skip to Main Content

Pozycjonowanie wizytówki google – garść przydatnych porad

Pozycjonowanie wizytówki google – garść przydatnych porad

Pozycjonowanie wizytówki w google maps jest czynnością, która poprawia wyniki wyszukiwania. Dla wielu naszych klientów pozycjonowanie jest trudne do wykonania. Nie mają pewności lub obawiają się, że własnoręczne pozycjonowanie wizytówki może wpłynąć negatywnie na postrzeganie strony w sieci. W trosce o odpowiednie pozycjonowanie strony www przygotowaliśmy kilka przydatnych porad odnośnie poprawy pozycjonowanie wizytówek na mapach google. Serdecznie zapraszamy do przeczytania naszych porad.

Czego będzie dotyczył artykuł?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest wizytówka Google?
 • Na czym polega pozycjonowanie w Google Maps?
 • Jak uzupełnić podstawowe dane?
 • Jak przeprowadzić skuteczny research kategorii?
 • Lokalizacja firmy i obszar działania – optymalne rozwiązanie
 • Czym są i jak działają atrybuty Google?
 • Jak powinien wyglądać unikalny i optymalny opis firmy?
 • Czym są usługi w wizytówce?
 • Jak tworzyć i dodawać wpisy w wizytówce?
 • Czym jest karuzela produktów?
 • Jak odpowiadać na opinie?
 • Business site – dlaczego warto go stworzyć?
 • Jak ważny jest lokalny Link Building i wizytówki NAP?
 • Zdjęcia i filmy – czy są czynnikiem rankingowym?
 • Jak śledzić konwersje z map Google?

Czym jest wizytówka Google?

To profil filmy założony za pośrednictwem konta google moja firma. Założenie wizytówki jest całkowicie bezpłatne. Sama wizytówka charakteryzuje się dość prostym i intuicyjnym wyglądem. Każda z firm posiada praktycznie tę sam układ wizytówki google, który nie podlega zmianie na inny motyw. Dane tj. numer telefonu, adres są ułożone punktowo. Dodatkowo klient może zamieścić własne logo lub dodać przyciski odwołujące do konkretnych działań w skrócie CTA (Call To Action). Zaletą posiadania wizytówki google maps jest poprawa widoczności strony o nawet 25%. Dlatego wiele naszych klientów chętnie zaopatruje się w wizytówki od google. Odpowiednia optymalizacja już stworzonej wizytówki google może przyczynić się do poprawy pozycjonowania lokalnego, a przy okazji ułatwić kontakt z konsumentami.

Na czym polega pozycjonowanie w Google Maps?

Aby pozycjonowanie w mapach google było skutecznie trzeba się zapoznać z kilkoma ważnymi czynnikami. W oparciu o podane poniżej parametry można przyczynić się do poprawy pozycjonowania lokalnego. Do czynników, które świadczą o skutecznym pozycjonowaniu firmy należą m.in.

 • Odległość potencjalnych klientów – w zależności od położenia danego użytkownika od firmy pozycja Twojej wizytówki może się zmienić. Aplikacja google maps jest rodzajem lokalizatora gps dla Twojego potencjalnego klienta. Jeśli siedziba firmy znajduje się w odległości kilku kilometrów od użytkownika masz duże szanse, że klient odwiedzi właśnie Ciebie.
 • Rozpoznawalność marki na podstawie słów kluczowych – skuteczna optymalizacja wizytówki przyczynia się do lepszego miejsca w zakładkach google maps. Twoja firma może znaleźć się na wysokiej pozycji w rankingu google pod jednym warunkiem, że dobór słów kluczowych będzie zgodny wyszukiwaniem firmy przez użytkownika.
 • Zgodność słów kluczowych z tematyką treści na stronie firmy – W weryfikacji wizytówki pod konkretne słowa klucze bierze się całokształt całej witryny. Jeśli słowa kluczowe są niezgodne z tematyką witryny pozycjonowanie stron np. podkategorii domeny będzie mało efektywne. Na google maps Twoja wizytówka może spaść na dużą niższą pozycje niż przypuszczałeś.

Aby dostosować wizytówki google do wymienionych parametrów możesz korzystać z panelu google moja firma. Za jego pośrednictwem możesz zarządzać swoją wizytówką na google maps. W trosce o rozpoznawalność marki możesz założyć wizytówkę w oparciu o już istniejące słowa kluczowe, co może wpłynąć na szybsze pozycjonowanie stron internetowych.

Jak uzupełnić podstawowe dane?

Dodawanie danych firmy na wizytówce google jest prostsze niż myślisz. Wizytówki google są tworzone według ściśle określonego motywu. W ten sam sposób wyświetlają się na stronie wyszukiwania. Na początek podaje się dane standardowe, które pozwalają na określenie lokalizacji firm. Należy do nich m.in:

 • nazwa firmy,
 • adres firmy,
 • numer telefonu.

