skip to Main Content

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w google search console

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w google search console

Weryfikowanie rankingu witryny w Google oznacza po prostu sprawdzenie, czy Twoja strona Google pojawia się w wyszukiwarce SERP po wpisaniu określonych słów kluczowych istotnych dla Twojej firmy.

Istnieją trzy sposoby, wszystkie bardzo łatwe, aby sprawdzić ranking swojej witryny.

 • Pierwszy, jak można się już domyślić, poprzez ręczne wyszukiwanie , wpisując żądane słowo kluczowe w pasku wyszukiwania Google.
 • Drugi za pośrednictwem Google Search Console połączonego z Twoją witryną.
 • Trzeci dzięki wykorzystaniu oprogramowania monitorującego, takiego jak SEO Zoom lub SEM Rush.

Podsumowanie

 • Sprawdzanie rankingu strony Google: metody
 • Sprawdzanie  pozycjonowania strony w Google ręcznie
 • Sprawdź swój ranking w Google Search Console
 • Najlepsze narzędzia do śledzenia rankingu
 • Jak działa wyszukiwarka Google
 • Różnica między pozycjonowaniem a indeksowaniem
 • Czas pozycjonowania witryn i stron
 • Konkluzja

Sprawdzanie rankingu strony Google: metody

Witryna, która dobrze pozycjonuje się w wyszukiwarce dla różnych tematów, powinna w przybliżeniu spełniać następujące wymagania:

 • powinna mieć dobrze dobrane słowa kluczowe u podstaw jej projektu
 • ma dobrą strukturę nawigacji
 • jest szybka i łatwa w użytkowaniu z poziomu urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych
 • powinna mieć dobre SEO na stronie i poza stroną
 • być bogata w dobre treści
 • być autorytatywna i istotna w danej dziedzinie

Przyjmując za pewnik, że Twoja witryna szanuje przynajmniej niektóre z tych prerogatyw, zobaczmy teraz, jak sprawdzić ranking w Google.

Sprawdź ranking w Google ręcznie

Bez wchodzenia w zbyt wiele szczegółów, pierwszą możliwą kontrolą jest po prostu sprawdzanie ręczne, to znaczy wyszukując bezpośrednio w Google, z telefonu komórkowego i / lub komputera, żądane słowo kluczowe lub zapytanie, które na pewno umieściłeś bezpośrednio na swojej stronie. Ta weryfikacja wymaga ostrożności: zawsze musi odbywać się incognito / anonimowo, otwierając nowe okno przeglądarki, a tym samym unikając zniekształcenia wyniku za pomocą plików cookie lub poprzednich wizyt.

Ręczna kontrola pozycjonowania strony w rankingu musi jednak odbywać się ze znajomością faktów. W rzeczywistości, jeśli celem strony było pojawienie się w wyszukiwaniu lokalnym, nie można twierdzić, że pojawia się ona w SERP dla ogólnego słowa kluczowego i / lub bez specyfikacji lokalizacji. Na przykład „ortopeda” vs „ortopeda Warszawa” lub ta sama koncepcja, „buty piłkarskie” vs „buty piłkarskie adidas predator”.

Granica ręcznej kontroli polega na tym, że polegasz na precyzyjnym wyszukiwaniu podyktowanym słowem kluczowym strony głównej, ignorując wszystkie słowa kluczowe z nim związane, dla których witryna mogłaby być nadal pozycjonowana i generować wizyty i jeszcze lepsze konwersje.

Ta operacja jest identyczna z tą wykonywaną przez każdego użytkownika, jest to dobra metoda weryfikacji, ale ze względu na czas można ją wykonać sporadycznie lub jeśli masz bardzo ograniczony zestaw słów kluczowych do sprawdzenia.

Dla wygody istnieją oprogramowania, które wyświetlą pełny ranking Twojego projektu online, a co za tym idzie wszystkie odpowiednie słowa kluczowe, także te, których nie jesteś świadomy, a dzięki którym Twoja witryna pojawia się w wyszukiwarce Google.

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony w Google Search Console

Google Search Console to cenne narzędzie dla właściciela witryny. Jest to bezpośredni interfejs między Webmasterem a Google. Jeśli jeszcze nie połączyłeś go ze swoim kontem Google, polecam zrobić to od razu, postępując zgodnie z procedurą wskazaną w oficjalnym przewodniku. W sekcji “Skuteczność” można analizować zapytania, które doprowadziły do kliknięć strony internetowej i sortować je według fraz kluczowych, lokalizacji, kliknięć lub wyświetleń w wynikach wyszukiwania.

W ten sam sposób możesz sprawdzić pozycję strony w google, która wygenerowała największy ruch. Jest to najciekawsza część, ponieważ po kliknięciu strony do analizy i ponownym kliknięciu przycisku zapytania odkryjesz słowa kluczowe, które przyniosły wizyty na Twojej witrynie dla tego konkretnego adresu URL. Patrząc na średnią lokalizację, możesz zrozumieć, jaki wynik ma Twój adres URL.

Przed zakupem dedykowanego oprogramowania w pełni polecam wykorzystanie tej możliwości oferowanej przez Google, ponieważ dobrze przeanalizowanie może dać znacznie więcej informacji, niż się spodziewasz.

