skip to Main Content

Czym jest Semrush?

Semrush jest to kompleksowy zestaw narzędzi, dający wiele możliwości w zarządzaniu i analizowaniu projektów SEO. Co ważne, narzędzie Search Engine Marketing (SEM) różni się od narzędzia Search Engine Oprimization (SEO). Różnica ta opiera się na tym, iż pierwsze narzędzie skupia się przede wszystkim na płatnym i organicznym ruchu z wyników wyszukiwania. W przypadku drugiego narzędzia koncentruje się ono jedynie na ruchu organicznym. A więc SEM można określić jako nadzbiór SEO.

Semrush to dostawca narzędzi SEM typu oprogramowanie, jako usługa (SaaS). Semrush został założony w 2008 roku przez Olega Shchegoleva oraz Dminitrija Melnikova W Bostonie w stanie Massachusetts. Od roku 2021 jest on wykorzystywany przez ok. 7 milionów marketerów z całego świata. Semrush jest jednym z najbardziej rozbudowanych narzędzi dostępnych na rynku w roku 2021. Warto więc dowiedzieć się więcej na jego temat, w tym również wiedzieć jak z niego skorzystać.

Na czym skupia się Semrush?

  • Badania konkurencyne
  • Badania mediów społecznościowych
  • Analiza słów kluczowych oraz domen
  • Audyt witryny
  • Analiza linków zwrotnych
  • Funkcje do budowania linków
  • SEO
  • Śledzenie pozycji
  • Kampanie PPC

Na co pozwala Semrush?

Semrush jest to narzędzie, które pozwala na wyszukanie organic słów kluczowych. Wyświetla niezwykle precyzyjny widok 360 stopni, jeśli chodzi o naszą konkurencję. Daje nam także opcję podglądania ich wyników SEO oraz strategii wyboru słów kluczowych.

Semrush jest dużym wsparciem w budowaniu konkurencyjnej strategii SEO, w której możemy przewidzieć miejsce dla taktyk uzyskiwania linków zwrotnych. W tych wszystkich działaniach, na których opiera się skuteczny business, pomoże właśnie semrush.

Ponadto, jest to bardzo komfortowy organizer, który uporządkuje wszelkie informacje naszej witryny w jednym miejscu. W narzędziu tym znajdziemy także szablon treści SEO.

Najważniejsze funkcje Semrush

Kiedy zalogujemy się po raz pierwszy do testowego konta Semrush, będziemy mogli zauważyć, sporo wybór co do różnych funkcji i narzędzi, jakie możemy wybrać. To, na jaką czynność się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie informacje są dla nas kluczowe oraz to czy pracujemy w agencji, czy jesteśmy freelancerami.

Domain Analytics

Domain Analytics oferuje nam dokładne przejrzenie własnej strony internetowej i jej analizę. Na początku dobrze jest przeprowadzić gruntowną analizę karty projektu, które zawiera migawkę istotnych metryk witryny, w tym także estymację ruchu organic, danych obejmujących słowa kluczowe, linki zwrotne albo płatnych wyników wyszukiwania.

Domain Analytics jest bardzo przydatną funkcją, dzięki której content zyska na jakości.

Semrush Organic Research

Kolejną zakładkę w Domain Analysis jest Organic Search. Zakładka ta zawiera znaczną ilość informacji dotyczących widoczności naszej witryny w wynikach wyszukiwania Google, zmian tych pozycji, konkurencji na rynku, jakości ruchu estymowanego, który tworzony jest przez te frazy, aczkolwiek przede wszystkim estymacji ruchu non-brand oraz brand.

Wewnątrz raportu znajdziemy dane odnośnie do SERP Features, ale także informacje, na które jesteśmy widocznie i na jakie frazy.

Backlinks

Kolejna ważna zakładka Semrush, która dostarcza analizę linków oraz informacji odnośnie ich struktury i głównych parametrów. Zakładka zapewnia nam informacje dotyczące: linków, domen referujących, IP, anchorów, naszych URL, ilości wewnętrznych linków, ilości linkujących domen oraz stron, konkurentów.

Bardzo pomocna okazuje się zakładka dodatkowe, w której znajdziemy wiele ciekawych opcji, jak na przykład analiza toksyczności posiadanych linków. Analiza jest rzetelna i godna zaufania. Oprócz tego można zlecić wyszukiwanie potencjalnych lokalizacji, gdzie można byłoby pozyskać linków. To tak zwany audyt dodatkowy.

SEMRush audyt toksyczności linków

Następna pomocna opcja jest to analizowanie toksyczności linków, a więc miejsc, gdzie mogłyby znajdować się nasze linki. Taki audyt jest znacznym wsparcie, gdyż pozwala nam stworzyć przydatną listę domen i zaoszczędzić sporo czasu.