Podstawowe dane można uzupełnić o treści dodatkowe. Panel google moja firma zachęca do uzupełnienia profilu, dodając zdjęcia lub godziny otwarcia firmy. Dzięki czemu potencjalni klienci mogą zobaczyć przykładowe produkty lub odwiedzić siedzibę firmy o ustalonej porze. Podając dodatkowe informacje możemy w prosty sposób zwiększyć wyniki wyszukiwania własnej wizytówki google. Do konta google można podpiąć adres strony internetowej. Za jego pomocą firmy mogą zwiększyć widoczność własnej domeny bez konieczności sięgania po płatne narzędzia. Podpinając strony pod google moja firma możemy liczyć, że optymalizacja wizytówki obejmie także linki z serwisów społecznościowych, katalogów firm itd. Ten prosty patent możemy obserwować poprzez przegląd zakładki opinie.

Aby pozycjonowanie w google maps przyczyniło się do lepszego promowania strony warto zadbać o komplementarność wprowadzanych danych. Informacje ze strony internetowej tj. dane kontaktowe powinny być zgodne z danymi na wizytówce google. W przeciwnym razie adres strony internetowej nie zostanie ujęty w czynnikach rankingowych.

Jak przeprowadzić skuteczny research kategorii?

Jeśli zamierzasz tworzyć swoją pierwszą wizytówkę google. Zależy Ci na lepszym pozycjonowaniu adresu firmy musisz przeprowadzi skuteczny research słów kluczowych. Zanim stworzyć swoją wizytówkę w przestrzeni mapy google zapoznaj się z pojęciem kategoria główna. Jest to pierwsze słowo kluczowe, które może przyporządkować nazwę firmy do określonej branży. Kategorią główną może być sama nazwa usługi lub jej specjalizacja. Aby sprawdzić, czy kategoria główna jest wyświetlana przez wizytówki w mapach google możemy skorzystać z samej wyszukiwarki.

Po prostu wpisujemy interesującą nas frazę i patrzymy: czy strona wyświetla dany wynik wyszukiwania na mapach google. Jeśli tak możemy zdecydować się na pozycjonowanie strony w oparciu o już istniejące słowa kluczowe lub stworzyć unikalne frazy. Przykładem unikalnych fraz są m.in nazwy firm.

Jeśli nasza firma jest mała i pracuje tylko na określonym obszarze np. osiedlowy warzywniak to warto zadbać o pozycjonowanie lokalne. W tym celu do słów kluczowych dodajemy odpowiednią lokalizacje np. nazwę miasta lub danego osiedla. Dzięki czemu wizytówki google trafią do okolicznych mieszkańców zainteresowanych kupnem warzyw.

Lokalizacja firmy i obszar działania – optymalne rozwiązanie

Podanie na stronie wizytówki lokalizacji firmy może korzystnie wpłynąć na proces indeksowania stron. Dodając pod wizytówkę własny adres mamy pewność, że klient trafi do miejsca docelowego. W mapach google funkcja oznaczenia trasy jest łącznikiem pomiędzy firmą , a jej klientami.

Proces przyporządkowania lokalizacji do wizytówki jest bardzo istotny. Na google moja firma zmiany w zakresie lokalizacji tj. usunięcie, dodanie lub zmiana adresu może się wiązać z koniecznością ponownej weryfikacji wizytówki.

W zależności od rodzaju firmy i jej obszaru działania proces lokalizacji powinien wyglądać następująco:

 • prywatne gabinety medyczne – słowa kluczowe powinny zawierać nazwę miasta. Lokalizacja powinna być ustawiona na adres gabinetu.
 • firmy serwisujące – na swoją wizytówkę mogą podać frazy kluczowe powiązane z miastami, gminami, powiatami lub krajami, w których obsługują swoich klientów. Jeśli firma nie prowadzi serwisu we własnej siedzibie to adres należy ukryć.
 • sklepy stacjonarne – w wizytówce powinny udostępnić własny adres. Z uwagi na stały pobyt pracownika na terenie sklepy warto zamieścić godziny otwarcia. Dodatkowo warto określić obsługiwany obszar działania sklepu
 • zakłady produkcyjne – (jeśli obsługuje klientów pod siedzibą firmy) należy zostawić adres i ustawić obsługiwany obszar na Polskę lub województwa, w których firma działa. Dla firm działających w skali ogólnopolskiej najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie wizytówek dla każdej lokalizacji, w której firma posiada swoje oddziały.

Kiedy nie obsługujemy klientów w biurze. Firma kontaktuje się z klientem wyłącznie drogą telefoniczną, internetową lub bezpośrednio w domu klienta wątek lokalizacji warto ukryć.