Najlepsze narzędzia do śledzenia pozycji strony w Google

Istnieją również płatne oprogramowania, które oprócz posiadania wielu innych przydatnych funkcji dla każdego konsultanta SEO, są dedykowane do tego aby sprawdzić pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Oto niektóre z nich:

 • SEO Zoom
 • SEM Rush
 • Ahrefs •
 • Zaawansowany ranking internetowy

SEM RUSH i SEO ZOOM to doskonałe narzędzia skoncentrowane na rynku międzynarodowym. Kupując jedno z ich rozwiązań i wpisując swoją domenę możesz dowiedzieć się, na ile słów kluczowych pozycjonowana jest strona, na której pozycji, ile średnio miesięcznych wyszukiwań wykonują słowa kluczowe i jaki szacowany ruch generują w ogóle.

Oprócz tego możliwe jest ciągłe monitorowanie rankingu wybranych przez Ciebie fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania, poprzez wstawianie je w dedykowanych projektach.

 1. W pierwszym przypadku jest to oprogramowanie, które informuje, dzięki jakim słowom kluczowym twoja strona internetowa jest pozycjonowana w Google.
 2. W drugim wskazujesz frazy kluczowe, które mają być monitorowane i które uważasz za istotne dla twojej firmy, a zatem wymagają stałej kontroli. Oczywiście większość z nich często pokrywa się z tymi z punktu 1.

Dzięki tym narzędziom łatwo jest również zbadać konkurencję i zrozumieć, w jaki sposób działają na rynku.

Google Rank Checker a sprawdzanie pozycji strony www

Podobnie jak wspomniane do tej pory oprogramowanie, Google Rank Checker jest również bezpłatny do określonej liczby słów kluczowych, po czym wymagana jest aktualizacja do wersji płatnej.

Jak działa wyszukiwarka Google?

Praktyka była oczywiście najłatwiejszą częścią, ale moim zdaniem ważne jest, aby znać minimum podstawowej teorii na temat działania i procesu generowania wyników wyszukiwania Google. Pomaga to lepiej zrozumieć, jak działa wyszukiwarka Google na poziomie podstawowym oraz opanować niektóre terminy techniczne.

Przede wszystkim Google na podstawie wyszukiwania przeprowadzonego przez użytkownika zwraca SERP – Search Engine Result Page – ogólnie podzieloną na płatne wyniki (na początku i/lub końcu strony oznaczonej słowem „Ad”) oraz wyniki organiczne. Kiedy mówimy o SEO i pozycjonowaniu w Google, tak jak w tym przypadku, odnosimy się do wszystkich wyników organicznych, które są uwarunkowane procesami optymalizacji wykonywanymi na stronie.

Google, aby to osiągnąć, używa systemu, który skanuje sieć w ciągłym poszukiwaniu nowych informacji do zapisania w indeksie. Po zidentyfikowaniu tych informacji robot interweniuje, analizuje je i kataloguje, udostępniając je w wynikach.

Kroki w celu zwrócenia wyniku organicznego są zatem następujące:

 • Skanowanie
 • Indeksowanie
 • Ranking

Różnica między pozycjonowaniem a indeksowaniem

Te trzy fazy właśnie wspomniane, są całkowicie różne od siebie, ale często są używane niepoprawnie jako synonimy, zwłaszcza terminy indeksowanie i pozycjonowanie.

 • Indeksowanie oznacza, że Google już przeskanował sieć (zaindeksował), znalazł nowe informacje (np. stronę html) i zapisał je w swoim indeksie.
 • Pozycjonowanie oznacza natomiast, że wcześniej zeskanowana i zaindeksowana strona jest zwracana w wyniku wyszukiwania na podstawie określonego zapytania. Google decyduje się zapewnić użytkownikowi najlepszy wynik na podstawie określonego wyszukiwania.

Najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy strona w witrynie jest indeksowana, jest użycie zaawansowanego polecenia site:sitename.pl/page-name/ i sprawdzenie, czy ta strona została już zidentyfikowana przez Google. Ponieważ można ją odliczyć, strona może być indeksowana, ale nie pozycjonowana (może się nie pojawić) dla danego zapytania dokonanego przez użytkownika. Należy zwrócić więc uwagę na tych, którzy mówią ci, że Twoja witryna jest doskonale indeksowana, mimowolnie lub dobrowolnie odwołując się do koncepcji rankingu.

Czas pozycjonowania witryn i stron

Jak długo adres URL lub pozycja witryny istnieje dla danego lub konkretnego słowa kluczowego? Niestety w tym wypadku muszę skorzystać z jednej z najczęściej używanych odpowiedzi w SEO, która brzmi: to zależy.

Można odnaleźć strony, które natychmiast po indeksowaniu osiągnęły pożądany rezultat w bardzo krótkim czasie (dni lub kilka tygodni). Inne na SERP mogą być bardziej konkurencyjne i zajęło to miesiące lub lata.

Konkluzja

Jak się domyślasz, weryfikacja rankingu witryny jest bardzo prostym zadaniem. Oprócz kilku praktycznych porad i wskazania najlepszych narzędzi do monitorowania rankingu witryny, konieczne było szybkie wyjaśnienie części teoretycznej związanej z funkcjonowaniem wyszukiwania.

Uważam, że przyswojenie tylko terminologii i rozróżnienia między indeksowaniem a pozycjonowaniem może być naprawdę przydatne dla tych, którzy nie są profesjonalistami w tym sektorze. Może to pomóc im w zrozumieniu często złożonego i wieloaspektowego słownictwa.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top