skip to Main Content

Pozycjonowanie Prestashop – co trzeba wiedzieć i dlaczego warto pozycjonować sklep na Prestashop?

Pozycjonowanie Prestashop – co trzeba wiedzieć i dlaczego warto pozycjonować sklep na Prestashop?

Dziś wiele firm nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie zaczyna doceniać korzyści wnikające z pozycjonowania strony w internecie. A wszystko dzięki temu, że pozycjonowanie sklepów internetowych jest tańsze niż reklamy w Google Ads oraz reklamy na Facebooku czy Instagramie. Ponadto wyniki optymalizacji SEO są widoczne przez długi czas, a nie jak w przypadku reklam tylko w trakcie przeprowadzania kampanii reklamowej. Popularność pozycjonowania sklepów internetowych wynika również z zainteresowania samym e-commerce i handlem w internecie. Z roku na rok coraz więcej internautów decyduje się na zakupy online. Jak więc pozycjonować sklep stworzony na Prestashop? Dlaczego pozycjonowanie Prestashop jest ważne?

Czym jest Prestashop?

PrestaShop to darmowe oprogramowanie open source, które pomaga w tworzeniu sklepów internetowych. Oprogramowanie wykorzystuje do tego tak zwaną zasadę freemium. Oznacza to, że całe oprogramowanie w wersji podstawowej jest bezpłatne. W przypadku wszystkich innych dodatkowych funkcji i modułów trzeba jednak przygotować się na pewne wydatki, ponieważ są dostępne tylko za dopłatą. Ma to jednak jedną wielką zaletę, ponieważ można uruchomić sklep internetowy na PrestaShop praktycznie bez żadnego kapitału startowego. Za poszczególne moduły i dodatkowe opcje płaci się tylko wtedy, kiedy są potrzebne. Nie musisz więc wydawać pieniędzy na funkcje, których ostatecznie nie potrzebujesz. PrestaShop daje wybór między wieloma motywami, modułami i rozszerzeniami, nie ustępując przy tym największym firmom na świecie, które również oferują oprogramowanie do stworzenia sklepu internetowego. Sklep na Prestashop jest idealny dla małych sklepów i start-upów, które chcą stosunkowo tanio i szybko założyć własny sklep internetowy. PrestaShop to oprogramowanie, które ujrzało światło dzienne w 2007 roku i jest międzynarodowym rozwiązaniem dla sklepów internetowych – firma powstała we Francji i dzisiaj z usług Prestashop korzystają tysiące sprzedawców na całym świecie.

Pozycjonowanie sklepu internetowego – co trzeba wiedzieć?

Najnowsze badania rynku e-commerce wykazują, że zakupy online robi aż 73% internautów. Z tego powodu inwestycja w pozycjonowanie sklepu internetowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Trzeba przy tym pamiętać, że podobnie jak pozycjonowanie każdej innej strony internetowej, pozycjonowanie sklepu internetowego to skomplikowany proces, który wymaga czasu i stałego wdrażania działań i strategii mających na celu optymalizację strony. Skuteczna optymalizacja SEO (Search Engine Optimization), czyli optymalizacja strony pod wyszukiwarkę internetową prowadzi do stopniowej poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania i sprawia, że z czasem do sklepu internetowego trafia coraz więcej użytkowników. Pozycjonowanie i optymalizacja sklepu internetowego wymaga skoncentrowanych działań na stronie internetowej (SEO on-page) i poza nią (SEO off-page), ponieważ algorytmy Google przy ocenie jakości witryny biorą pod uwagę wiele różnych czynników (ponad 100).

Pozycjonowanie Prestashop – najważniejsze elementy pozycjonowania

Pozycjonowanie i optymalizacja sklepu internetowego na platformie Prestashop wymaga odpowiedniej strategii i przeprowadzenia wielu działań. PrestaShop to darmowa i obecnie jedna z najchętniej wybieranych platform typu Open Source, dlatego eksperci od pozycjonowania doskonale wiedzą, co trzeba zrobić, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Tym, co charakteryzuję Prestashop jest bardzo prosty w obsłudze i intuicyjny interfejs administratora oraz dostęp do ogromnej ilości płatnych i bezpłatnych modułów i wtyczek. Wszystko to zdecydowanie ułatwia pozycjonowanie i optymalizację sklepu internetowego na Prestashop. Platforma umożliwia wprowadzanie wielu zmian, które poprawiają jakość strony pod względem SEO, niezależnie od tego, czy wykorzystywany jest podstawowy szablon strony, czy nie. Warto jednak zauważyć, że większość elementów, które wymagają optymalizacji w sklepach internetowych stworzonych na Prestashop jest podobna do elementów na innych stronach internetowych. W procesie pozycjonowania sklepu internetowego na Prestashop trzeba zadbać o takie czynniki jak m.in. ustawienie przyjaznych adresów URL, zmiana znaczników meta title, ustawienie meta description, wykorzystanie nagłówków H1-H6, zakup i konfiguracja certyfikatu SSL, optymalizacja mapy i struktury strony, link building oraz oczywiście stworzenie i dodanie unikalnego contentu. Jak zatem wygląda pozycjonowanie sklepu Prestashop?

