skip to Main Content

Darmowe narzędzia SEO- rodzaje

Narzędzia seo

Strona internetowa nie wystarczy do tego, aby być widocznym i skutecznie prowadzić swoją działalność internetową. Istotne jest także to, aby wprowadzić wiele działań z zakresu pozycjonowania.

Do tego celu służą właśnie różnej maści narzędzia, takie jak między innymi programy SEO. Specjaliści od pozycjonowania stron internetowych oraz marketingu internetowego w swojej pracy wykorzystują różne narzędzia.

Analiza konkurencji, poznawanie słów kluczowych albo techniczna optymalizacja strony wymaga właściwiej wiedzy i narzędzi. Profesjonalista sam buduje zestaw programów, które okazują się dla niego najbardziej przydatne.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi SEO zarówno tych darmowych, jak i płatnych.

Czym są narzędzia SEO?

Narzędzia SEO jest to pojęcie obejmujące wiele aplikacji programów i środowisk, które używane są do optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych.

Pozycjoner może oczywiście korzystać z wielu narzędzi cyfrowych, które służą mu do analizy słów kluczowych, porządkowania ich, czy modyfikacji kodu strony, jak i treści.

Warto jednak skupić się na narzędziach SEO, które są przeznaczone do usprawniania procesów SEO. Narzędzia SEO w wersji darmowej są bardzo często używane przez specjalistów SEO. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja strony, ponadto pomagają przeprowadzić audyt SEO.

Darmowe narzędzia SEO okazują się niecenione w pracy pozycjonera, oprócz nich dostępne są również płatne narzędzia SEO, posiadające więcej opcji.

Darmowe narzędzia SEO do pozycjonowania stron

Warto najpierw poznać podstawową różnicę pomiędzy SEO a pozycjonowaniem.

SEO zawiera się w pozycjonowaniu strony, zajmuje się jej optymalizacją do potrzeb wyszukiwarek internetowych, biorąc pod uwagę zarówno jej treść, jak i kwestie techniczne.

Przeprowadzana jest ona poprzez zastosowanie właściwych znaczników meta, zmianę słów kluczowych i tym podobnym. Pozycjonowanie natomiast obejmuje więcej działać.

W jej zakres wchodzi wiele różnych działań, także tych SEO, które służą do poprawy pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania. Aby osiągnąć wyznaczone cele, wykorzystuje się do tego narzędzia SEO.

Narzędzia do optymalizacji stron internetowych

Chcąc monitorować rezultaty pozycjonowania, niezwykle przydatne okazują się przede wszystkim darmowe narzędzia SEO od Google.

Za pomocą narzędzi SEO od Google można prowadzić analizy słów kluczowych, sklepów i stron internetowych, aby sprawdzić, czy prowadzone działania dają zamierzone rezultaty.

Google Analytics

Pierwszym narzędziem SEO od Google jest Google Analytics.

Za jego pomocą można śledzić statystyki stron internetowych w zakresie ruchu na stronie, czy też tworzyć wszelkiego rodzaju paszporty będące kompatybilne z pozostałymi narzędziami SEO od Google.

Google Search Console

Narzędzie SEO pomagające w pozycjonowaniu. Dzięki niemu można zapoznać się ze statystykami w zakresie liczby wejść na stronę, liczby kliknięć. Oprócz tego umożliwia sprawdzać to, które frazy generują wejścia, a także porównywać dane dla krajów albo urządzeń.

Google Data Studio

Do darmowych narzędzi SEO zalicza się także kolejna propozycja od Google, czyli Google Data Studio. Służy ono do przygotowywania interaktywnego raportu na bazie danych z różnych źródeł Google, ale nie tylko.

GDS wykorzystuje wizualizację, ukazując informacje w sposób estetyczny, jasny i ciekawy dla użytkownika. To jedno z narzędzi darmowych SEO, z którym raportowanie danych jest łatwiejsze.

Tego rodzaju narzędzia SEO gwarantują zazwyczaj dostęp do wielu zaawansowanych danych, na podstawie których możliwa jest ocena efektywności podejmowanych działań SEO. Poznanie sposobu indeksowanie witryn przez Google, jak i bieżący monitoring ruchu na stronie i wgląd do różnych danych umożliwia na sprawne ulepszanie strategii pozycjonowania, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty.

Narzędzia SEO pomagające w optymalizacji witryn

Są to narzędzia SEO skanujące strony internetowe, przez co można z łatwością znaleźć błędy pojawiające się na nich.

Oprócz tego pomagają w indeksowaniu ich w wyszukiwarce Google. Dzięki nim można badać wyniki konkurencji i zwiększyć potencjał treści strony.

