skip to Main Content

Optymalizacja stron internetowych, czyli optymalizacja SEO

Optymalizacja stron internetowych, czyli optymalizacja SEO

Od niedawna SEO zyskuje coraz większą popularność. Jest to jednak dla wielu wciąż tajemniczy skrót, z którym powinien zapoznać się każdy twórca artykułów i tekstów na stronę internetową. Nierzadko ceny profesjonalnych copywriterów są zbyt wysokie dla początkujących przedsiębiorców i sklepów internetowych, dlatego warto nabyć umiejętność pozycjonowania stron internetowych. Jest to przede wszystkim bardzo wygodna opcja dla osób lubiących pisać – samodzielnie napisane artykuły i notki promocyjne są o wiele bardziej wiarygodne i przyciągają więcej klientów. Poniżej opisujemy cały proces powstawania tekstów opartych na odpowiedniej optymalizacji w wynikach wyszukiwania Google.

Na czym polega optymalizacja strony WWW? Do czego tak naprawdę służy SEO?

Optymalizacja strony internetowej to taki sposób tworzenia tekstów, by strona wyświetlała się jako pierwsza w wynikach wyszukiwaniach. Ale jak to tak naprawdę działa?

Główną zależnością w tym przypadku jest używanie słów kluczowych. Jeśli kupujemy ubrania, najczęściej wpisujemy słowa najbardziej kojarzące się z danym produktem, na przykład: „czarna sukienka tania”. Nie ma tutaj znaczenia wartość merytoryczna, nie jest to poprawnie gramatycznie, a jednak otrzymujemy w wynikach wyszukiwania najbardziej interesujące nas strony. I na ich podstawie dokonujemy zakupów.

Brak merytoryki ma jednak znaczenie tylko w przypadku, w którym właśnie to my jesteśmy klientami danej strony www. W przypadku, w którym jesteśmy producentami, zależy nam na tym, żeby nasi odbiorcy otrzymywali poprawnie gramatyczne teksty, które przekazują prawdziwe informacje o sprzedawanych produktach. Na tym właśnie zatrzymuje się cała trudność optymalizacji treści. Musimy stworzyć i opublikować artykuł lub notkę promocyjną, która będzie atrakcyjna dla odbiorców, i która zachęci ich do skorzystania z naszego sklepu bądź usługi. Również tytuł i opis danego artykułu ma znaczenie. Często nie zwracamy uwagi na niektóre błędy, które dla świadomych klientów mają ogromne znaczenie. W dobie oszustw internetowych ważne jest, by zadbać o wiarygodność firmy oraz działalności internetowej. Gdy potencjalny klient zauważy błędy na stronie, może pomyśleć sobie, że strona została stworzona przez zagranicznych twórców, co niestety powoduje utratę większości klientów.

W poniższym artykule przedstawimy w jaki sposób używać słów kluczowych, zwiększyć efektywność prezentowaną przez Twoją stronę, a także w jaki sposób używać linkowania wewnętrznego. Optymalizację strony wykorzystuje się głównie do internetowej reklamy, co jest szczególnie ważne dla początkujących firm, które nie mają dużych środków, które mogą przeznaczyć na reklamę firmy. Optymalizacja treści jest bowiem całkowicie bezpłatna i sprawia, że możemy naszą firmę przedstawić w o wiele szerszym gronie niż zakładaliśmy na początku.

Słowa kluczowe w Google – jak ich używać?

Dlaczego tak ważne jest używanie słów kluczowych? SEO strony wyróżniają się tym, że są napisane właśnie w sposób merytoryczny, ale z wykorzystaniem fraz kluczowych. To właśnie na ich podstawie wyniki wyszukiwania Google wyświetlają naszą stronę na wyższej pozycji niż inne. Pozycjonowania strony za pośrednictwem optymalizacji zyskują coraz większą popularność, a to wszystko za pomocą algorytmów.

Gdzie używać słów kluczowych?

Opis strony również ma znaczenie, tak samo jak tytuły (najczęściej nagłówki H1). Nie mogą one jednak zawierać tylko słów kluczowych. Przez to tracimy wiarygodność, a przedsiębiorcom zależy przecież głównie na pozyskaniu klientów.

Należy w taki sposób tworzyć teksty i artykuły, żeby umieszczone w odpowiednim miejscu wspomagały optymalizację strony internetowej.

Dopuszczalne jest oczywiście rozdzielanie fraz kluczowych znakami interpunkcyjnymi, które nie są rozpoznawane przez audyt SEO. W obrębie strony trzeba natomiast używać takich sformułowań, które nie przeszkadzają w swobodnym czytaniu i przyciągają czytelnika do dalszego surfowania po stronie internetowej.