Keywords Research – od czego zaczyna się pozycjonowanie sklepu internetowego na Prestashop?

Słowa kluczowe są podstawą SEO. Jeśli nikt nie szuka tego, o czym są treści na stronie, to nie można uzyskać ruchu z Google, bez względu na to, jak dobrze jest przygotowany content. Keywords research to proces zrozumienia, jakiego języka (i słów) używają twoi docelowi klienci, gdy szukają produktu, usługi lub treści, którą możesz im zaproponować. Keywords research to podstaowy sposób na to, aby dowiedzieć się, czego internauci szukają w wyszukiwarkach. Tylko przeprowadzenie skutecznego researchu słów kluczowych pozwala na przygotowanie strategii marketingowej i strategii pozycjonowania. Jest to zatem pierwszy etap pracy nad pozycjonowaniem sklepu internetowego Prestashop.

Audyt SEO – dlaczego jest ważny dla pozycjonowania sklepu Prestashop?

Audyt SEO sklepu internetowego to szczegółowa analiza witryny pod kątem błędów technicznych oraz sprawdzenie tego, na ile jest zoptymalizowana strona pod wytyczne wyszukiwarki Google. Taka analiza pozwala na wykrycie i ocenienie słabych elementów strony. Następnie na podstawie audytu SEO można stworzyć strategię, która pomoże w pozycjonowaniu sklepu internetowego stworzonego na platformie Prestashop. Audyt SEO to niezbędny etap przed rozpoczęciem kompleksowego pozycjonowania strony internetowej. Audyt trzeba przeprowadzić zarówno na nowej stronie, która została dopiero stworzona, jak i na stronach, które funkcjonują już od dłuższego czasu. Audyt SEO obejmuje analizę takich czynników jak np. struktura strony (nagłówki, kategorie, sekcje), indeksowanie strony, metadane, jakość contentu i wykorzystanie słów kluczowych, szybkość ładowania strony i inne elementy wpływające na User Experiance. Z kolei analiza zewnętrznych czynników, od których zależy pozycja strony, obejmuje przede wszystkim sprawdzenie profilu linków zewnętrznych. W niektórych przypadkach poza samym przeprowadzeniem audytu SEO konieczna jest również analiza branży i niszy, w której funkcjonuje sklep internetowy.

Optymalizacja SEO on-page

SEO on-page to zestaw technik i praktyk mających na celu optymalizację wewnętrznej zawartości stron internetowych w celu uzyskania lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach. Ostatecznym celem optymalizacji wewnętrznej jest zwiększenie ruchu na stronie sklepu internetowego. Jednak na czym dokładnie polega proces „optymalizacji” zawartości strony? Większość istniejących poradników o SEO On-Page poleca tylko jedną technikę – umieszczanie słów kluczowych w różnych elementach strony – w tytule, meta opisie, w H1 / H2 / H3 itp. Niestety taka porada nie jest wystarczająca i często sprawia, że strona wcale nie zaczyna rankować wyżej. Większość wyszukiwarek (w tym Google) jest wystarczająco sprytna, aby rozpoznawać synonimy i semantycznie podobne słowa kluczowe i inne elementy wpływające na jakość strony. Oznacza to, że poza wykorzystaniem słów kluczowych, bardzo ważne znaczenie ma także zadbanie o strukturę strony, dopasowanie rozmiaru i wielkości zdjęć, responsywność sklepu internetowego, User Experiance i połączenie linkami wewnętrznymi związanych ze sobą stron i podstron witryny.