Beam Us Up

Narzędzie SEO dedykowane do używania tylko i wyłącznie w systemie Windows, aczkolwiek pozwala na darmowe skanowanie witryn bez żadnych ograniczeń.

BUU ma wbudowane inteligentne filtry, które ukazują często występujące błędy SEO i automatycznie eskortuje zgromadzone dane do Excela, znajduje także zduplikowane treści.

Link Redirect Trace

Darmowa wtyczka Link Redirect Trace pozwalająca na analizę przekierować, nagłówków HTTP i linków. Narzędzie to jest uniwersalnym analizatorem ścieżki przekierowania.

Wtyczka LRT pomaga w analizie własnej witryny, jak i możemy dokonać analizy słów kluczowych konkurencji.

Screaming Frog

Wszechstronne narzędzie SEO służące do skanowania witryn. Możemy z niego korzystać zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.

W wersji bezpłatnej pozwala na indeksowanie 500 adresów URL (małe i duże witryny). Narzędzie SEO szczegółowo bada strukturę strony www, umożliwia analizę wyników w czasie rzeczywistym. W jednym miejscu znajdują się wszelkie najważniejsze dane.

Chrome DevTools

Darmowe narzędzie SEO znajdujące się w wyszukiwarce Google. Dzięki niemu znajdziemy główne problemy związane z pozycjonowaniem stron, jak i niewłaściwie wyświetlane witryny na urządzeniach mobilnych czy też za wolne ładowanie stron internetowych.

Bardzo przydatne w optymalizacji strony.

SEO Minion

Rozszerzenie Chrome o wiele przydatnych funkcjach. Pozwala na analizę SEO, analizę uszkodzonych linków czy też podgląd SERP.

Ma także wiele innych opcji, dzięki którym pozycjonowanie stron jest łatwiejsze.

SEOquake

Zaawansowany pakiet narzędzi SEO potrzebnych do pozycjonowania stron, które możemy dopasować do własnych wymagań.

SEOquake pozwala nam na dostęp do informacji na temat SEO wszystkich przeglądanych witryn. Dzięki narzędziu seo można porównać domeny, a także eksportować dane z raportów.

Narzędzia Google służące do testowania danych strukturalnych

Dzięki danym strukturalnym treści w wyszukiwarce lepiej się wyświetlają, natomiast narzędzie od Google ukazuje to, w jaki sposób wyszukiwarka odczytuje te informacje.

Możemy więc pozbyć się problemów z własnymi danymi, jak i przeprowadzić analizę konkurencji. Tego rodzaju narzędzia SEO umożliwiają na bieżąco pozbywać się wszelkich błędów SEO powstałych na stronach www czy sklepach internetowych.

Pozwala także na płynne dopasowywanie witryny do wymagań przeglądarki. Możliwa jest także analiza konkurencji, dzięki czemu możemy opracować skuteczną strategię pozycjonowania.

Nasz strona ma więc wtedy szansę na wyprzedzenie konkurencji, generowanie większego ruchu na stronie i uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia SEO służące do analizy słów kluczowych

Aby móc poznać słowa kluczowe, pozwalające na zbudowanie wartościowego contentu możemy wykorzystać pewne darmowe narzędzia.

Dzięki nim dowiemy się tego, jakie są potrzeby użytkowników i sprawdzimy to, w jaki sposób wpisują zapytania w wyszukiwarkę.

Możemy także stworzyć bazę słów kluczowych czy przeprowadzić analizy słów kluczowych u konkurencji.

AnswerThePublic

Dla danego zapytania narzędzie to tworzy kombinację słów kluczowych oraz pytań wyszukiwanych przez użytkowników wyszukiwarki Google.

Narzędzie to charakteryzuje się dużą ilością informacji i oryginalną formą prezentacji, przy tym skutecznie wspiera cały proces przygotowywania treści, które są odpowiedzią dla zapytań użytkowników.

Planer słów kluczowych Google

Google Keyword Planner został opracowany specjalnie dla kampanii AdWords, aczkolwiek jest także dużą pomocą w pozycjonowaniu. Chcąc korzystać z darmowej wersji narzędzia, konieczne jest posiadanie aktywnej kampanii Google AdWords.

Za pomocą tego narzędzia możemy wyszukiwać nowe słowa kluczowe, a także sprawdzać ich efektywność. Wspiera również proces określania konkurencyjności stawek oraz budżetów kampanii.

Ponadto GKP ukazuje nam historyczne statystyki oraz prognozy natężenia ruchu, pozwalając na wyświetlanie informacji odpowiednio dla lokalizacji.

SurferSEO

Zapewnia nam bezpłatny dostęp do wtyczki do przeglądarki. Oferuje nam możliwość analizowania ukazujących się w wyszukiwarce Google wyników dla konkretnej frazy.

