skip to Main Content

Czym jest Black seo i czy się opłaca?

Black Seo

Black Hat SEO jest to szereg niedozwolonych strategii pozycjonowania, które są zakazane przez Google. Stosowanie działań Bblack Hat może skutkować nałożeniem przez Google kar na strony internetowe. Strategie z zakresu Black Hat jeszcze do niedawna umożliwiały na uzyskanie wysokiej pozycji strony internetowej w wyszukiwanych. Nawet niewielki nakład finansowy pozwalał podnieść pozycję strony, jeśli jednak zostały odkryte pewne nieprawidłowości domeny, wówczas oznaczało to obniżenie widoczności serwisu, a czasem jego całkowite usunięcie. Współcześnie większość właścicieli witryn dba o zgodne z wytycznymi google elementy strony internetowej, a niedozwolone praktyki są coraz rzadziej używane. Wśród technik pozycjonowania, Black Hat Seo jest odradzane przez pozycjonerów i profesjonalne agencje.

Czym jest Black Hat SEO?

Black Hat Seo są to wszelkie zabiegi, dzięki którym można sprawnie wypozycjonować stronę, aczkolwiek nie są one dozwolone przez wyszukiwarkę Google. Warto podkreślić, iż Google nakłada kary za ich wykorzystywanie. Taką karą może być założenie na domenę filtru, przez co obniża się pozycja domeny w wynikach wyszukiwania. Inną karą Google może być całkowity ban, a więc usunięcie z indeksu wyszukiwarki. Serwisu wtedy użytkownik nie będzie mógł znaleźć w wyszukiwarce. Do praktyk typu Blach Hat Seo możemy zaliczyć:

Umieszczanie zbyt dużej ilości słów kluczowych

Umieszczanie, a wręcz upychanie słów kluczowych na siłę określane jest jako działanie „keyword stuffing„. Takie zjawisko polega na nielogicznym umieszczaniu zbyt dużej ilości słów kluczowych. Takie działanie służy do poprawienia pozycji danych wyrażeń w wyszukiwarce. Umieszczanie nadmiernej ilości słów kluczowych jest odradzane, zarówno w treści postów, tekstach alternatywnych, jak i nazwach stosowanych na stronie grafik czy w meta description.

Cloaking

Cloaking, czyli maskowanie ma na celu ukazaniu robotom wyszukiwarki innej treści, aniżeli tej która jest dedykowana użytkownikom. Takie działania służą do manipulacji, w której przygotowuje się metaznaczniki albo stosuje się ukrywanie treści.

Kopiowanie treści z innych podstron

Algorytmy Google analizują treść strony internetowej, biorąc pod uwagę to, czy treść domeny jest unikatowa. To pozwala na prostą weryfikację tekstu domeny i określenie tego, czy content wykorzystuje skopiowaną treść i obrazy. Błędem webmasterów będzie też powielenia takich samych treści w obrębie kilku podstron jednej strony internetowej. W takiej sytuacji może dojść do tak zwanej kanibalizacji słów kluczowych oraz ich wzajemnej konkurencji. Content na stronach internetowych oraz ich podstronach musi więc być całkowicie oryginalny.

Ukrywanie tekstu

Ukrywanie treści jest także traktowane przez Google jako działania Black seo. Zabronione jest przez Google umieszczanie treści i linków w miejscach, w których nie są widoczne. W tej technice korzysta się z małej czcionki, która na pierwszy rzut oka nie jest widoczna. Ponadto, może mieć ona taki sam kolor, jak tło. Zlewa się więc z nim i nie można przez to zapoznać się z treścią. Czasem tekst znajduje się pod grafiką czy nawet poza ekranem przy pomocy manipulowania marginesami.

Strony przejściowe

Określane również jako zebra pages, bridge pagesczy doorway. Są to podstrony bez żadnej wartości, których celem jest przekierowanie użytkownika przez stronę niepowiązaną z witryną docelową, w którą użytkownik chciał wejść. Są one tworzone w celu pozycjonowania, aby podbić pozycję witryny w wyszukiwarce.

Thin content

To sztuczne generowane strony, które także są bezwartościowe dla użytkownika, jeśli chodzi o zawartość merytorycznych treści. Składają się one zazwyczaj ze sporej ilości niezwiązanych ze sobą słów kluczowych albo treści skopiowanych z innych witryn. Obejmują one również witryny, które zawierają nielogiczne umieszczone frazy kluczowe w sporym zagęszczeniu.

System wymiany linków

Do tej metody Black Hat Seo zalicza się parę działań. Należy do nich sprzedawanie, jak i kupowanie linków czy też spora ilość linków sponsorowanych. Google karze także wymianę odnośników w sporej ilości i automatyzację w ich tworzeniu oraz pozyskiwaniu.

