skip to Main Content

Optymalizacja sklepu internetowego — klucz do zwiększenia sprzedaży

W obecnych czasach zakładanie sklepu internetowego staje się coraz bardziej dochodowe. Z tego też powodu większość firm posiadających stacjonarny biznes, decyduje się na rozszerzenie swojej działalności o sprzedaż w sieci. Wbrew pozorom prowadzenie sklepu internetowego nie jest jednak takie proste, gdyż, aby biznes stał się dochodowy, należy dotrzeć do jak największej liczby klientów. Niezaprzeczalnym faktem jest, że większość nabywców, aby znaleźć interesujące oferty, posługuje się wyszukiwarką Google. Z tego też powodu, aby wywalczyć sobię wysoką pozycję na rynku, należy pomyśleć o optymalizacji sklepu internetowego, co zwiększy jego widoczność oraz przyczyni się do wyświetlania witryny na pierwszej stronie wyników wyszukiwania.

Czym jest optymalizacja sklepu internetowego?

Optymalizacja sklepu internetowego swoim działaniem obejmuje bardzo szeroki zakres. Ma ona nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale również poprawić funkcjonowanie witryny. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy jedynie dostosowanie strony głównej, ale proces ten powinien objąć również opisy produktów i wszelkie inne detale. W przypadku sklepów zadanie to jest znacznie bardziej czasochłonne, gdyż zawierają one wiele elementów i podstron. Tym sposobem bardzo łatwo duplikować treść, co jest działaniem niepożądanym, gdyż jedna karta produktowa zostaje wypierana przez drugą.

Celem optymalizacji SEO jest przygotowanie strony internetowej w taki sposób, aby wyświetlała się w wynikach wyszukiwania na jak najwięcej słów kluczowych stosowanych przez potencjalnych klientów. Pozycjonowanie sklepu jest jednym z głównych elementów marketingu internetowego, który ma ogromny wpływ na liczbę odwiedzin naszej witryny. Przekłada się to na zwiększenie zysków generowanych przez sklep internetowy.

Co więcej, optymalizacja SEO dąży do tego, aby stworzyć stronę idealną, czyli taką, która w prosty sposób dostarczy klientowi wszystkich niezbędnych informacji. Mają być one wyświetlane w sposób wygodny i szybki niezależnie od rodzaju urządzenia, na którym są wyświetlane.

Czy warto pozycjonować?

To, czy nasza witryna trafi do odbiorcy, zależy w głównej mierze od jej pozycjonowania w Google. W większości przypadków lokalizacja jest bardzo odległa, co ma swoje odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży. Zazwyczaj ruch na stronie wywołany jest przez marketing w social mediach oraz pozostałe źródła niemające związku z wyszukiwarką. Z tego też powodu warto przeprowadzić pozycjonowanie sklepu, które skutecznie podniesie widoczność strony, a tym samym zwiększy sprzedaż.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że coraz więcej rzeczy kupujemy przez Internet, dlatego pozycja sklepu w sieci jest bardzo ważna.

Słowa kluczowe

Podstawowym elementem dobrze przeprowadzonej optymalizacji sklepu jest dobór odpowiednich słów kluczowych. To właśnie dzięki nim wiemy, w jaki sposób klienci szukają produktów. Ich znajomość pozwala na zbudowanie odpowiedniej struktury opisów i dostosowanie adresów URL w taki sposób, aby wyświetlały się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu odpowiedniego słowa kluczowego.

Najważniejsze w tym wszystkim są jednak zamiary naszego potencjalnego klienta. W przypadku sklepów internetowych jest to zazwyczaj kupno produktu. Przygotowana przez nas podstrona powinna zatem zawrzeć informacje, które odpowiedzą na pytania związane z tą kwestią.

Aby znaleźć odpowiednie słowo kluczowe, należy zbadać, co w wyszukiwarce wpisują klienci. W tym celu najlepiej wykorzystać odpowiednie narzędzia internetowe np. SEMSTORM czy Senuto.

Struktura sklepu internetowego

Słowa kluczowe mają również znaczenie przy wypracowywaniu odpowiedniej struktury sklepu internetowego. Google musi zrozumieć, czego dotyczy nasza witryna, gdyż tylko w taki sposób będzie mógł ją odpowiednio sklasyfikować.

Działania e-commerce pomagają wyszukiwarce Google w skanowaniu twojego sklepu i umieszczaniu go w odpowiednim miejscu. To właśnie dzięki nim strona będzie zgodna z tym, czego wyszukuje użytkownik, co być może przekona go do pozostania na stronie i dokonania zakupu.