SEMRush Advertising Research

Zakładka, w której można dokonywać analiz oraz wizualizacji tych właśnie analiz, płatnych wyników wyszukiwania. Narzędzie Semrush udostępnia opcję analizy płatnych wyników, na szczególną uwagę zasługuje zakładka „konkurenci”.

W raporcie zaważymy informacje dotyczące konkurencji (generowany ruch, ilość zastosowanych słów kluczowych). Raport ten dla wielu osób prowadzących business jest niezwykle ważny.

Raporty dla reklam graficznych

Raporty dla reklam graficznych są kolejnym interesującym narzędziem. Pozwala ono na wizualizowanie oraz analizowania wyników dotyczących tematów graficznych reklam. Dane dotyczące reklam zapewniają nam informacje odnośnie do reklamowanych kampanii w GDN.

Gap Analysis

Następne narzędzie w Semrush które udostępna 3 różne rodzaje raportów. To raporty luk wykorzystanych w linkach, słowach kluczowych, jak i raport dotyczący większej ilości witryn. Analizy te są wsparciem podczas procesu szukania obszarów, w których nie zostały jeszcze użyte słowa kluczowe i linki.

SEMRush Analiza słów kluczowych

W Semrush można także przeprowadzić analizę słów kluczowych. Tam właśnie możemy odnaleźć słowa kluczowe oraz wszelkie towarzyszące im parametry. Taka funkcja w Semrush umożliwia odnalezienie pokrewnych słów kluczowych i najważniejszy parametrów dla tychże słów.

Ponadto, jesteśmy w stanie także wprowadzić wyrażenie SEO, które jest konkurencyjne i bardzo trudne do osiągnięcia wysokich pozycji w rankingach.

Oprócz tego uzyskujemy listę słów pokrewnych i tematycznie powiązanych. Taka analiza w Semrush jest wsparciem w budowaniu listy słów, na których należy się skupić w kampaniach reklamowych. Dużą pomocą jest także Gap Antytics. Funkcja Gap Anlytics zagwarantuje nam precyzyjną analizę i cenne wskazówki co do słów kluczowych.

Opcja Gap Antytics zawiera też narzędzie SEO Keyword Magic, które znajduje słowa kluczowe, które można dodać do kampanii i przez które ani my czy też konkurencyjne strony nie będą widoczne.

Projekty

Projekty jest to miejsce, które skupia wszelkie raporty oraz organizacje projektów, dzięki czemu można nimi łatwo zarządzać, zwłaszcza jeśli projektów jest większa ilość. Zakładka ta ukazuje nam ogólny wynik dla konkretnych domen, który składa się z wielu czynników, które jest w stanie zmierzyć Semrush.

To duże wsparcie w Semrush, gdyż ułatwia w wizualnym uporządkowaniu wszelkich dostępnych projektów. Za pomocą tego narzędzia można poprzez jedno kliknięcie generować audyt witryny, przeanalizować pozycję, jak i podjąć się wielu innych czynności.

Kalendarz marketingowy

Kalendarz marketingowy w Semrush pozwala na zaplanowanie systematycznej kampanii wraz ze wszystkimi współpracownikami. Kalendarze wykonanych czy też zaplanowanych zadań, mogą być udostępniane klientom, jak i pracownikom, co jest bardzo wygodną funkcją w Semrush.

Jak korzystać z Semrush?

Konfiguracja konta

Z łatwością utworzymy konto Semrush przy użyciu naszych danych uwierzytelniających Google, jednakże niezbędne będzie wpisanie danych karty płatniczej, chcąc skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego, który trwa 7 dni, czy też zakupić jeden z trzech planów. Do wyboru mamy plan guru, pro czy biznes.

Rozpoczynamy projekt

Kiedy już otworzymy konto, możemy rozpocząć monitorowanie aktualnej widoczności naszej strony. W oknie konfiguracji projektu podajemy pozostałe informacje obejmujące docelową witrynę.

Korzystamy z opcji śledzenia pozycji.

Możemy zastosować śledzenie pozycji, aby mieć okno na wybrane docelowe słowa kluczowe dla naszej kampanii reklamowej. Kiedy kampania reklamowa dobiegnie końca, możemy określić bez problemu, jak zmieniła się widoczność naszej strony.

Używamy narzędzia on page SEO checker

Pozwoli on na znalezienie większej ilości pomysłów na SEO na witrynie. Narzędzie to przygotowuje listę docelowych słów kluczowych razem z listą stron naszej witryny. W ten sposób ułatwiony zostaje późniejszy proces skanowania naszej strony internetowej pod kątem właśnie docelowych słów kluczowych.

Poznanie i ocena konkurencji

Kiedy już wprowadzimy domenę w pasku wyszukiwania i zsumujemy organic raporty konkurentów badań, wówczas bez problemu odnajdziemy informacje dotyczące liczby domen konkurujących w naszej branży dla danego docelowego słowa kluczowego.

