skip to Main Content

Pozycjonowanie za efekt — czy ma jakiś sens?

Zakładając firmową stronę internetową, dążymy do uzyskania wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Tylko takie działanie może zwiększyć nam ruch na stronie, a tym samym pozyskać potencjalnych klientów. Pozycjonowanie stron jest trudne, lecz zarazem niezmiernie ważne, dlatego powinniśmy je wdrożyć już na samym początku zakładania witryny i na bieżąco aktualizować. Najczęściej zadanie to zleca się doświadczonej w tej branży agencji SEO, która wykonuje dla nas optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, a w szczególności Google. Podpisując umowę z firmą pozycjonerską, należy przyjąć interesujący nas model rozliczeń. Jeszcze kilka lat temu popularne było pozycjonowanie za efekt, które nadal kusi właścicieli stron firmowych i sklepów internetowych. Rozwiązanie to jest proste, ale czy na pewno efektywne? Niniejszy wpis ma nam przybliżyć pojęcie pozycjonowania za efekt, odpowiedzieć na pytanie, jakie wady i zalety ma ten model rozliczania oraz przeanalizować czy płatność za efekt ma jakikolwiek sens.

Czym jest pozycjonowanie za efekt?

Pozycjonowanie za efekt to model rozliczeń przyjmowany przez agencje SEO. Zakłada on płatność tylko po uzyskaniu wysokich pozycji fraz kluczowych. Przyjmuje się, że tylko słowa kluczowe zajmujące pozycje na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google generują zysk agencji SEO. Jeszcze kilka lat temu popularność pozycjonowania za efekt była bardzo wysoka, jednak obecnie zdecydowana większość zostaje przy modelu abonamentowym. Dlaczego tak się dzieje?

Jak wiadomo, pozycjonowanie stron zależne jest w głównej mierze od algorytmów Google, które poddawane są nieustannym zmianom. Aktualizacji jest tak dużo, że ten model rozliczeń nie ma prawa się udać, gdyż optymalizacja strony to nie tylko słowa kluczowe, lecz szereg działań opierających się na wielu elementach witryny.

Pozycjonowanie za efekt wymuszało na agencji SEO jak najszybsze działanie, co w konsekwencji często kończyło się nieuczciwością z ich strony. Popularnym stało się sięganie po działania zakazane przez Google oraz upychanie ładnie wyglądających fraz kluczowych, które w rzeczywistości nie były wcale popularne. Klient zatem płacił za usługę, a pozycja jego strony internetowej nie ulegała podwyższeniu.

Wady i zalety pozycjonowania za efekt

Mimo faktu, że model ten jest prosty i czytelny, a zarazem generuje niskie koszta za zwiększenie ruchu na stronie, posiada więcej wad, niż zalet. Nie bez powodu uznano go za bardzo ryzykowny dla klienta i prawie całkowicie wykluczono przy rozliczaniu agencji SEO.

Pozycjonowanie za efekt zakładało szybkie uzyskanie wysokich pozycji fraz kluczowych, jednak nie zawsze wpływało to na pozycje strony. Klienci często uzyskiwali od agencji mało popularne słowa kluczowe, które szybko wskakiwały na pozycję top 10, a efekty nie były widoczne. Co więcej, nie podnosiło to w żaden sposób jakości strony, gdyż agencja SEO skupiała się wyłącznie na frazach zawartych w umowie. Również optymalizacja strony odbywała się tylko i wyłącznie pod tym kątem.

Kolejną dość ważną wadą było to, że długoterminowe umowy SEO nie zakładały możliwości zmiany fraz kluczowych na bardziej aktualne, co powodowało, że strony często były przestarzałe i niedostosowane do algorytmów.

Dodatkowo inwestowanie środków finansowych przez firmy pozycjonerskie i podejmowane przez nich ryzyko, sprawiało, że na rynku można było trafić na nieuczciwość agencji SEO, które stosowały szkodliwe praktyki, narażając tym samym klientów na uzyskanie kary od Google. Konsekwencją tego działania było zniknięcie strony z wyników wyszukiwania. Agencja SEO licząc się z tym, że strona jest już spisana na straty, znajdowała nowych klientów, a właściciel strony zostawał z problemem całkiem sam. Czy warto zatem podejmować takie ryzyko?

Mimo wszystko głównym faktem świadczącym na niekorzyść pozycjonowania na efekt jest przestarzałość i nieefektywność modelu. Obecnie Google coraz bardziej stawia na jakość, co wymaga obszernej wiedzy i dużo bardziej skomplikowanych praktyk podejmowanych w celu wypozycjonowania strony.

Co wpływało na popularność tego modelu?

