skip to Main Content

Pozycjonowanie czy adwords – co wybrać?

Pozycjonowanie czy adwords – co wybrać?

Obecność firmy w internecie to dzisiaj konieczność, ponieważ to właśnie tam można dotrzeć do swoich potencjalnych klientów. Wielu przedsiębiorców nie wie jednak, w jaki sposób powinno się promować swoją firmę w sieci. W tym celu przygotowaliśmy ten artykuł, aby pokazać, które z rozwiązań będzie najlepsze i kiedy z nich skorzystać – czy lepiej skupić się na pozycjonowaniu, czy Google AdWords?

Pozycjonowanie – lepsze niż Google AdWords? Znaczenie słów kluczowych i optymalizacji strony

W internecie można spotkać się z wieloma dyskusjami dotyczącymi tego, czy lepiej zacząć promocję w internecie od pozycjonowania, czy Google AdWords. Prawdą jest jednak to, że SEO to prawdziwe „must have” w marketingu internetowym, ponieważ pytanie – czy optymalizujesz swoją stronę pod kątem wyszukiwarek, czy koncentrujesz się przede wszystkim na Google AdWords, w ogóle nie powinno się pojawiać. Porównanie obu rozwiązań powinno dotyczyć jedynie tego, co powinno być priorytetem. Jest to spowodowane tym, że tylko z właściwymi słowami kluczowymi i czytelną strukturą strony, która jest czytelna dla odwiedzającego i algorytmów oraz wysokiej jakości treściami, można przeprowadzać skuteczne reklamy w Google, bez konieczności wydawania ogromnej ilości pieniędzy na każde kliknięcie.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek nie jest pojedynczym działaniem i tak naprawdę zaczyna się w momencie tworzenia strony internetowej. Inaczej jest w przypadku reklamy AdWords, którą można realizować niezależnie od wcześniejszych działań promocyjnych (jak np. wcześniejsze kampanie reklamowe). Bez optymalizacji strony i wstępnego pozycjonowania w ogóle nie powinniśmy się zajmować Google AdWords, ponieważ strona, która nie jest indeksowana lub ma bardzo niski autorytet, nie uzyska zadowalających rezultatów, nawet w przypadku dobrze zaplanowanej kampanii reklamowej.

Pozycjonowanie i reklamy Google Ads – dlaczego są w ogóle potrzebne?

Pozycjonowanie strony internetowej i kampanie reklamowe Google Ads to najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na promocję oferty firmy w wyszukiwarce internetowej. Google to najpopularniejsza wyszukiwarka świata, z której korzysta również ponad 90% polskich internautów. Oznacza to, że potencjalni klienci każdej firmy bez wyjątków korzystają właśnie z tej wyszukiwarki. Internet i Google są źródłem informacji, rozrywki oraz miejscem, gdzie poszukujemy potrzebnych usług i produktów. Dlatego bez względu na to, w jakiej branży działasz, twoja firma musi być obecna w sieci. Bez tego codziennie tracisz co najmniej kilku, a w najgorszym wypadku kilkuset potencjalnych klientów. Trzeba przy tym pamiętać, że ze względu na konkurencję samo stworzenie strony internetowej to za mało. Aby zauważyć korzyści z posiadania strony firmowej, trzeba zadbać o jej promocję i właśnie tutaj pojawia się temat pozycjonowania i reklamy Google Ads.

Pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania – na czym polega?

Pozycjonowanie stron internetowych to skomplikowany proces, który obejmuje zbiór działań prowadzących do poprawy pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania.  Prawie wszyscy użytkownicy sieci Internet poszukują informacji za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych, a pozycjonowanie sprawia, że w wynikach wyszukiwania na najwyższych pozycjach pojawia się konkretna strona. Algorytmy wyszukiwarki (np. algorytmy Google) na podstawie wielu czynników oceniają, która ze stron oferuje najbardziej trafne informacje dla konkretnych słów kluczowych. Warto pamiętać o tym, że pozycjonowanie to działania, które dotyczą wyników naturalnych (organicznych), które są darmowe. Bardzo ważnym elementem pozycjonowania jest optymalizacja strony pod SEO (Search Engine Optimization), czyli działania, które sprawiają, że strona odpowiada wytycznym wyszukiwarki.

Google Ads – na czym polega?

