogromny obraz w wysokiej jakości.

Zawsze trzeba określić wysokość i szerokość każdego obrazu, nawet tego z szablonów, i upewnić się, że jest on poprawnie indeksowany, wysyłając konkretną mapę witryny. 

Efekty pozycjonowania sklepu internetowego przez budowanie linków: tworzenie relacji między treściami

Utwórz serię powiązań między swoimi produktami. Zwykle ta operacja w e-commerce odbywa się za pomocą sprzedaży krzyżowej, ale jeśli możesz zintegrować linki z oryginalną treścią napisanych arkuszy produktów, jest to znacznie lepsze.

Połącz produkty ze sobą, połącz kategorie, połącz nowości i promocje.

Linki zwrotne są przydatne dla wszystkich, ale w przypadku e-commerce, być może bardziej niż znaczeniem jakości treści, powinniśmy martwić się o reputację marki, czyli reputację, na którą pracuje Twój sklep internetowy.

Pozycjonowanie sklepu internetowego przez media społecznościowe

Obecność w mediach społecznościowych jest ważna, nawet jeśli z punktu widzenia SEO dla e-commerce jedyną niezbędną obecnością jest wyszukiwarka Google i Google Maps, zwłaszcza jeśli masz punkty sprzedaży w okolicy.

Zrozumiałym jest, że pełna aktywność społeczna przynosi również bezpośrednie wizyty na stronie.

Utwórz zakładkę ze wszystkimi szczegółowymi informacjami: godzinami otwarcia, zdjęciami sklepu, aktualizacjami w czasie rzeczywistym, a także ofertami.

Wielu użytkowników szuka w Internecie sklepów z fizyczną siedzibą, więc ich odnalezienie, nawet w przypadku wyszukiwań zlokalizowanych geograficznie, jest kolejnym aspektem optymalizacji SEO dla e-commerce.

Szybkość: popraw liczbę konwersji, skracając czas reakcji

Ta szybkość jest kluczowym elementem SEO dla e-commerce. Wydaje się teraz skonsolidowana, więc musimy interweniować, aby reakcja naszej witryny na żądania użytkowników była naprawdę natychmiastowa.

Statystyki mówią, że 40% odwiedzających porzuca witrynę e-commerce, jeśli przesyłanie przekracza 3 sekundy, z czasem reakcji ładowania w ciągu sekundy konwersja wzrasta do 7%, gdy zwykle jest poniżej 4%.

Zduplikowana treść: typowe błędy w SEO dla e-commerce

Duplikat treści jest jednym z elementów, na które należy zwrócić większą uwagę w e-commerce, zwłaszcza, że jest tworzony z niezwykłą łatwością.

Aby przezwyciężyć problem, nalezy często przeglądać stronę za pomocą odpowiednich narzędzi, a następnie interweniować w przypadku duplikatu.

Możemy użyć przekierowania 301 lub, jak już widzieliśmy, kanonicznego Rel i Rel Next i Rel Previous do paginacji.

Ogólnie rzecz biorąc, powinniśmy odpowiednio zarządzać indeksowaniem niektórych stron.

Roboty.txt

Być może będziemy musieli zahamować dostęp do robota wyszukiwarki dla całych sekcji witryny, a najprostszym sposobem jest użycie robotów.txt lub meta NoIndex i NoFollow.

Nie chodzi o to, że musimy tylko hamować (w niektórych przypadkach warto też to podkreślić), stymulując i upraszczając dostęp do wyszukiwarki, na przykład w celu przyspieszenia indeksowania nowych produktów czy promocji.

Najlepszym sposobem może być wstawienie bezpośredniego linku na stronie głównej: wyszukiwarce łatwiej jest wtedy znaleźć nowe produkty. Optymalizując SEO dla swojej witryny e-commerce, pamiętaj, że bardzo szybkim sposobem indeksowania nowych treści są media społecznościowe, w szczególności Twitter.

Należy zaimplementować mapy witryn dla produktów, obrazów i wiadomości, jeśli je masz (i powinieneś mieć).

Prawdziwą finezją byłoby wykonanie inteligentnych map witryn skierowanych do niektórych kategorii, które pomagają wyszukiwarce w indeksowaniu.

Nawigacja: poprawia wrażenia użytkownika

Odnosząc się do crawlingu, może on być utrudniony przez zbyt wyartykułowaną nawigację.