Złośliwe strony

Google nie zgadza się również na tworzenie stron, które manipulują działaniami użytkownika. Google nie popiera więc stron internetowych, które automatycznie pobierają pliki na komputer użytkownika czy też otwierają je bez jego zgody. W przypadku takich działań także trzeba liczyć się z nałożeniem przez Google kary.

Dlaczego wybierany jest Black Hat Seo?

Istnieję parę powodów, które wpływają na to, że wśród różnych metod pozycjonowania wybierany jest właśnie Black Hat Seo.

Cena

Działania wchodzące w skład Black Hat Seo odznaczają się niskim kosztem, gdyż sporo elementów jest zautomatyzowanych, na przykład takich elementów jak SWL.

Szybki rezultat

Działania na stronie w ramach Black Hat Seo mają na celu uzyskanie szybkich efektów. Minusem jest jednak to, że trwają one zdecydowanie której.

Brak wizualnych zmian

W wielu przypadkach działania BHS przeprowadzają się bez żadnej zmiany na stronie lub też zmiany te możemy wykonać tak, iż widzi je jedynie robot wyszukiwarki.

Brak konieczności wsparcia po stronie klienta

Obejmuje dostarczanie materiałów, danych technicznych czy zdjęć copywritera.

Czym jest White hat SEO?

Strategie White Hat Seo są to wszelkie jasne działania, które wpływają na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Nie ma tam żadnych ukrytych elementów, których użytkownik musi się dopatrywać. Użytkownik strony internetowej może więc skorzystać ze wszystkiego tego, co się na niej znajduje. Strategie te są dozwolonymi działaniami i opisanymi przez Google. Można do nich zaliczyć:

 • optymalizacja kody strony oraz jej user experience
 • wybór słów kluczowych powiązanych z tematyką witryny
 • optymalizacja metatagów, w więc opisów stron i tytułów
 • linkowanie wewnętrzne
 • stosowanie narzędzi do strukturyzowania danych na stronie
 • tworzenie unikalnych treści wysokiej jakości i wykorzystanie z LSI keywords
 • optymalizacja strony pod kątem klikalności
 • dodawanie zgodnych z treścią opisów alternatywnych obrazów
 • dostosowania witryny do wymagań urządzeń mobilnych
 • uzyskiwanie jakościowych linków kierujących do strony.

White Hat a Black Hat Seo– czym się od siebie różnią?

Różnica jest dosyć oczywista. Black Hat to technika, która wprowadza użytkowników w błąd. Biały kapelusz pozwala natomiast na jasne działania, które są czasochłonne i wymagają sporo pracy, natomiast ich rezultaty są oddalone w czasie. W przypadku czarnego kapelusza efekty są niemal natychmiastowe, aczkolwiek nietrwałe. Po paru tygodniach wykorzystywania działań Wite Hat pozycja w wyszukiwarce Google poprawi się. Jeśli chodzi o Black Hat,efekty pojawią się błyskawicznie. Witryna dodaje mnóstwo linków ze stron zapleczowych, przez co pojawia się w większej liczbie wyszukań, ale użytkownicy mogą czuć się wprowadzeni w błąd. Dotyczy to przede wszystkim takich działań jak upychanie znacznej ilości bezwartościowych słów kluczowych czy maskowania treści.

Jak się zabezpieczać przed zastosowaniem technik Black Hat Seo?

Aby uzyskać jak najlepsze efekty pozycjonowanie strony internetowej, musimy unikać pewnych kwestii. Należy do nich między innymi:

SWL

Jest to system wymiany linków, który wykorzystywany jest na platformie zrzeszającej użytkowników posiadających witryny. Pozwala na publikację linków o ściśle ustalonej postaci na stronach internetowych tych użytkowników. Taki zabieg przynosi szybki efekt. Wymienić można systemy stałe, jak i rotacyjne wymiany plików. Linki rotacyjne są rozmieszczane na witrynach w sposób losowy, a tematyka treści jest ogromna. Stałe systemy są umieszczane na stronach w sposób stały.

Zbyt dużego nasycenia frazami kluczowymi treści na stronie internetowej.

Unikać powinno się również zbytniego nasycenia słowami kluczowymi nagłówków, title i description, tytułów obrazków, atrybutów alt. Na podstronach nie powinny także znaleźć się frazy kluczowe w żaden sposób niepowiązane z tematyką witryny.

Cloaking’u

W szczególności ukrywania treści pod Flashowymi elementami, które zauważają użytkownicy, aczkolwiek nie są widoczne dla robotów.