Pojawia się więc pytanie; jak używać słów kluczowych, by nie stracić na wiarygodności strony i przyciągnąć więcej odbiorców? Przede wszystkim nie wolno ich nadużywać w artykułach, które pisane są w mniejszej ilości znaków. Tutaj ma znaczenie głównie merytoryka. Jeśli w trzech zdaniach będziemy chcieli zawrzeć tę samą frazę, tekst przestanie być czytelny i w efekcie sprowadzi czytelnika do opuszczenia naszej strony internetowej.

Jeśli natomiast mamy do dyspozycji więcej znaków, możemy starać się zawrzeć ich więcej w taki sposób, by nie przytłoczyć tym odbiorcy. Optymalizacja stron internetowych ma na celu bezpłatny marketing, ale nie należy zapominać o poprawności gramatycznej artykułu.

Narzędzia pomagające w optymalizacji strony internetowej

W dzisiejszych czasach powstało wiele narzędzi, które wspomagają młodych twórców w optymalizacji strony www. Są to różnego rodzaju portale, które umożliwiają bieżące sprawdzanie postępów w tworzeniu tekstów, które następnie mamy zamiar udostępnić na naszej stronie internetowej.

Poniżej przedstawiamy najbardziej znane i rozpowszechnione narzędzia, które mogą pomóc nie tylko początkującym, ale również bardziej zaawansowanym copywriterom przy pisaniu kolejnych artykułów. Warto wspomnieć, że wiele zleceniodawców sprawdza teksty pod względem nie tylko merytorycznym, ale również pod względem optymalizacji SEO, co umożliwiają właśnie wspomniane narzędzia.

Senuto

Senuto to platforma, której działanie opiera się na zbieraniu bieżących statystyk z widoczności ponad 100 milionów słów kluczowych oraz 5 milionów domen w Polsce. Dzięki danym zebranym na tej stronie jesteś w stanie zaplanować organizację własnego SEO i rozpocząć bezpłatny marketing internetowy.

Analiza polega również na sprawdzeniu, na jakiej pozycji znajduje się aktualnie Twoja strona internetowa. Narzędzie posiada wiele możliwości, które umożliwia codzienne raporty oraz ciągłą poprawę własnych tekstów na podstawie wykazów konkurencji, które są określane przez Ciebie.

Artefakt.pl

Jest to opcja przeznaczona dla osób i firm, które mają większą sumę odłożoną na reklamę. Firma Artefakt zajmuje się samodzielnym pozycjonowaniem stron, do czego zatrudnia wykwalifikowanych pracowników. Poza tym prowadzi analizę internetową, opartą na linkach sponsorowanych w Google Adwords oraz Facebook Ads. Co więcej, zajmuje się również pozostałymi działaniami z zakresu internetowego PR.

Pracują zarówno dla dużych firm, jak i dla mniejszych marek, które przyjmują pod swoje skrzydła i wspomagają ich rozwój.

App.surferseo.com

App.surferseo to aplikacja internetowa wspomagająca początkujących copywriterów w pisaniu tekstów oraz zrzesza zleceniodawców, którzy mają określone wymagania i chcą je kontrolować w sposób zdalny. Na stronie można ustawić sobie ilość pożądanych nagłówków h1, ilość słów kluczowych oraz ich treść, ilość obrazków, które powinny zostać umieszczone w artykule oraz ilość akapitów.

Na podstawie zebranych danych z artykułu lub tekstu promocyjnego, strona wylicza wszystkie potrzebne dane i przekłada je na średnią ocenę. Dzięki temu zleceniodawca widzi w sposób przejrzysty, w jaki sposób autor zawarł określone wymagania w tekście i jest w stanie w sprawny sposób ocenić pracę copywritera.

Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla początkujących, ale przede wszystkim dla zleceniodawców, którzy mają określoną ilość czasu przeznaczonego na zorganizowanie optymalizacji SEO.

Google search console

Jest to bezpłatna platforma internetowa stworzona przez Google dla prowadzących strony www. Pozwala na sprawdzenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania, a także na ewentualną jej optymalizację. Sprawdza strony pod kątem występowania słów kluczowych i użytych linków wewnętrznych, które mają główny wpływ na pozycjonowanie SEO.

Seoptimer

Seoptimer to bardzo podobna platforma do App.surferseo.com. W kilka minut pozwala nam określić na jakim poziomie optymalizacji znajduje się nasza strona i co konkretnie należy poprawić. Jest to wykorzystywane zarówno przez początkujących copywriterów, jaki i przez zleceniodawców. Niekiedy teksty pisane sprawdzane są przez obie witryny, co pomaga w uwierzytelnieniu strony i zmniejsza ryzyko nieefektywnej reklamy.