Optymalizacja SEO off-page

Optymalizacja SEO off-page to jeden z etapów optymalizacji i pozycjonowania, na który składają się różne procesy, które odbywają się poza stroną internetową. Nie oznacza to jednak, że SEO off-page jest mniej istotne, ponieważ każdy element może wpłynąć na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Najważniejszą i najpopularniejszą strategią SEO off-page jest link building, czyli zdobywanie linków zewnętrznych. Zdobycie wysokiej jakości linków zwrotnych w renomowanych i wysoko rankowanych stronach internetowych, które prowadzą do naszego sklepu internetowego, bardzo pomaga w pozycjonowaniu. Optymalizacja SEO off-page wiąże się również z promocją marki w mediach społecznościowych oraz aktywnością na innych stronach jak np. fora tematyczne i blogi zewnętrzne.

Content Marketing

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego Prestashop nie jest możliwe bez oryginalnych i pomocnych treści. Content marketing to długofalowa strategia marketingowa, której celem jest przyciągnięcie docelowych odbiorców i budowanie relacji opartych na zaufaniu do marki. Content marketing (marketing treści), jak wskazuje sama nazwa, skupia się na promocji firmy i marki za pomocą publikacji treści na najwyższym możliwym poziomie. Marketing treści pomaga budować długoterminowe relacje z docelową grupą odbiorców, nawet jeśli nie przekłada się na natychmiastowy zakup produktu. Dzięki marketingowi treści można generować znacznie więcej leadów, częściej docierać do grupy docelowej, zwiększyć zaangażowanie klientów, zwiększyć świadomość potencjalnych klientów o marce, zwiększyć lojalność wśród obecnych klientów, zastosować strategie upselling i cross-selling oraz oczywiście zwiększyć ruch na stronie i poprawić pozycję w wynikach wyszukiwania. Content używany do promocji sklepu internetowego Prestashop powinien być różnorodny. Oznacza to, że poza artykułami i postami na bloga można tworzyć m.in. infografiki, video, prezentacje i webinary.

Dlaczego warto inwestować w pozycjonowanie Prestashop?

Prestashop to bardzo popularna platforma do tworzenia sklepów internetowych, która umożliwia zastosowanie wielu modułów i dodatków pomagających w jej promocji. Nie można jednak oczekiwać napływu klientów bez inwestycji w pozycjonowanie. Dobrą wiadomością jest to, że pozycjonowanie sklepów internetowych Presasthop zawsze się opłaca, ponieważ w dłuższej perspektywie wzrost ruchu na stronie sprawi, że wydatki na usługę szybko się spłacą. SEO i pozycjonowanie to zatem sposób na dotarcie do nowych klientów bez konieczności inwestowania zbyt dużych środków. Dzięki optymalizacji strony wzrasta świadomość o marce niezależnie od tego, czy internauta zdecyduje się na zakup produktu przy pierwszym kontakcie ze sklepem, czy nie. W dłuższej perspektywie pozycjonowanie sklepu internetowego to znacznie lepsza strategia niż płatna reklama Google Ads, ponieważ efekty pozycjonowania są długotrwałe, a reklama działa tylko przez chwilę. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak połączenie obu sposobów promocji firmy. Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się, że pozycjonowanie stron przestało działać przez bardzo dużą konkurencję. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ pomimo rosnącej konkurencji, skutecznie prowadzone działania wciąż przynoszą bardzo dobre rezultaty. Potrzebna jest tylko cierpliwość i współpraca z odpowiednimi specjalistami.

Prestashop – czy to odpowiednia platforma do stworzenia sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepu internetowego Prestashop to podstawa dla rozwoju firmy funkcjonującej na tej platformie. Trzeba się jednak zastanowić, czy w ogóle warto z niej korzystać. Naszym zdaniem tak! Prestashop to szczególnie dobra platforma dla małych i średnich firm. Podstawowa wersja platformy, która umożliwia stworzenie responsywnego sklepu internetowego jest darmowa, jednak z czasem dodawanie nowych modułów może się wiązać ze stosunkowo dużymi kosztami. Przy samodzielnym tworzeniu sklepu internetowego na Prestashop przydaje się również podstawowa znajomość HTML i CSS. Natomiast dzięki dobrej znajomości PHP i mySQL można naprawdę dobrze dopracować swój sklep internetowy na Prestashop. Oznacza to, że Prestashop jest bardzo elastyczną platformą i można ją dostosować do niemal każdej potrzeby i każdego rodzaju sklepu. Do zalet należą także łatwa i stosunkowo szybka instalacja, wspomniany już duży wybór rozszerzeń i motywów i wiele dostępnych interfejsów. Jeśli chcesz wiedzieć o pozycjonowaniu sklepów na Presashop nie czekaj i zadzwoń do nas już dziś!

 

 

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top