Klienci często nie chcą płacić za coś, co nie działa, a jak wiadomo, pozycjonowanie jest bardzo czasochłonnym zajęciem i nie od razu przynosi efekty. Trzeba być przy tym bardzo cierpliwym, gdyż odpowiednia optymalizacja witryny może zająć nawet kilka miesięcy. Jak widać, nie jest to zbyt kusząca oferta.

Fakt ten sprawił, że płatność za efekt stała się opłacalna. Co więcej, agresywne działania agencji SEO sprawiały, że zwiększenie ruchu na stronie pojawiało się niemal natychmiastowo.

Koszty pozycjonowania

Koszty pozycjonowania stale rosną. Wpływ na to ma dynamiczny rozwój rynku, a tym samym coraz większa liczba konkurentów. Jest to również proces, który powinien być przeprowadzany na bieżąco, gdyż zmuszają nas do tego zmiany, jakie zachodzą w wyszukiwarkach. Tym samym wydawać by się mogło, że zminimalizowanie poniesionych kosztów jest dobrym rozwiązaniem, jednak w gruncie rzeczy oszczędzanie na SEO może przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Aby zarobić, trzeba zainwestować. Warto mieć to na uwadze podejmując decyzję o wyborze konkretnego modelu rozliczeniowego. Na pierwszy rzut oka płacenie za efekty wydaje się bardzo kuszące, jednak jeżeli przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej, to zauważymy, że jest to jedynie złudne rozumowanie. Być może osiągniemy w ten sposób wysoką pozycję w wyszukiwaniach, ale czy tym samym podwyższymy sprzedaż? W większości przypadków okazuje się bowiem, że działanie to nie jest skuteczne.

Warto zatem szczegółowo rozplanować swoją kampanię SEO i zoptymalizować znacznie więcej elementów niż tylko frazy kluczowe. Należy przy tym przyjąć zasadę, że jeżeli coś jest szybko i tanio, to nie jest skuteczne. Dobra kampania charakteryzuje się bowiem dużym nakładem finansowym oraz inwestycją czasu. Niekiedy potrzeba nawet kilku miesięcy na to, aby zauważyć efekty swojej pracy, co z punktu widzenia agencji SEO nie jest zbyt atrakcyjne przy pozycjonowaniu za efekt, a co za tym idzie, zawiera pewne kruczki, które zazwyczaj wiążą się z nieuczciwością agencji.

Algorytmy wyszukiwarek

Algorytmy wyszukiwarek nieustannie analizują wszystkie istniejące witryny i oceniają ich treść po to, aby odpowiednio posegregować ich kolejność. Na topowych pozycjach mają znajdować się treści na wysokim poziomie, które odpowiadają na pytania użytkownika.

Zaledwie kilka lat temu niemal wszyscy rozliczali się za pomocą płatności za efekt, co było na tamtą chwilę dość dobrym rozwiązaniem. Dobór metody rozliczania zmienił się jednak wraz z pojawieniem się algorytmu Panda i Pingwin. Pierwszy z nich miał za zadanie wyeliminować treści nieprzydatne dla osób przeglądających witryny. Charakteryzowały się one zazwyczaj sztucznym rozmieszczeniem treści, które często były również duplikowane. Działanie to miało na celu podnieść wyniki wyświetleń, a niekoniecznie świadczyło o wysokim poziomie merytorycznym strony. Algorytm Pingwin zajmował się natomiast nienaturalnym linkowaniem, czyli witrynami korzystającymi z technik BHS.

O tym, że Google stawia na jakość, świadczy wprowadzenie algorytmu Koliber, który opiera się na zrozumieniu synonimów oraz kontekstu wyszukiwania. Oznacza to, że ważne są nie tylko słowa kluczowe, ale również ich wyrazy bliskoznaczne. Podnosi to wartość tekstów i pozwala odpowiedzieć na pytania, które zadaje użytkownik, a nie tylko dopasowuje treść pod SEO.

Pozycjonowanie za efekt, a kary od Google

Nieustanne aktualizowanie algorytmów rankingowych oraz nakładanie kar ręcznych i algorytmicznych na nieuczciwych użytkowników mają na celu udoskonalenie jakości oferowanych stron. Kary nakładane przez Google mogą spowodować, że jednego dnia z samego szczytu wyników wyszukiwania spadniemy na sam dół lub nasza strona całkowicie zostanie wykluczona z wyszukiwarki. Co to oznacza?

W takim przypadku możemy wpisać nazwę strony z palca, jednak nie wyszukamy jej w Google. Nasza domena zostaje „spalona”, co powoduje, że nie wejdzie w wyniki organiczne na żadne frazy lub po prostu wypozycjonuje się na samym dole. Aby tego uniknąć, warto stosować uczciwe praktyki SEO w żaden sposób niepowiązane za spamem.