Z powodu tego, że struktura witryny wpływa na pozycjonowanie stron, jej opracowanie powinno odbyć się już na samym początku zakładania sklepu internetowego. Należy zaprojektować poszczególne kategorie produktów i umieścić w nich odpowiednie elementy. W przypadku małych sklepów internetowych działanie to jest wystarczające, jednak w dużych systemach e-commerce zastosowana systematyka jest dużo bardziej skomplikowana. Wprowadza ona zazwyczaj dodatkowe podziały według parametrów, które mogą interesować potencjalnych klientów.

Łatwa i przejrzysta nawigacja to nie tylko wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania, ale również przejrzystość twojego sklepu internetowego. Ułatwia ona nawigacje oraz sprawia, że strona staje się przyjazna dla użytkownika.

Meta dane

Meta tagi wpływają na to, w jaki sposób zostaniemy wyświetleni w wynikach wyszukiwania. Nie mają one wpływu na pozycjonowanie sklepu, jednak stanowią jego wizytówkę. Odpowiednio dobrane znaczniki meta oraz unikalna treść strony wpływają na jej atrakcyjność. Optymalizacja sklepu internetowego powinna poświęcić im trochę uwagi, gdyż to właśnie one zachęcają klienta do kliknięcia naszego wyniku.

Dwa najważniejsze tagi to title oraz meta description i chociaż brzmią bardzo skomplikowanie, w gruncie rzeczy są bardzo proste. Title to nic innego jak tytuł. Powinien być krótki i prosty, a jednocześnie opisywać zawartość strony. Zaleca się, aby nie przekraczał 60 znaków.

Zaraz pod nim znajduje się meta description, czyli opis strony. Powinien zawierać najważniejsze informacje dotyczące twojego sklepu internetowego. Nie może być ani, za długi, ani za krótki. Optymalną długością jest około 150 znaków. W przypadku przekroczenia tej wartości treść zostaje ucięta, natomiast jeżeli wartość ta będzie niewystarczająca, Google zastąpią ją treścią bezpośrednio ze strony.

Nagłówki

Odpowiednio dopasowane nagłówki pozwalają podzielić stronę na poszczególne segmenty, a ich konstrukcja wpływa na efekt finalny klasyfikacji sklepu przez roboty wyszukiwarki. Dlatego też podczas optymalizacji SEO jest ona najważniejsza i powinna uwzględniać zawartość odpowiednich słów kluczowych.

Przyjmuje się, że nagłówek H1 jest najistotniejszy i powinien występować tylko raz na każdej podstronie sklepu, gdyż określa najważniejszy element danej strony. Następnie stosuje się odpowiednio nagłówek H2, H3 itp.

Zadaniem nagłówków jest różnicowanie treści sklepu, dzięki czemu wspierają pozycjonowanie.

Dopasowanie adresów URL

Optymalizacja sklepu internetowego powinna zakładać również odpowiednie dopasowanie adresów URL. Określają one lokalizację danego zasobu, dlatego ich forma powinna być prosta i przyjazna. Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że w ich treści umieszcza się nazwę kategorii, którą poddajemy optymalizacji SEO.

Odpowiednia struktura adresów URL jest bardzo ważna, gdyż ułatwia nawigowanie po stronie sklepu internetowego. Należy przy tym zadbać o odpowiedni dobór słów kluczowych dla danej podstrony.

Warto wiedzieć, że nieodpowiednio skonstruowany adres URL nie wzbudza zaufania, co w konsekwencji prowadzi do uzyskania niższych parametrów w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne

Odpowiednio przeprowadzone linkowanie wewnętrzne wpływa na pozycjonowanie stron produktowych. Linki wewnętrzne przekierowują użytkownika w inne miejsce, ale w zakresie sklepu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku bardziej złożonych witryn sklepów internetowych.

Celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie nawigacji, a tym samym zachęcenie do przeglądania zawartości sklepu. Hiperłącza kierują użytkownika w miejsca, z których zasięgnie więcej informacji na interesujący go temat.

Wewnętrzne linkowanie ma jedną główną zaletę, jaką jest wydłużenie czasu spędzonego na stronie sklepu internetowego. Jest to niezwykle rentowne działanie, gdyż wspiera proces pozycjonowania słów kluczowych i zapobiega ich odrzucaniu przez Google. Co więcej, idealnie podkreśla tematykę strony, co wpływa na pozycjonowanie sklepu.