Przy wszystkich tych wynikach wyświetla się informacja odnośnie do miesięcznej liczby wyszukiwać dla konkretnego słowa kluczowego, przewidywanego ruchu, liczby linków zewnętrznych oraz lista słów kluczowych podobnych do wyszukiwanego słów i powiązanych z nim, razem z ich popularnością.

Ubersuggest

Oferuje nam poznawanie nowych słów kluczowych razem z ich trendami sezonowymi czy konkurencyjnością.

Narzędzie to daje nam również dostęp do dodatkowych funkcji (raport najbardziej konkurencyjnych witryn, analiza podstawowych danych linków).

Istnieje także możliwość zapoznania się ze strategią konkurencyjnych witryn. Takie narzędzia dają nam możliwość opracowania treści dopasowanych do oczekiwań użytkowników.

Narzędzia stworzone do analizy linków

Dzięki takim narzędziom możemy zlokalizować linki zwrotne. Ich sprawdzenie i poprawa to bardzo ważne działanie w procesie pozycjonowania.

Bezpłatne narzędzia oferują nam wyszukania, analizę i ocenę backlinków. Za ich pomocą możliwa jest budowa wartościowego profili linków.

Link Explorer

Często wykorzystywane narzędzie przez specjalistów SEO. Odznacza się ono wieloma funkcjami. Pozwala na pozyskanie kompleksowych danych linków dla dane witryny, natomiast złożone informacje, jakie ukazuje, są przedstawiane w sposób czytelny.

Link Explorer udostępnia opcję weryfikacji uszkodzonych linków i oceli linki. Jeśli okaże się on spamerski, wówczas można podjąć odpowiednie kroki służące do ograniczenia spamu.

Za jego pomocą można również zbadać profil linków u konkurencji.

Link Miner

Jest do bezpłatne rozszerzenie Chrome, które lokalizuje uszkodzone linki, po czym udostępnia precyzyjne informacje odnośnie do nich.

LinkMiner umożliwia także zweryfikowanie tego, ile linków obecnych jest na stronie www i ukazuje dane odnośnie do linków dla stron wyświetlających się w wynikach wyszukiwania Google, bez potrzeby wchodzenia na nie.

Backlink Checker

Bezpłatny moduł Ahrefs posiadający bardzo rozbudowaną bazę danych linków. Za jego pomocą można sprawdzać linki zwrotne w prosty sposób.

Należy jedynie wpisać nazwę domeny, aby ją sprawdzić i kontrolować, biorąc pod uwagę backlinki. Dla rozwoju strony internetowej niezwykle ważny jest wartościowy profil linków.

Takie narzędzia do analizy linków umożliwiają kontrolę profilu i wystrzegania się linków pochodzących ze stron o niepełnej historii czy tych, na które zostały nałożone kary od Google.

Narzędzia pomagające w pozycjonowaniu lokalnym

To narzędzia dla osób, którym zależy na dobrej widoczności na zapytania lokalne.

Narzędzia do mobilnego SEO

Użytkownicy coraz częściej to właśnie na urządzeniach mobilnych przeglądają strony internetowe. Z tego właśnie względu tak istotne jest przystosowanie witryn do wyświetlania na tabletach czy telefonach.

Do narzędzi potrzebnych do optymalizacji witryny pod kątem wyświetlania na urządzeniach mobilnych zalicza się poniższe propozycje.

MobileMoxie

Test polegający na porównaniu tego, jak wyświetlają się dane witryny na urządzeniach mobilnych, biorąc pod uwagę urządzenie i lokalizację.

Test optymalizacji mobilnej

Kolejne darmowe narzędzie od Google, które umożliwi nam sprawdzenie tego, czy konkretna strona www wyświetla się prawidłowo na urządzeniu mobilnym i czy można ją w wygodny sposób przeglądać, bez żadnych pojawiających się błędów.

W przypadku kiedy strona jest przystosowana do urządzeń mobilnych, musi przejść test, podczas niego ukazują się nam również informacje dotyczące tego, co powinniśmy na stronie poprawić.

Narzędzia do optymalizacji szybkości działania witryn

Dostępne są również darmowe narzędzia SEO, które pozwalają na weryfikację i optymalizację dynamiki działań witryn.

Dowiemy się więc tego, jak szybko ładuje się nasza strona internetowa i czy można jakość poprawić tę szybkość.

GTmetrix

Narzędzie przeprowadza test szybkości wczytywania stron internetowych, aplikacji czy sklepów, po czym ukazuje nam raporty i podpowiada, jak możemy zwiększyć wydajność strony.

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top