Bardzo agresywne strategie pozycjonowania może i umożliwiają szybkie osiągnięcie wysokich pozycji, ale jednocześnie są dalekie od zgodności ze standardami, przez co zwiększają ryzyko nałożenia kar przez Google. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest nieautentyczne linkowanie powodujące przyrost linków niskiej wartości na konkretnej domenie.

Pozycjonowanie za efekt zwiększało ryzyko nałożenia kary, gdyż agencje SEO zarabiały tylko, jak był efekt, co wymuszało stosowanie pozycjonowanie spamem, które często przyjmowało formę agresywnych działań.

Sprawdzanie pozycji w wynikach wyszukiwania

Obecne algorytmy wyszukiwarek zakładają pełną personalizację wyników wyszukiwania. Oznacza to, że strony, które będą nam się wyświetlały, zależne są w głównej mierze od indywidualnych predyspozycji. Tym samym, dwie osoby mogą mieć zupełnie inne wyniki.

Na kolejność stron wpływa zazwyczaj wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest nasze zachowanie w sieci, które jest monitorowane na bieżąco. Nie bez znaczenia są także nasze zainteresowania, lokalizacja oraz urządzenie, z jakiego korzystamy. Co więcej, ma to również związek z centrami danych, gdyż nasze zapytanie kierowane jest zazwyczaj do najmniej obciążonego centrum obliczeniowego.

Oznacza to, że trudno jest jednoznacznie określić dokładne pozycjonowanie strony. Co prawda istnieją pewne narzędzia SEO, ale wyświetlane przez nie informacje to jedynie dane poglądowe, które mają nam pomóc w określeniu tendencji naszej witryny.

Dokładny Research fraz kluczowych

Zmniejszona efektywność pozycjonowania za efekt wynika w głównej mierze z zamknięcia się na kilka podstawowych fraz. Jak wiadomo, działania SEO są dużo bardziej skomplikowane i wymagają od użytkownika przeprowadzenia dokładnego Researchu słów kluczowych. Klienci nie ograniczają się bowiem do kilku podstawowych zwrotów, lecz posługują się wieloma różnorodnymi sformułowaniu.

Czasami fraz związanych z danym produktem może być nawet kilkaset, co sprawia, że powinniśmy chcieć pojawiać się w Google na wiele sposobów. Oczywiste jest, że nie da się wypozycjonować wszystkich fraz, ale należy spróbować użyć jak najwięcej z nich.

W jaki sposób rozliczać się z agencją?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu pracy z agencją SEO, musimy zaznajomić się z modelami rozliczeń dostępnymi na rynku. Pozwoli to nam na dokładne przeanalizowanie umowy i dostosowanie jej do własnych oczekiwań. Pozycjonowanie jest ważne, dlatego nasza decyzja nie powinna być pochopna, gdyż to właśnie od agencji SEO zależy jaki efekt finalny otrzymamy. Optymalizacja witryny wymaga od nas inwestycji nie tylko pieniędzy, ale również czasu.

Najbardziej powszechne są trzy warianty rozliczeń. Pierwszy z nich to tzw. model abonamentowy, który zakłada stałą kwotę za obsługę. Gwarantuje nam ona wiele rozwiązań, a jednocześnie zapewnia stabilność w kosztach. Drugi wariant zakłada rozliczenie na podstawie procentu od budżetu mediowego, a trzeci łączy oba te rozwiązania, przez co zwany jest modelem hybrydowym. To, na jaki model rozliczeń się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas.

Jednocześnie wszystkie wymienione wyżej warianty wymagają od klienta zaufania do agencji SEO, gdyż nigdy nie mamy gwarancji efektów, jakie otrzymamy. Fakt ten sprawia, że złudnie najlepszą opcją mogłoby się wydawać pozycjonowanie za efekt, jednak wcześniejsze doświadczenia świadczą o tym, że nie jest to słuszne rozumowanie. Co więcej, coraz więcej agencji SEO odchodzi od tego typu rozwiązania, gdyż istnieje ryzyko, że bardzo starannie wykona swoją pracę, a ona nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Na co warto uważać przy poszukiwaniach agencji SEO?

Ponieważ efekty pozycjonowania są bardzo ważne, przed zawarciem jakiejkolwiek umowy, należy bardzo dobrze to przeanalizować. Jak już dobrze wiemy, powinniśmy wystrzegać się pozycjonowania za efekt, ale co poza tym?

Niepożądane są również długotrwałe umowy, które wiążą nas z daną agencją na kilka miesięcy. Tym samym nie pozwalają nam one na zmiany, w przypadku, kiedy zastosowane przez nią pozycjonowanie nie przynosi rezultatów.

Podejrzanie wygląda również zagwarantowanie nam danej pozycji na rynku, gdyż nawet najlepsza agencja, nie jest w stanie jej przewidzieć.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top