Adresy url, czyli linkowanie wewnętrzne

Podczas tworzenia artykułów i publikowaniu ich nas stronie, mamy możliwość zawarcia linków url. Co to znaczy?

Klient odwiedzający naszą stronę internetową, gdy zobaczy podkreślony i podświetlony zbiór słów, ma możliwość przejścia do kolejnej podstrony naszego sklepu bądź wizytówki firmy. Dzięki temu zwiększamy nasze zasięgi i w sposób naturalny pozwalamy zainteresowanym zapoznać się z pozostałymi produktami, artykułami czy usługami przedsiębiorstwa.

Czy linkowanie wewnętrzne ma znaczenie?

Cóż, ma i to duże. Jak wskazują statystyki, pozycjonowaniem stron rządzą nie tylko słowa kluczowe, ale również adresy url. Dzięki temu zwiększamy ilość wyświetleń na naszej tronie internetowej, co dodatkowo ma wpływ na jej wyświetlanie w wynikach wyszukiwania. Innymi słowy, poza frazami kluczowymi, warto jest zapoznać się ze wstawianiem różnego rodzaju adresów url do kolejnych podstron, co przysporzy korzyści firmie.

Pozycje książkowe przydatne copywriterowi

Warto jeszcze wspomnieć o paru publikacjach książkowych, które wprowadzą początkującą osobę w świat copwritingu. Jest to oczywiście dodatek, który nie jest niezbędny do rozpoczęcia przygody z tworzeniem i publikowaniem tekstów na stronie internetowej.

  • Seo & Sem. Przewodnik dla zaawansowanych po Webmarketingu, Marco Martiavelsi
  • Biblia Copywritingu, Dawid Puzyrkiewicz
  • Zawód: Copywriter. Zacznij zarabiać na pisaniu, Marcin Cichocki
  • Jak pisać żeby chcieli czytać i kupować, Artur Jabłoński
  • Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy, Wrycza-Bekier Joanna

Optymalizacja SEO – podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy, dlaczego warto optymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google. Poniżej natomiast staramy się w kilku słowach skrócić cały artykuł, by zebrać całą wiedzę w jednym miejscu.

Na czym więc polega optymalizacja strony www? Tak naprawdę jest to możliwość bezpłatnego marketingu internetowego, który może skutkować zwiększeniem liczby klientów. By osiągnąć ten cel konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami pozycjonowania stron www, które sprawią, że nasza firma stanie się jeszcze bardziej rozpoznawalna.

Głównym haczykiem jest odpowiednie użycie słów kluczowych. Zawarcie ich w poprawnej formie gramatycznej, zachowując przy tym również poprawność merytoryczną tekstu, nie tylko zwiększa wiarygodność przed klientami, ale również sprawia, że nasza strona jest wyświetlana jako pierwsza w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego też przed każdą publikacją artykułu należy zorientować się, czy tekst napisany jest poprawnie oraz czy nie jest trudny w odbiorze dla potencjalnych klientów.

Linkowanie wewnętrzne jest prawie tak samo ważne jak odpowiednie użycie słów kluczowych. Jeśli wyczujemy moment, w którym możemy podlinkować kolejną podstronę naszej firmy, zróbmy to! Klient będzie zainteresowany kolejnym produktem i w efekcie zwiększymy naszą sprzedaż.

Warto również używać narzędzi przeznaczonych do pozycjonowania SEO. Szczególnie, jeśli nasza przygoda z copywritingiem dopiero się rozpoczyna i nie jesteśmy pewni co do poprawności całego artykułu. Wymienione powyżej narzędzia przydadzą się jednak nie tylko zleceniobiorcom, ale również zleceniodawcom. Szybka ocena artykułów jest w zasięgu ręki. Większość narzędzi jest bezpłatna i dostępna dla każdego, kto ma dostęp do Internetu i laptopa.

I wreszcie, pozycje książkowe. Poszerzając naszą wiedzę o copywritingu, stajemy się coraz bardziej wiarygodni i tworzymy coraz lepsze teksty. Dzięki temu nie tylko przyspieszamy tempo naszej pracy, ale również zyskujemy szersze grono odbiorców. Ludzie chętnie czytają napisane dobrze artykuły, w których zawieramy merytoryczne treści. W tej merytoryce można natomiast zawrzeć niezbędne do optymalizacji strony frazy kluczowe, które wywindują naszą stronę internetową na samą górę w wynikach wyszukiwania Google.

 

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top