Czym są i jak działają atrybuty Google?

Na google moja firma panel poprosi nas o dodanie atrybutów. Są to unikalne cechy, które posiada dany obiekt. Zwykle dotyczą rzeczy, które mogą polepszyć wizerunek danej firmy. Dla klientów stanowią ważne informacje odnośnie podjęcia decyzji o skorzystaniu z usługi. Jest to widoczne na podstawie atrybutów kawiarni.

Jeśli osoba potrzebuje cichej kawiarni do pracy zdalnej wybierze miejsce, które będzie posiadało wi-fi. Z uwagi na to, że przyjedzie samochodem będzie potrzebowała także parkingu, o czym przeczyta w zakładce atrybuty.

Z pośród znanych atrybutów do wizytówki google można dodać:

 • wejście dla osób niepełnosprawnych,
 • ogródek
 • na miejscu
 • na wynos
 • toaleta
 • bezpłatne wifi
 • miejsce dla rodzin z dziećmi
 • możliwa rezerwacje
 • płatność kartą/gotówką
 • miejsca siedzące

W zależności od danego obiektu rodzaje atrybutów mogą być zmienne. W przypadku np. obiektów hotelowych atrybuty będą dotyczyć przeznaczenia miejsca, posiadanych udogodnień np. strefa wellness, dobrej lokalizacji, obsługi lub oferty śniadaniowej.

Jak powinien wyglądać unikalny i optymalny opis firmy?

W celu lepszego pozycjonowania twojej wizytówki na mapach google warto postawić na unikalny opis. Zakładka google moja firma pozwala Ci na stworzenie opisu do 750 znaków. Nie musisz od razu wykorzystywać całego pola. Skuteczna optymalizacja wizytówki może obejmować 250 znaków. Najważniejszą zasadą tworzenie opisu pod wizytówkę google jest nasycenie tekstu słowami kluczowymi. W tym celu słowa kluczowe należy rozłożyć równomiernie. Na 250 znaków musimy przeznaczyć około 2-3 słów kluczowych. W tekście warto zatroszczyć się o pozycjonowanie lokalne, zamieszczając w opisie firmy nazwę miasta.

Czym są usługi w wizytówce?

To powstała w 2019 roku zakładka. Jest ona krótką prezentacją oferty firmy. Przy użyciu google moja firma może wymieniać poszczególne rodzaje usług. Zakładki są dostosowane pod kątem prowadzenia danej działalności. W przypadku restauracji zakładka będzie nosiła nazwę „Menu”. Z konta google możesz dodać szczegółowy opis konkretnej usługi na maksymalnie 300 znaków. Zakładka Usługi jest widoczna na urządzeniach mobilnych.

Jak tworzyć i dodawać wpisy w wizytówce?

Odświeżony content to klucz do ciągły proces rozwoju wizytówki w google. Jeśli zależy nam na dobrych wynikach wyszukiwania wizytówka google powinna być aktualizowana o nowe wpisy. Dużym ułatwieniem dla firmy jest możliwość obserwacji wizytówki przez klientów.

Ciekawym patentem dla firm jest publikowanie wpisu na wizytówce z napisem „oferta”. Opis usług z odpowiednią treścią i miejscem na zdjęcia może wyświetlać się na Twojej wizytówce google przez rok. Dodanie wpisu jako oferta do mapy google pozwala na wykorzystanie pola roboczego na 1500 znaków. Wolne miejsce możesz wykorzystywać do stworzenia ogólnego opisu usługi albo do promocji konkretnej kampanii. Do powstałego opisu np. strony internetowej otrzymasz przycisk call to action, który pozwoli na szybkie przekierowanie na stronę internetową.

Jak odpowiadać na opinie w wizytówce google?

Wizytówka google posiada miejsce na gromadzenie i wystawianie opinii. Wszelkiego typu komentarze mogą być wystawiane przez użytkowników prywatnych. Niektóre z nich pochodzą z kont dla firm. Są one ważnym elementem wizytówki google.

Poza sprawdzaniem opinii od użytkowników firmy mają możliwość udzielania odpowiedzi na wszelkiego typu komentarze. Na stronie widnieje zakładka wszystkie opinie, która pozwala nam podgląd spostrzeżeń na temat funkcjonowania twojej firmy. W celu budowania pozytywnego wizerunku firmy w google warto odpowiadać na wszelkiego typu komentarze. W przypadku negatywnych opinii o stronie internetowej np. sklepu warto wyjaśnić zaistniałą sytuację, proszą o kontakt telefoniczny. W opiniach na google istnieje możliwość zadawania pytań przez użytkowników. W trosce o dobre relacje w sieci firmy powinny odpowiadać na każde zadawane przez użytkownika pytanie.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top