Poprawienie swojej strategii marketingowej

Kiedy już odnajdziemy słowa kluczowe, będziemy w stanie zmienić aktualne strategii, chcąc uzyskać lepszą pozycję naszej strony w wyszukiwarkach Google oraz zwiększyć na niej ruch. Istotne jest zwłaszcza słowa kluczowe, które Semrush podpowiada, żeby polepszyć treści na naszej witrynie.

Tworzenie treści zgodnie z rankingiem

Oprócz samej poprawy SEO konieczne jest także zaktualizowanie treści na naszej stronie. Szablon treści SEO w narzędziu Semrush udostępnia gotowy szkic, do którego trzeba jedynie wpisać docelowe słowo kluczowe oraz lokalizację strony internetowej, żeby Semrush stworzyć automatyczną treść, którą następnie można zmodyfikować i poprawić.

Tworzenie raportów

Aby zapoznać się i przeanalizować dokładnie raporty z działań SEO, trzeba udać się do zakładki Moje raporty w sekcji Projekt i analizy, po czym wyeksportować raport do formatu PDF. Aby raport uzyskał bardziej indywidualny charakter, można dodać bloki tekstowe oraz obrazki.

Zalety Semrush

Semrush niesie ze sobą wiele korzyści, do których można zaliczyć:

Pełne zintegrowanie

Semrush jest propozycją dla wszystkich osób, które zmagały się kiedyś z SEO podczas powiązywania informacji z wielu różnych źródeł. Semrush wiąże wszelkie informacje, poczynając od linków zwrotnych, aż po analizę słów kluczowych na jednej witrynie. Nie trzeba więc męczyć się z wieloma witrynami, próbując stworzyć jedną spójną strategię SEO, która okaże się skuteczna.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza to, iż Semrush jest narzędziem niezwykle wszechstronny, dającym wiele możliwości. Przydaje się w marketingu w mediach społecznościowych, w lokalnych SEO, jak i płatnych reklamach.

Demo funkcji SEMrush

Po wejściu na Semrush ukazuje się nam panel sterowania, na którym znajduje się ekran przeglądu. W tym miejscu właśnie możemy wyświetlić ruch w witrynie oraz słowa kluczowe, ale również uzyskać dostęp do pozostałych sekcji. Pierwszą najważniejszą pozycją, jaką obejmuje Semrush, są dane.

Za pomocą narzędzia Semrush możemy zapoznać się z dokładnymi informacjami nie jedynie na naszej stronie, ale także na innych stronach internetowych, również witryn konkurencji.

Potężne śledzenie słów kluczowych

Śledzenie wszelkich słów kluczowych w Semrush, na których klienci skupiają się, potrzebuje sporej mocy obliczeniowej. Z tego względu pewne platformy SEO mają wiele ograniczeń obejmujących aktualizację śledzenia słów kluczowych. Sprzedając po przybliżonych cenach, pewne narzędzia służące do śledzenia SEO aktualizują rankingu słów kluczowych co 7 dni. Jest to zbyt duży okres. Co ważne, Semrush wykonuje codzienną aktualizację śledzenia słów kluczowych. Takie śledzenie słów kluczowych w Semrush jest więc o wiele skuteczniejsze i daje aktualne informacje.

Wysoka dokładność

Semrush podaje nam tylko i wyłącznie dokładne dane, dzięki którym możemy uzyskać lepszą pozycję Google, a także rozwinąć nasz business. Bez znaczenia jest wiele danych, jeśli nie będą one zbytnio precyzyjne. Zwykłe narzędzia SEO pobierają dane z publicznych źródeł jak na przykład Planer słów kluczowych w Google.

Semrush charakteryzuje się o wiele wyższą dokładnością. Semrush podejmuje współpracę z dostawcami danych typu clickstream, chcąc zapewnić rzetelne i precyzyjne informacje. Partnerstwa stosują algorytmy uczenia maszynowego do znacznie dokładniejszego szacowania ruchu słów kluczowych oraz witryn. Posiadanie właściwych informacji jest niezwykle ważne, aby zwiększyć efektywność kampanii reklamowych SEO i wprowadzić własny business na nowy poziom.

Łatwość użycia Semrush

Semrush jest niezwykle łatwy w użyciu. Ma intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika, z którym nikt nie powinien mieć problemów. Wystarczy jedynie poświęcić trochę czasu, aby się z nim oswoić. Co ważne, Semrush posiada wiele przydatnych opcji, niekiedy można się w nich trochę zagubić.

Nie wszystkie funkcje Semrush mogą okazać się nam potrzebne. Semrush posiada wiele zasobów, dzięki którym uzyskamy wysokiej jakości content i dokonamy analizy słów kluczowych, jak i całej witryny i linków. Wśród wszystkich dostępnych narzędzi to właśnie Semrush zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest jednym z najlepszych rozwiązań wspierających proces tworzenia skutecznych reklam.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top