Również w tym przypadku trzeba uważać, aby zahamować to, czego jest za dużo, techniki są takie same: Rel Canonical; Roboty.txt, aż do użycia noindex. NoFollow dla nieistotnych stron, takich jak rozmiary i kolory.

Będziesz także musiał zwrócić uwagę w strukturze nawigacji menu i kategorii, które oprócz ułatwienia w  korzystaniu przez użytkownika, ułatwiają upięcie wyszukiwarki.

Możesz bezpiecznie przestrzegać zasady trzech kliknięć nawet dla wyszukiwarki: nic nie może być oddalone o więcej niż trzy kliknięcia od strony, na której znajduje się użytkownik.

Produkty niedostępne w magazynie

Produkty, które wyczerpały się w e-commerce, stanowią ważny moment dla prawidłowego zarządzania. Jednym z rozwiązań jest użycie kodów HTTP.

Kody http są zasobem, którego znaczenie jest trudne do zrozumienia, ponieważ jest bardzo techniczne. Ogólnie rzecz biorąc, używane są mało i źle.

W przypadku niedostępnego produktu w naszym e-commerce użyjemy kodu 301 (przekierowanie 301), do innego adresu URL produktu, który można uznać za zamiennik.

Użyjemy kodu błędu 404, jeśli nie ma ostatniego produktu, który zajął jego miejsce.  Jednak lepsze byłoby dostosowanie strony 404 za pomocą systemu wyszukiwania: jeśli na produkt niedostępny w magazynie nie ma alternatywy, zamiast 404 można zachować stronę i udzielić porad na temat alternatywy i / lub powiązanych produktów.

W każdym razie spróbuj wykorzystać błąd na swoją korzyść.

Spójrz na to, co robi Amazon.

Gdy produkt jest tymczasowo niedostępny, zaleca się zwrócenie kodu 200, to znaczy zachowanie strony produktu z zaleceniami.

Mobilność: teraźniejszość i przyszłość pozycjonowania sklepu internetowego

Szczególną uwagę należy zwrócić konstruując stronę dla urządzeń mobilnych.

W serwisach z responsywnym designem należy zweryfikować kolejność elementów na stronie: najważniejsze informacje muszą znajdować się na górze (generalnie w przypadku tabletów wersja desktopowa również jest w porządku, a w każdym razie wystarczy kilka trików dla formularzy i menu).

Aspekt szybkości ładowania strony jest znacznie ważniejszy w witrynach mobilnych niż na komputerach. Jeśli pracujesz nad SEO E COMMERCE, jest to szczegół, którego nie możesz przeoczyć.

Smartfony mają mniejszą moc i bardzo ciężki kod, dlatego duże niezoptymalizowane obrazy mogą drastycznie obniżyć jakość doświadczeń użytkownika ze stroną, a w konsekwencji ranking, który da ci wyszukiwarka.

Możemy łatwo interweniować przy obrazach, ponieważ w witrynach mobilnych potrzeba wypełniania przestrzeni jest mniej odczuwalna, dlatego możemy bezpiecznie obejść się bez niektórych zdjęć.

Można również obejść się bez banerów reklamowych, przede wszystkim dlatego, że należy kierować się nadzieją, iż nie umieściłeś Ad Sense w swoim e-commerce, wprowadzając tym samym konkurentów do swojego domu. Po drugie dlatego, że szczególnie twoi goście na stronie mogą się bez niego obejść.

Zawsze w celu szybkiego zwrócenia stron odwiedzającemu, możesz, w miarę możliwości, podzielić zawartość na kilka części: łatwiej jest w urządzeniu mobilnym poruszać się po dużej zawartości, jeśli jest podzielona na kilka stron.

Nie zapomnij przesłać mapy witryny dla urządzeń mobilnych i sprawdzić, czy są one potrzebne i dostępne w dedykowanych do tego celu programach.

Pozycjonowanie sklepów internetowych – wnioski

Jak padło już na początku:  zajmowanie się SEO dla e-commerce nie różni się zbytnio od pracy, która ma miejsce przy każdej innej witrynie, ale niektórymi aspektami warto zająć się konkretnie.

Wszystkie kwestie omówione w tym artykule są ważne i chociaż każdy biznes musi być przeanalizowany i rozwiązany w jego kontekście, punkty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, to:

 • tworzenie oryginalnych opisów dla poszczególnych produktów,
 • poprawny dobór słów kluczowych,
 • optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top