Innym popularnym sposobem na promocję swojej strony internetowej w wyszukiwarce jest korzystanie z Google Ads. Reklamy Google to specjalny system reklamowy, który umożliwia publikacje i wyświetlanie treści reklamowych w różnych formach – np. w formie tekstowej, graficznej lub jako video. Najpopularniejszym rodzajem reklam w Google są reklamy pay per click, jednak nie jest to jedyna dostępna forma reklam. Z reklamą Adwords głównie kojarzą się kampanie w sieci wyszukiwania Google (linki sponsorowane są oznaczone i pojawiają się na najwyższych pozycjach). Bardzo popularne są również reklamy w formie banerów na różnych stronach związanych tematycznie z reklamowaną marką oraz reklamy na YouTube, czyli platformie, która również należy do systemu reklamowego Google.

Charakterystyka pozycjonowania strony internetowej – na czym polega pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie to bardzo złożony proces, który wymaga ciągłego ulepszania zawartości strony i kontrolowania rezultatów podejmowanych działań. Pozycjonowanie zazwyczaj zaczyna się od audytu SEO i keyword research, czyli doboru odpowiednich słów kluczowych. Następnie przechodzi się do optymalizacji strony (SEO), czyli do dostosowania zawartości i struktury strony do wytycznych algorytmów Google. Do najważniejszych zadań stojących przed specjalistami na tym etapie należą m.in. User Experiance, wykorzystanie nagłówków H1-H6 w artykułach, zwiększenie szybkości działania strony, poprawa błędów w kodzie, wykorzystanie linków wewnętrznych, edycja rozmiarów zdjęć i wiele innych.

Na następnym etapie przechodzi się do prawdopodobnie najważniejszego zadania, czyli wypełnienia strony treścią (lub edycji istniejącego już contentu). Treści dostępne w serwisie pozwalają algorytmom Google dowiedzieć się, o czym tak naprawdę jest dana strona internetowa. Content wysokiej jakości cechuje się unikalnością oraz tym, że odpowiada na pytania internautów i pomaga im rozwiązać ich problemy. Nie mniej istotnym elementem pozycjonowania jest link building, czyli budowanie profilu linków pochodzących ze stron związanych tematycznie.

Charakterystyka reklam Google Ads – na czym polegają kampanie reklamowe?

Google Ads (kiedyś Google Adwords), to system reklamowy firmy Google, który pozwala na wyświetlanie różnego rodzaju reklam w formie tekstowej, produktowej, graficznej lub video. Aby zrozumieć sposób działania reklam Google Ads, trzeba spojrzeć na konfigurację reklam – zależy ona od wyboru grupy odbiorczej oraz słów kluczowych. Przy odpowiednim doborze tych zmiennych, po wpisaniu keywords w wyszukiwarkę, internauta trafi na reklamę prowadzącą do konkretnej strony internetowej. Reklama tekstowa Google Ads (Adwords) w wyszukiwarce jest zazwyczaj rozliczana w systemie PPC (Pay Per Click). Taka forma rozliczenia polega na tym, że płaci się tylko wtedy, kiedy internauta klinie w reklamę. Nie da się jednak niestety kontrolować tego, czy po kliknięciu użytkownik zdecyduje się na skorzystanie z oferty firmy.

Korzyści z pozycjonowania (SEO)

Pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo popularną usługą i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie działaniom pozycjonującym można osiągnąć długotrwałe efekty. Optymalizacja strony pomaga również w przypadku przeprowadzania kampanii reklamowych Google Ads. Największą zaletą pozycjonowania jest jednak znaczące zwiększenie liczby odwiedzin i wysoka konwersja. Dzięki skutecznemu pozycjonowaniu nasza strona internetowa ma szansę znaleźć się na pierwszej stronie wyszukiwań Google (TOP 10). Tak wysoka pozycja bez wątpienia sprawia, że na stronę trafi znacznie więcej internautów. Odpowiednia struktura strony i zoptymalizowana treść w procesie pozycjonowania sprawia z kolei, że internautom będzie się podobać content strony, co zwiększy współczynnik konwersji. Pozycjonowanie zaczyna przynosić dobrze widoczne efekty dopiero po paru miesiącach kampanii.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że koszty pozycjonowania są znacznie niższe niż w przypadku kampanii reklamowych Google Ads, które z kolei przynoszą szybkie rezultaty, które są jednak tylko chwilowe. Pozycjonowanie ma bardzo duże znaczenie dla budowania marki, ponieważ internauci znacznie bardziej ufają firmom, które posiadają estetyczną i zoptymalizowaną stronę, która dodatkowo zajmuje wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Każdy wpis na stronie, który pojawia się w celu poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania, może sprawić, że internauci zaczną znacznie bardziej ufać marce. Pozycjonowanie to również długotrwałe rezultaty – po kilku lub kilkunastu miesiącach działań pozycjonujących witryna ma duże szanse na zajęcie miejsca na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, co zapewnia regularny przypływ potencjalnych klientów na witrynę.