Opisy produktów

Optymalizacja sklepu internetowego powinna uwzględnić również opisy produktów. Zaleca się, aby postawić na unikalność, co może przyczynić się do tego, że zostaniemy zauważeni przez Google. Dobry opis powinien zawierać specyfikację produktu i przedstawić, go w sposób atrakcyjny, aby zachęcić klienta do kupna. Nie należy jednak przesadzać, gdyż zbyt wyidealizowany obraz rzeczywistości w większości przypadków przynosi odwrotny skutek. Używając języka korzyści, powinniśmy postawić na konkretne informacje i uzasadnić swoją wypowiedź.

W opisach warto również zawierać odpowiednie słowa kluczowe ściśle powiązane z kategorią sklepu internetowego oraz produktami dostępnymi w sprzedaży. Frazy używane przy opisywaniu produktów powinny być jak najbardziej szczegółowe i nawigować klienta nie tylko do konkretnej marki, ale również do pożądanego modelu.

Nie bez znaczenia jest również długość treści. Przyjmuje się, że standardowy opis to około 1500 znaków ze spacjami.

Szybkość ładowania strony

Szybkość ładowania strony informuje nas o tym, ile czasu upływa od wejścia w witrynę do załadowania wszystkich jej elementów. Jak wynika z analiz, jest to parametr, który wpływa na skuteczność strony, dlatego optymalizacja sklepu internetowego pod kątem szybkości ładowania strony jest niezwykle istotna.

W dzisiejszych czasach szybko ładująca się strona, to podstawa. Im mniej czasu upływa, tym lepiej, gdyż ma to wpływ na decyzje podjęte przez klientów. Wolno działająca strona przyczynia się zazwyczaj do odrzucenia witryny, co nie zostaje bez wpływu na pozycjonowanie.

Optymalizacja grafiki

Optymalizacja sklepu internetowego to nie tylko dostosowanie treści tekstowych, ale również zdjęć. Zwiększa to nie tylko widoczność strony, ale również wpływa na szybkość jej ładowania, co przynosi szereg korzyści zarówno dla użytkownika, jak i wyszukiwarki.

Jak wiadomo, jedną z podstaw sklepów internetowych są fotografie produktowe. Powinny one zostać dopasowane do parametrów witryny oraz zawierać odpowiednie słowo kluczowe, pod którym znajdziemy je w wyszukiwarce Google. Jego dobór nie powinien być jednak przypadkowy, a wskazywać na najczęściej wyszukiwane frazy.

Warto wiedzieć, że znaczenie ma również nazwa grafiki umieszczanej na serwerze, gdyż jest nie tylko widoczna, ale również wykorzystywana przy pozycjonowaniu. Z tego też powodu zaleca się, aby optymalizacja sklepu objęła również ten zakres.

Działania e-commerce obejmują także treści ukryte, czyli te widoczne dla Google, a dla użytkownika dostępne tylko wtedy, kiedy grafika z jakiegoś powodu nie może zostać wyświetlona na stronie. Nazywa się to optymalizacją atrybutu ALT i obejmuje opis grafiki zawarty w kodzie HTML.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Jak wykazują statystyki, zdecydowanie częściej robimy zakupy na urządzeniach mobilnych. Z tego też powodu coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na wdrożenie tzw. Responsive Web Design, czyli inteligentnej strony internetowej, która ujednolica widok witryny niezależnie od urządzenia, na jakim zostaje wyświetlona.

Strona tego typu automatycznie dopasowuje wygląd i wielkość do rozmiarów ekranu, co znacznie ułatwia jej przeglądanie. Co więcej, podczas wyświetlania na urządzeniu mobilnym ukryte zostają te elementy, które mogłyby zmniejszyć czytelność witryny, oraz wpłynąć na szybkość ładowania.

Według Google inteligentne strony internetowe są lepiej pozycjonowane niż tradycyjne witryny.

Dane strukturalne

Optymalizacja sklepu może odbywać się również na płaszczyźnie kodu HTML. Aby pomóc robotom w identyfikacji istotnych informacji, umieszcza się w kodzie tzw. dane strukturalne. Ich zadaniem jest ukazanie Google zawartości strony w sposób bardziej zrozumiały tak, aby dokładnie przedstawić rodzaj treści dostępny na poszczególnych kartach strony.

Dane strukturalne zamieszczane są na stronie w postaci:

  • mikrodanych,
  • mikroformatów,
  • RDFa,
  • JSON-LD.

W branży e-commerce największe znaczenie mają mikroformaty, które przedstawiają szczegółowe dane dotyczące produktów. Mikroformaty odpowiadają również za tzw. gwiazdki oraz wyświetlaną cenę danego towaru.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top