Farm linków

Czyli umieszczania linków w widżedach, a więc z dofollow.

Generowania treści w sposób automatyczny

Automatycznie generowane treści są niepoprawne językowe i całkowicie bezwartościowe. Są to zazwyczaj teksty tłumaczone przez translatory.

Spamu

Spam tworzony jest przez użytkowników w sekcji z komentarzami. Mogą oni zamieszczać wtedy linki zewnętrzne.

Doorway pages

Są to podstrony przekierowujące do tej samej lokalizacji, a pochodzących z tego samego serwisy czy witryny.

Wprowadzania przekierowań

Czyli deceptive redirects, które wprowadzają w błąd roboty wyszukiwarki i są widocznie jedynie dla użytkowników.

Kupowania linków

Nie należy także kupować linki, jakie są bezwartościowe, a jedynie pomagają w pozycjonowaniu strony. O ile są one kupione z wysokiej jakości strony o podobnej tematyce.

Przekierowania automatyczne

Nie można także korzystać z automatycznych przekierować, które przenoszą użytkowników na strony internetowe bez ich zgody.

W jaki sposób wyszukiwarka ocenia techniki Black Hat?

Celem wyszukiwarek, w tym Google jest zagwarantowanie swoim użytkownikom trafnych i jak najlepszych wyników wyszukiwania. Zależy im na tym, aby każda osoba uzyskała odpowiedź, na swoje pytania z pewnych źródeł, zawierających cenne treści i sprawdzone informacje, a nie stron, które są spamem. Techniki Black Hat nie pozwalają więc wyszukiwarkom osiągnąć swojego wyznaczonego celu i znacząco łamią prawa estetyki, a więc są określane jako nieuczciwe. Przynoszą korzyści przez pewien czas, gdyż doprowadzają do zwiększonego ruchu na stronie, jednakże należy liczyć się z możliwością nałożenia przez Google kar. A więc korzystanie z tego typu praktyk Black Hat Seo jest na dłuższą metą złym rozwiązaniem i staje się po prostu nie opłacalne, gdyż przynosi więcej strat niż zysków.

Dlaczego niektórzy w dalszym ciągu wykorzystują Black Hat Seo?

Zazwyczaj wynika to z niewiedzy takich osób czy też brakiem środków finansowych na przeprowadzenie pozycjonowania strony. Pozycjonowanie jest to dziedzina, która wymaga od specjalisty nieustannego rozwoju, ale także kontroli zmian w algorytmie, który jest nieustannie aktualizowany. Metody zabronione przez Google, uznawane za nieuczciwie kiedyś były chętnie wybierane, dziś jednak większość osób z nich rezygnuje.

Czy Black Hat SEO się opłaca?

W żadnym razie. Blach Hat Seo jest całkowicie niekorzystnym wyborem. Takie strategie są określane jako nieuczciwe i wiążą się z możliwości nałożenia przez Google kar. Ich konsekwencje są przez długi czas odczuwalne, natomiast uzyskanie danej pozycji może zając dużo czasu. Wykrycie zabronionych technik i nałożenie kary skutkuje więc zmniejszoną szansą na sukces.

Konsekwencje korzystania z Blach Hat Seo

Algorytmy wyszukiwarek są w stanie odnaleźć zabronione techniki. Efekt działań Black Hat zauważalny jest szybko, jednakże po niedługim czasie można także spodziewać się nałożenia kary. Najwyższą z nich jest oczywiście ban od algorytmów wyszukiwarek, nałożony ręcznie czy automatycznie. Jeśli więc korzystamy z tego rodzaju zabronionych działań i nasza strona nagle przestała być widoczna w wynikach wyszukiwania czy też spadła na dół, może to oznaczać, że właśnie została zbanowana. Jeśli jej pozycja nieznacznie spadła oznacza to, że w ramach kary obniżono jej aktualne miejsce w rankingu wyszukiwań. W takiej sytuacji najlepiej jest zaprzestać działań obejmujących Blach Hat. Wtedy mamy szansę na to, aby nasza strona powróciła na swoją dawną pozycję. Jeśli otrzymamy karę od Google,musimy działań. Trzeba zrezygnować z Blach Hat i wykonać działania w ramach White Hat, aby poprawić pozycję witryny.

Najczęstsze kary za Black Hat Seo

Algrytmy Google mogą nałożyć na stronę internetową różne kary, w zależności od rodzaju popełnionych działań.

 • zmniejszenie zaufania wyszukiwarki wobec danej strony internetowej
 • nałożenia filtra na stronę
 • obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania
 • ban, a więc wykluczenie witryny z wyników wyszukiwania

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top