Korzyści z Google AdWords

Reklama AdWords to często dodatkowy element promocji firmy w internecie. Płatne reklamy są prezentowane niezależnie od organicznych wyników wyszukiwania, jednak optymalizacja strony wpływa na koszt reklam oraz na ich skuteczność. Google AdWords zwiększa widoczność strony i generuje koszty tylko wtedy, gdy potencjalny klient kliknie reklamę. Zdecydowanie najważniejszą zaletą kampanii reklamowych Google jest to, że są one widoczne niemal błyskawicznie – reklama może się pojawić na szczycie wyników wyszukiwania już po kilku godzinach od rozpoczęcia kampanii reklamowej – tak naprawdę wystarczy zapłacić za reklamę, skonfigurować ją i obserwować rezultaty. Trzeba przy tym pamiętać, że osiągnięcie wysokiego poziomu konwersji wymaga czasu i ciągłej konfiguracji reklam.

System reklamowy Google umożliwia ustawianie reklam na podstawie doboru stawek za kliknięcie, wyboru urządzeń i lokalizacji, a także wykluczenia niektórych słów kluczowych. AdWords to doskonały sposób na promocję specjalnych ofert. Doskonale sprawdza się również w branżach sezonowych. Ważną informacją jest to, że kampanię reklamową można wstrzymać w dowolnym momencie np. jeśli jest ona nieskuteczna lub w momencie zakończenia asortymentu. Reklama w Google AdWords to bardzo elastyczna forma – można w ten sposób reklamować praktycznie wszystkie strony (z wyjątkiem stron z branż, które są wykluczone z systemu reklam jak np. alkohol) i na bieżąco zmieniać ustawienia kampanii reklamowej, aby dostosować ją do obecnych potrzeb i osiąganych rezultatów.

Pozycjonowanie – dla kogo?

Pozycjonowanie stron internetowych to podstawa online marketingu, dlatego z tej usługi warto skorzystać niezależnie od tego, czy będzie się stosować kampanie reklamowe Google Ads. Od autorytetu strony i jej optymalizacji zależy m.in. cena i skuteczność reklam, dlatego nie można zaniedbać pozycjonowania strony. Dobrze skonstruowana strona z atrakcyjną treścią jest bardzo ważna dla wizerunku firmy, tym bardziej że liczy się nie tylko to, ile osób wejdzie na witrynę, a przede wszystkim to, ilu z nich skorzysta z oferty. Z pozycjonowania warto więc skorzystać na dowolnym etapie prowadzenia strony firmowej. W niektórych przypadkach najlepszym sposobem na promocję, szczególnie małych firm, będzie jednak pozycjonowanie lokalne lub tzw. pozycjonowanie długiego ogona.

AdWords – dla kogo?

System reklamowy Google AdWords umożliwia praktycznie każdemu użytkownikowi i właścicielowi strony na stworzenie własnej reklamy i przeprowadzenia kampanii reklamowej. Trzeba się jednak zastanowić, kiedy warto z nich skorzystać. Oczywiście, w przypadku firm z dużym budżetem marketingowym można stale korzystać z Google AdWords w celu utrzymania dużego zasięgu i wysokiej liczby odwiedzających stronę. Zazwyczaj jednak reklamy Google AdWords stosuje się w celu promocji konkretnej usługi, produktu lub oferty specjalnej. Dużo zależy też od branży, ponieważ w niektórych branżach reklamy cechują się znacznie wyższą konwersją niż w innych. Ważną zaletą jest to, że można swobodnie określić lokalizację, gdzie ma się wyświetlać reklama, co sprawia, że kampanie reklamowe pomagają w promocji lokalnych firm.

Pozycjonowanie czy AdWords – co wybrać?

Tak naprawdę obie formy promocji strony internetowej i firmy w internecie znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Ciężko więc określić, która z opcji jest jednoznacznie lepsza. Bardzo dużo zależy od celów, historii strony internetowej, dostępnego budżetu oraz oczywiście branży. Najlepiej jednak połączyć oba rozwiązania, ponieważ tylko wtedy można wykorzystać pełny potencjał, jaki oferuje przedsiębiorcom przeglądarka Google i marketing internetowy.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top